Ważne
  Zabytki nie dla każdego

  Zabytki nie dla każdego

  Marcin Rybak, Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Kontrowersje wokół przetargu na budynki w centrum Wrocławia. Czy konserwator zabytków pomogła bratu w interesach?
  Znamy szczegóły historii opisanej w najnowszym raporcie NIK z kontroli we wrocławskim magistracie. Izba sugeruje w nim, że mogło dojść do korupcji w związku z przetargiem z 2006 roku na sprzedaż dwóch kamienic przy Wybrzeżu Wyspiańskiego.

  Poszliśmy tym tropem. Ustaliliśmy, że dziwną rolę w tej historii odegrała Katarzyna Hawrylak-Brzezowska, wrocławska miejska konserwator zabytków.
  Z ogłoszenia o przetargu z 2006 roku wynikało, że sprzedawane przez miasto kamienice "mają cechy zabytkowe" i nabywca musi je wyremontować do 2009 roku.

  Jak udało nam się ustalić, organizujący przetarg urzędnicy mieli przedtem informacje, że budynki to zabytki i nie wolno ich zburzyć. Przetarg wygrała firma Euro Dom, z którą współpracuje brat miejskiej konserwator zabytków, architekt Maciej Hawrylak.
  Już po przetargu firma Euro Dom bez problemu uzyskała zgodę na zburzenie kamienic. Jak się okazało, konserwator orzekła, że budynki przy Wyspiańskiego nie mają żadnej wartości historycznej.

  Najwyższa Izba Kontroli twierdzi, że w ten sposób zostali skrzywdzeni inni uczestnicy przetargu. Myśleli, że chodzi o zakup budynków do remontu, a nie terenu, na którym można postawić coś innego.
  Na miejsce dwóch budynków o powierzchni 970 metrów kwadratowych Maciej Hawrylak ma zaprojektować apartamentowiec o powierzchni ponad pięć razy większej od kamienic, które stały tu wcześniej. Projektantem apartamentowca - jak wszystkich budynków postawionych przez Euro Dom - będzie Maciej Hawrylak.

  Konserwator Katarzyna Hawrylak-Brzezowska przekonuje, że od początku uważała budynki za pozbawione wartości historycznej i artystycznej.
  Maciej Hawrylak twierdzi zaś, że osobiście w przetargu w żaden sposób nie uczestniczył. A związek całej historii z jego siostrą jest tylko przypadkowy.
  - Tę sprawę powinno zbadać CBA - komentuje natomiast radny opozycyjnego SLD, Tomasz Czajkowski.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   konserwator

   sepp (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Takiego tumana i niekompetentnej osoby swiat nie widzial! Do dymisji i sprawa do prokuratury za straty dla Wroclawia! Tfu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pani konserwator...

   historyk sztuki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 59

   ...proszę uważać na słowa i nie dać się ponieść nerwom... Jeśli twierdzi Pani że te budynki nie miały ŻADNEJ wartości historycznej (o artystycznej nie wspominając), to samej sobie wystawia Pani...rozwiń całość

   ...proszę uważać na słowa i nie dać się ponieść nerwom... Jeśli twierdzi Pani że te budynki nie miały ŻADNEJ wartości historycznej (o artystycznej nie wspominając), to samej sobie wystawia Pani niechcący dowód niekompetencji. Zburzone kamienice były najstarszymi budynkami w tym rejonie, przy tej ulicy i stanowiły unikalny dokument zabudowy dawnego przedmieścia z lat 30-tych - 40-tych XIXw., będąc jednymi ze starszych czynszówek wrocławskich.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to nie Jedyny zbieg okolicznosc

   hmmm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 59

   chyba była taka sprawa kiedyś na Zaciszu o ile mnie pamięć nie myli ktoś zrobił lepszy projekt niż brat a siostra tego kogoś przyblokowała swoimi opiniami (może słusznie-nie byłem wtajemniczony...rozwiń całość

   chyba była taka sprawa kiedyś na Zaciszu o ile mnie pamięć nie myli ktoś zrobił lepszy projekt niż brat a siostra tego kogoś przyblokowała swoimi opiniami (może słusznie-nie byłem wtajemniczony )ale chyba też był to zbieg okolicznosci. ja bym tam swojemu bratu pomogła - jak jest dobryzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo