Zmarł wrocławski dyrygent Edmund Kajdasz

  Zmarł wrocławski dyrygent Edmund Kajdasz

  Katarzyna Wachowiak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Poprowadził ponad trzy tysiące koncertów, dokonał nagrań ponad 4000 utworów chóralnych dla fonoteki Polskiego Radia i Telewizji.
  Edmund Kajdasz urodził się 18 października 1924 r. w Poznaniu. Podczas długich lat pracy prowadził w sumie 21 chórów: we Wrocławiu - mieście, z którym związał się na stałe, oraz w Poznaniu, Katowicach, Nysie i Opolu.
  Był dyrektorem artystycznym m.in. Cantores Minores Wratislavienses (zespół ten założył w 1966 r.), Chóru Wrocławskiej Rozgłośni Polskiego Radia, Chóru Dziewczęcego Polskiego Radia, Wrocławskiego Męs-kiego Chóru Kameralnego Cantilena i wielu innych.

  Zawsze zwracał się do swoich chórzystów "dzieci", nawet gdy te dzieci były już dobrze po czterdziestce - zapamiętali go jako pana serdecznego, choć ogromnie wymagającego, absolutnie zaabsorbowanego chórem i od strony artystycznej, i organizacyjnej.
  - W latach 60., gdy muzyka dawna nie była popularna, właściwie dopiero odkrywano jej urodę, on wynajdywał dla nas setki dawnych utworów - wspomina Joanna Subel, chórzystka z Cantores Minores Wratislavienses.

  - Miał niesamowitą bibliotekę; w czasach, gdy prawie nie wydawano nut, on przynosił nam utwory drukowane jeszcze przed wojną albo przepisywane ręcznie - opowiada Barbara Zathey, również dawna chórzystka, dziś prowadząca chór żeński Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Kajdasz poprowadził ponad trzy tysiące koncertów, dokonał nagrań ponad 4000 utworów chóralnych dla fonoteki Polskiego Radia i Telewizji, wykonując repertuar od chorału gregoriańskiego, Palestriny i Bacha aż do muzyki XX wieku - współpracował przy tym z 40 chórami, ale wiele z tych nagrań powstało z udziałem kierowanego przezeń przez 25 lat chóru Cantores Minores Wratislavienses we wrocławskim studiu Polskiego Radia.
  Wśród nich jest m.in. 150 psalmów tłumaczonych przez Jana Kochanowskiego z muzyką Mikołaja Gomółki. To wyczyn, którego nikt potem nie powtórzył.

  Na emeryturę odszedł dopiero w 1991 roku. W 2007 roku ówczesny minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski wręczył mu Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
  Edmund Kajdasz, wspaniały muzyk i pedagog, zmarł w piątek wieczorem, w wieku 84 lat.
  - Ja Bogu dziękuję, że pozwolił mi śpiewać z tak niezwykłym człowiekiem - podkreśla Barbara Zathey. - Za nic w świecie nie oddałabym tych wspomnień.

  Pogrzeb w Trzebnicy

  Msza w intencji zmarłego w środę, 21 stycznia, o godz. 13 w bazylice św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Pogrzeb bezpośrednio po mszy na cmentarzu komunalnym przy ul. Spokojnej w Trzebnicy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama