Ważne
  Noc Muzeów: W sobotę, 18 maja, wrocławskie muzea będą czynne...

  Noc Muzeów: W sobotę, 18 maja, wrocławskie muzea będą czynne aż do północy

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Noc Muzeów w 2011 roku. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

  Noc Muzeów w 2011 roku. Muzeum Narodowe we Wrocławiu ©Mikołaj Nowacki

  W zeszłym roku w samym Wrocławiu w Nocy Muzeów wzięło udział 150 tysięcy osób. Czy popularność tej akcji powinna dziwić? Tej nocy galerie i muzea są czynne nawet do północy. I to w sobotę, która kojarzy się przecież z czasem spędzonym w knajpie lub nocnym klubie. A jednak. Całe rodziny właśnie tego dnia chodzą po mieście, oglądając sztukę, często w kilku miejscach.
  Noc Muzeów w 2011 roku. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

  Noc Muzeów w 2011 roku. Muzeum Narodowe we Wrocławiu ©Mikołaj Nowacki

  Po raz pierwszy Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku, obejmując swym zasięgiem zaledwie dwanaście obiektów. W międzyczasie pomysł ten podchwyciło wiele europejskich miast, także w Polsce. Idee przejęły również inne instytucje i wzorując się na muzeach, zapraszają mieszkańców miast do wzięcia udziału w wielu wydarzeniach. We Wrocławiu do akcji włączyło się nawet kino.
  W stolicy Dolnego Śląska do wyboru jest 40 miejsc, które oferują wiele atrakcji. Przedstawiamy nasze typy: oto najciekawsze z nich. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
  Muzeum Narodowe
  (pl. Powstańców Warszawy 5) przygotowało atrakcje dla dorosłych i dla dzieci. Najmłodsi od godz. 16 obejrzą dziecięce ubrania i akcesoria mody pokazywane na wystawie "Dawna moda dziecięca", będą to między innymi ubranka do chrztu, stroje dworskie i ludowe, buciki, nakrycia głowy oraz bielizna. Następnie na wystawionych fotografiach i obrazach będą mogli zobaczyć, jak te stroje były noszone. Podczas zabawy plastycznej dzieci wykonają elementy dawnego stroju dla kukiełki. A wszystko to w ramach zajęć "Ubranka z niespodzianką, czyli moda dziecięca XVII-XX w.", prowadzonych przez Sławomira Ortyla. Godzinę później na wystawie "Dawna moda dziecięca XVII-XX w." dzieci będą podziwiać wymyślne formy kapelusików i czapeczek i dziecięce buciki z dawnych czasów. Natomiast dorośli będą mogli zwiedzić wystawę "Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander",a także do godz. 22 posłuchać wykładów, m.in. o renesansowej sztuce.
  Ojcowie paulini zapraszają do wysłuchania słuchowisk poświęconych historii kościoła pw. św. Antoniego (ul. św. Antoniego 30, godz. 19-24), zakonu paulinów i Dzielnicy Czterech Świątyń.
  W Pałacu Spaetgena (ul. Kazimierza Wielkiego 35, godz. 18. - 24) po raz pierwszy zaprezentowanych zostanie 15 unikatowych i zabytkowych dioram. Dioramy to trójwymiarowe wizerunki scen przyrodniczych i architektury, często odwzorowujących lokalny krajobraz, np. z okolic Karpacza, Wambierzyc czy Trzebnicy. Pałac zaprasza też dzieci i młodzież do atelier, gdzie będzie można przymierzyć historyczne stroje i zrobić pamiątkową fotografię. Trzeba przynieść własne aparaty.
  Ciekawie zapowiada się też akcja w Muzeum Współczesnym Wrocław (pl. Strzegomski 2a), gdzie w godz. 18-24 będzie można zwiedzić wszystkie odbywające się teraz w muzeum wystawy. Szczególnie polecamy ekspozycję prac wrocławskiej grupy LUXUS, działającej w latach 80. i 90. Artyści w niej skupieni jako jedni z pierwszych zaczęli tworzyć pop art na rodzimym gruncie.
  Polecamy też Noc Muzeów w Multikinach (Powstańców Śląskich 2/4 i pl. Grunwaldzki 22). Od godz. 22 można obejrzeć nowy film Almodovara "Przelotni kochankowie" czy "Wielkiego Gatsby’ego" w reżyserii Baza Luhrmanna z Leonardo DiCaprio. Osoby kupujące między godz. 22 a 1 w nocy bilet na jakikolwiek film dostaną drugi bilet gratis.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo