Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwrocławski dwór na sprzedaż! To historyczny kompleks z XIV wieku. Ma piękny park i znajduje się tylko 13 kilometrów od Rynku!

Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Najprawdopodobniej pierwszym budynkiem, który stał w miejscu dworu, była wieża.
Najprawdopodobniej pierwszym budynkiem, który stał w miejscu dworu, była wieża. MOC Nieruchomości - zdjęcia ofertowe
Zaledwie trzynaście kilometrów od wrocławskiego Rynku znajduje się zespół pałacowo-parkowy "Dwór Komorowice". Kompleks, którego historia sięga XIV wieku, został wystawiony na sprzedaż za niecałe 4 miliony zł. Już teraz możecie zobaczyć zdjęcia kilkusetletniej posiadłości. Część z nich nigdy wcześniej nie została opublikowana!

W połowie września wystawiono na sprzedaż działkę o powierzchni 2,2838 ha z zabytkowym parkiem i dworem, których historia sięga XIV stulecia. Budynek znajduje się przy ul. Wrocławskiej 27 w Komorowicach na Dolnym Śląsku. Ze względu na częste przebudowy obiektu styl architektoniczny i przeznaczenie budowli uległy zmianie, przez co dwór bywa również nazywany pałacem.

Żeby zostać nowym właścicielem działki z Dworem Komorowice, trzeba zapłacić 3 850 000 zł.

W latach świetności zabytkowy dwór otaczała z trzech stron (wschodniej, południowej i zachodniej) fosa, a od północy rozciągał się dziedziniec gospodarczy dawnego folwarku. Graniczyła z nim zabudowa inwentarska oraz piętrowy budynek oficynowy. Po latach kompleks został podzielony i aktualnie na terenie oferowanej posiadłości mieści się dwór i park, utrzymany w XIX wiecznej aranżacji.

Obiekt został wpisany na listę dolnośląskiego konserwatora zabytków w 1976 roku.
Obiekt został wpisany na listę dolnośląskiego konserwatora zabytków w 1976 roku. MOC Nieruchomości - zdjęcia niepublikowane

Szczegóły oferty znajdziecie TUTAJ >> .

Historia Dworu w Komorowicach sięga XIV wieku

Najprawdopodobniej pierwszą budowlą, która znajdowała się w miejscu dzisiejszego dworu, była rycerska wieża mieszkalna. Budynek stopniowo rozbudowywano, dzięki czemu w Komorowicach stanął zamek. Świadczą o tym m.in. kamienne fundamenty i część ścian, które mimo historycznych zawirowań udało się zachować do dzisiaj. Zamek okalały mokradła i trzęsawiska rzeki Ślęzy.

W 1516 roku Komorowice zostały kupione przez 24-letniego przybysza z Kolonii — Johanna von Holza, który w późniejszych latach stał się również właścicielem kilku innych wsi na Dolnym Śląsku, a także gospody pod „Złotą Gwiazdą” przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu i kamienicy "Pod złotą koroną", która do dnia dzisiejszego mieści się przy Rynku, na rogu z ul. Oławską.

Przez kolejne stulecia Komorowice przechodziły z rąk do rąk, a zamek był przebudowywany na wzór pozostałych dworów renesansowych, pałaców barokowych czy przedwojennych posiadłości. Niestety niewiele wiadomo o wyposażeniu jego wnętrz.

– Brak pisanych przekazów może świadczyć, że nie wybiegało ono ponad przeciętność. Jedyne znane przedwojenne zdjęcie ukazuje wnętrze sklepionej sali na parterze w skrzydle frontowym, o dość skromnym umeblowaniu – czytamy na stronie poświęconej obiektowi.

Niestety nie zachowało się wiele elementów ozdobnych.
Niestety nie zachowało się wiele elementów ozdobnych. MOC Nieruchomości - zdjęcia ofertowe

Nie oznacza to, że właściciele pałacu nie pozwalali sobie na luksus. Według opisu sporządzonego jeszcze przed II wojną światową we wnętrzu budynku znajdowały się m.in.: pochodzący z XVII wieku kabinet, który został wykonany z hebanu i kości słoniowej, oraz zakupiony w 1871 roku klasycystyczny świecznik z alabastrową misą i ozdobami ze złoconego żeliwa. Pod koniec wojny w pałacu kwaterowali Rosjanie. Żołnierze pozostawili po sobie jedynie rozsypujący się, ceglany obelisk, stojący na wschód od pałacu.

W latach 60. XX wieku dwór był użytkowany przez okoliczny PGR, a w połowie kolejnej dekady rozpoczęto remont kapitalny. Historyczny budynek miał zostać przeznaczony na ośrodek szkoleniowy dla hodowców owiec. Niestety prace nigdy nie zostały dokończone. Dwór w Komorowicach znajduje się obecnie w rękach prywatnych, jednak wciąż czeka na przeprowadzenie wymagającego remontu.

Kompleks Pałacowo-Parkowy został wpisany do rejestru zabytków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Dwór w 1966 roku, a park dekadę później.

W tym miejscu znajduje się obiekt:

Źródło: komorowice-dwor.pl

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska