Miasto zmniejszy podwyżkę czynszu

  Miasto zmniejszy podwyżkę czynszu

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wszyscy radni chcą obciąć opłaty za mieszkanie. Koalicja ustala: mniejsza stawka za złe warunki.
  Część wrocławian, którzy dostali od urzędników informacje o czekających ich w maju horrendalnych podwyżkach czynszów, może wyrzucić listy z urzędu do kosza. Podwyżka będzie bowiem mniej dotkliwa niż pierwotnie ustalono. Tak w poniedziałek wieczorem postanowili na wspólnym spotkaniu radni z rządzących Wrocławiem klubów Rafała Dutkiewicza oraz Prawa i Sprawiedliwości.

  Dotychczasowa uchwała rady miejskiej przewidywała, że od maja czynsze wzrosną od 35 do nawet 55 proc. Najbardziej po kieszeni dostać mieli lokatorzy zajmujący ponad 80 metrów kwadratowych. Więcej mieliśmy także płacić za ciepłą wodę w mieszkaniu czy toaletę.

  Teraz radni chcą zmienić tę uchwałę.
  Po pierwsze, podwyżki mają obowiązywać dopiero od sierpnia. Po drugie - koalicjanci Rafała Dutkiewicza liczą, że prezydent zgodzi się na ograniczenie skali podwyżki. Chodzi o obniżenie tzw. stawki bazowej, czyli kwoty, na podstawie której ustala się wysokość czynszu. Dziś stawka ta to 5,5 zł za metr. PiS chce, by zmalała do 5 zł.

  Radni ustalili też w poniedziałek wprowadzenie upustów dla wrocławian, którzy nie mają w domach centralnego ogrzewania albo ciepłej wody z miejskiej sieci. Po podwyżce dostaną 10 procent upustu.
  Największy, 50-procentowy upust będzie przysługiwać z kolei wrocławianom zakwalifikowanym do wykwaterowania np. z powodu rozbiórki budynku.
  - Od lat siedzą na walizkach, a czynsze płacą duże - argumentuje Piotr Babiarz, szef radnych PiS.

  Do późnego wieczora radni dyskutowali jeszcze o dodatkowym upuście dla wrocławian, których dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 700 zł.
  - W tym tygodniu przedstawimy prezydentowi projekt uchwały w tej sprawie - zapowiada Babiarz. Propozycję zaakceptował już także klub prezydenta. Jego szef Jarosław Krauze mówi, że ostateczna decyzja będzie jednak zależała od Rafała Dutkiewicza.

  W akcję obniżania czynszów włączyła się też Platforma Obywatelska. Powiatowy zarząd tej partii również uznał, że podwyżki czynszów muszą zostać zredukowane. O ile? PO swoje karty odkryje dopiero 5 lutego na posiedzeniu komisji infrastruktury rady miejskiej.

  Radni Platformy, którzy kilka miesięcy temu sami podnieśli ręce za zwiększeniem opłat za mieszkania komunalne, dzisiaj apelują do swoich kolegów z innych ugrupowań, by poparli ich najnowszy wniosek.
  - Tylko że Platforma nic konkretnego jeszcze nie zaproponowała - dziwi się Jarosław Krauze.
  Jutro z takim samym apelem wystąpi lewica.

  Mieszkańcy Wrocławia również nie siedzą z założonymi rękami. Rada osiedla Pilczyce-Kozanów już zbiera podpisy pod protestem, który ma trafić do miejskich radnych, a także do prezydenta.
  Skąd w ogóle wzięły się podwyżki? Urzędnicy szukali w ten sposób dodatkowych środków na sfinansowanie remontów starych, rozpadających się kamienic.

  By poprawić ich standard, w 2007 roku we Wrocławiu zaczęto realizować "Program remontu 100 kamienic". Ale pieniędzy na ten cel zabrakło. Zamiast planowanych ponad 90 mln zł w budżecie jest jedynie 60 mln zł. Brakującej kwoty miasto postanowiło szukać w kieszeni mieszkańców.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama