Mężczyzna zamarzłby, gdyby nie Cypek z MPK

  Mężczyzna zamarzłby, gdyby nie Cypek z MPK

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mądry pies głośnym szczekaniem uratował życie ofierze napadu.
  Cypek ma 12 lat. Jest rudy, często szczerzy kły i szczeka na każdego obcego. Ma etat w legnickim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym. I niedawno uratował człowieka przed zamarznięciem.
  - W Nowy Rok z samego rana Cypek zaczął strasznie ujadać - wspomina opiekun psa, pracownik ochrony w MPK Edward Bartczak. - Gapił się na płot i szczekał, jakby chciał wykrzyczeć, że coś złego się dzieje.

  Pan Edward założył psu smycz. Cypek natychmiast zaciągnął strażnika pod betonowy płot.
  - Nic nie widziałem. Dopiero po dłuższej chwili zauważyłem leżącego w krzakach młodego mężczyznę - mówi Bartczak. - Miał zakrwawioną twarz. Mróz, a on był tylko w koszuli z krótkim rękawem.


  Ochroniarz wezwał policję i pogotowie. Lekarz stwierdził, że gdyby nieznajomy poleżał na mrozie jeszcze z pół godziny, zamarzłby.
  - To takie miejsce, gdzie nikt nie przechodzi - dodaje ochroniarz. - Mógłby leżeć zamarznięty nawet do wiosny.
  - Młody człowiek został napadnięty - mówi nadkomisarz Sławomir Masojć z legnickiej policji. - Ktoś ukradł mu kurtkę i telefon. Obrażenia okazały się na szczęście niezbyt groźne i po obserwacji w szpitalu został wypisany do domu - dodaje policjant.

  Cypek nie zdaje sobie sprawy, że jest bohaterem. Od prezesa firmy Franciszka Łosia dostał kawał dobrego mięsa w nagrodę. Od redakcji - pachnące kości. Zaniósł je od razu do budy.
  Na służbę do MPK trafił 12 lat temu. Ktoś zostawił malutkiego szczeniaka przed zajezdnią. Jeden z pracowników ulitował się nad wygłodniałym psiakiem i dał mu swoje śniadanie. Rudzielec nie odstępował go później na krok. I tak został przy zajezdni.

  Ma kojec i ocieploną budę. Codziennie dostaje pełną michę i suchą karmę. Smycz pozwala założyć tylko opiekującym się nim pracownikom. Dopiero gdy po północy ostatni kierowcy kończą pracę, jest wypuszczany.
  - Nikogo nie wpuści na swój teren - zapewnia pan Edward. - Trzeba pilnować, żeby nie pogryzł pracowników. Kiedyś skutecznie pogonił złodziei, który chcieli wynieść złom. Rozniosło się, że mamy bardzo złego psa i odtąd nikt nie próbuje przeskoczyć przez płot.

  Pan Edward głaszcze swojego pupila.
  - Stary już jest - mówi z czułością.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama