Smog we Wrocławiu? Eksperci: To tylko kwestia czasu

  Smog we Wrocławiu? Eksperci: To tylko kwestia czasu

  Bartosz Józefiak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©fot. Paweł Relikowski

  Powietrze we Wrocławiu jest tak zanieczyszczone, że niebawem nad miastem będzie unosić się smog - twierdzą eksperci. Okolice ulicy Jedności Narodowej, rejon tzw. Trójkąta Bermudzkiego a także sam Rynek, to obszary, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Problem nasila się zimą, gdy mieszkańcy spalają śmieci w domowych piecach. Rozwiązaniem byłaby rozbudowa sieci centralnego ogrzewania. Jednak odpowiedzialna za to firma Fortum nie widzi w tym korzyści.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©fot. Paweł Relikowski

  We Wrocławiu od lat utrzymuje się wysoki poziom zapylenia powietrza.

  - W 2012 roku średnioroczne stężenie tzw. pyłu PM2,5 wynosiło 107 proc. normy. Dobowe stężenia zostały przekroczone przez blisko 70 dni w roku. Tymczasem przekroczenia dopuszcza się przez 35 dni w roku - informuje Świętosława Żyniewicz z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

  Stężenie pyłów we Wrocławiu jest niższe, niż np. w Krakowie i Katowicach. Co nie zmienia faktu, że wysokie zapylenie, zwłaszcza w okresie zimowym, jest zmorą Wrocławia.

  - Średnio w sezonie grzewczym stężenia drobnego pyłu zawieszonego (PM10 i PM2,5) w powietrzu są ok. 2-krotnie wyższe, niż poza nim - dodaje Świętosława Żyniewicz. - Emitują je kotłownie i paleniska domowe - często nieefektywne, w których spalane są paliwa złej jakości, a nierzadko również odpady.

  Jej zdanie podziela prof. dr hab. inż. Jerzy Zwoździak z Instytutu Inżynierii Ochrony Środowiska.
  - Okolice ul. Jedności Narodowej czy rynku, a także obszar tzw. trójkąta bermudzkiego - tam cały czas istnieją stare piece, w których często mieszkańcy spalają śmieci. Choć jest to zabronione prawem, wiedza społeczna na temat szkodliwości jest niska. A władze miasta robią niewiele, by to zmienić. Nie ma jeszcze u nas smogu, ale to tylko kwestia czasu.

  Rozwiązaniem problemu byłby rozwój sieci centralnego ogrzewania we Wrocławiu. Tu jednak pojawia się problem, bo dwie firmy odpowiadające za ogrzewania miasta - dostarczające ciepło Kogeneracja i zarządzająca siecią przesyłową spółka Fortum - nie współpracują ze sobą. Wręcz przeciwnie - od czasu ogłoszenia przez Fortum planów budowy własnej elektrociepłowni obie firmy nie ukrywają wzajemnej niechęci. Tracą na tym wrocławianie.

  - Wytypowaliśmy kilka obszarów, gdzie firma Fortum odmówiła przyłączenia odbiorców ze względów ekonomicznych - twierdzi Jacek Wardaszko, rzecznik prasowy Kogeneracji.

  Kogeneracja chciała poszerzyć wrocławską sieć ciepłowniczą między innymi o rejon ul. Armii Krajowej, ul. Wilczej, ul. Kamieńskiego, Krakowskiej, Zatorskiej, przedłużenia Sołtysowickiej, a także osiedle Ogrody Hallera, teren Kępy Mieszczańskiej i okolice terenów należących do PKP Cargo przy ul. Mościckiego. Według pracowników Kogeneracji przy ul. Wilczej i Armii Krajowej spółka gotowa była rozbudowywać sieć na własną rękę, wykorzystując częściowo sieć firmy Fortum.

  Zaproponowane przez Fortum ceny za usługę były jednak zbyt wygórowane. Spór na korzyść Kogeneracji rozstrzygnął Urząd Regulacji Energetyki.

  Co na to druga firma?

  - Inwestujemy w rozbudowę sieci tam, gdzie widzimy takie zapotrzebowanie i korzyści dla klientów - kwituje Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum. - W warunkach wolnego rynku inne firmy mają pełne prawo podejmować decyzje inwestycyjne, opierając się na własnej ocenie potencjału rynkowego.

  Innym rozwiązaniem byłby montaż pieców ekologicznych w domach mieszkańców, którzy wciąż mają stare piece. Tym tropem poszły władze Krakowa, które dofinansowują zakup ekologicznych urządzeń do ogrzewania domów, takich jak pompy ciepła czy piece gazowe. We Wrocławiu jednak na takie rozwiązanie nie można liczyć. Jak słyszymy w magistracie, na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła oraz podłączenia nowych budynków do sieci miejskiej nie ma pieniędzy w budżecie miasta.

  Czytaj także

   Komentarze (66)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mieli racje

   user123 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dziś normy przekroczone 5'cio krotnie!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Smog

   mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Dalej wybierajcie wrocławianie tego celebrytę Dutkiewicza na prezydenta. Będziecie mieli igrzyska i zadymy a wszystko inne będzie leżało odłogiem....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedyś miasto przymierzało się do wymiany pieców na centralne, ale ważniejsza jest promocja miasta o

   a centralne idzie pod blokiem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 7

   Bogacze na Jedności raczej tu nie mieszkają, więc nic dziwnego, że ludzie palą tym co mają. Mieszkamy w oficynie, bo nie stać nas na kupno mieszkania, ale wyremontowaliśmy mieszkanie za własne...rozwiń całość

   Bogacze na Jedności raczej tu nie mieszkają, więc nic dziwnego, że ludzie palą tym co mają. Mieszkamy w oficynie, bo nie stać nas na kupno mieszkania, ale wyremontowaliśmy mieszkanie za własne pieniądze ( nawet okna wymieniliśmy), moi niektórzy sąsiedzi także remontowali i miasto w ramach "podziękowania" dało podwyżki zabierając nam ulgę za zużycie budynku powyżej 70%, bo teraz zużycie jest 64%. Od wojny nasz budynek nie był remontowany ani nawet malowany, tylko doraźne naprawy.
   Często się słyszy że inni dokładają do komunalnych, a pytam się co dokładają, bo my remontowaliśmy wszystko sami, a teraz płacimy ok. 7 zł za metr, wodę trzeba podgrzać to 280 zł, kupić węgiel to średnio 150 /m-c.
   Za rządów pana Zdrojewskiego chyba widzieliśmy jakieś światełko w tunelu, a teraz czarną dziurę...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trzeba wymagac z miasta sprzedarz!

   Pioro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 10

   Precz z tym chorobliwym Komunizmem! Dlaczego ma miasto grac wlascicielem? Niech sprzeda wszytkie mieszkania socjalne dajac tych mieszkancom pryjorytet kupna!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   , (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 6

   Za Zdrojewskiego było normalniej i wtedy rozpoczęto najwazniejsze inwestycje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Magistrat niszczy zieleń miejską

   wro.na (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 34

   Każdy wolny kawałek sprzedają pod deweloperkę, teraz zasadzają się na ogródki, a jak już nie będą mieli co sprzedać, to wytną też skwery i parki. Niedługo w centrum nie będzie czym oddychać.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hahaha

   ps (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 12

   wracalem wczoraj wieczorem do domu , słucham radia a tu podają :
   " z danych statystycznych wynika że polaków nie stac na opał , w kopalniach leżą tysiące ton czekając na klientów , składy węgla...rozwiń całość

   wracalem wczoraj wieczorem do domu , słucham radia a tu podają :
   " z danych statystycznych wynika że polaków nie stac na opał , w kopalniach leżą tysiące ton czekając na klientów , składy węgla potwierdzają że klienci kupują węgiel na worki bo na wiecej ich nie stać , skolei w bełchatowie i kopalni turów stoja długie kolejki po trzykrotnie tańszy węgiel brunatny ktory sprzedaje sie na tzw. pniu" ......

   i co z tego wynika - TYLKO BRAK KASY i ZUBOŻENIE

   a Kraków sobie wymysla że zrobi zakaz na piece węglowe - HAHAHA - a kogo będzie stać na opalanie gazem (ok. 1000-1400 miesiecznie) lub prądem - bo to są tylko ekologiczne i niesmordzące paliwa

   a tak z innej beczki - na tym zdjeciu to własnie dym z węgla brunatnego - mam sasiada (trzy domy dalej) ktory pali tylko czymś takim - MASAKRA - wkoło dosłownie jak w żółtej mgle , a do domu włażi każdymi szczelinami ten smród - łłłeeee
   ale co sie dziwić pali tym na co go stać , dobrze ze nie plastikami czy butami ...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   węgiel zalegający to miał

   ala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   którego nie chcą nawet elektrownie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   z kat twoje liczby?

   Pioro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 6

   mamy mieszkanie 110m2 i ogrzewanie gazem w zimjie (+kuchenka i woda) wychodzi 400zl a w lecjie mniej niz 150zl.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bzdura

   soku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

   macie nowe meiszkanie, albo utrzymujecie 18 stopni, ja mam niemowle w domu 21'C i takie rachunki to za 40m2 w nowym budynku co najwyzej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech pan profesor zajmie się naprawą urządzenia.

   czechna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 18

   Na zlecenie Urzędu Miasta Wrocławia Politechnkika realizuje bieżące pomiary porametrów powietrza - wyświetlacz na bud. D2, koło Pomika na pl. Grunwaldzkim. Ostatnie wyniki pochodzą z maja 2012...rozwiń całość

   Na zlecenie Urzędu Miasta Wrocławia Politechnkika realizuje bieżące pomiary porametrów powietrza - wyświetlacz na bud. D2, koło Pomika na pl. Grunwaldzkim. Ostatnie wyniki pochodzą z maja 2012 roku! Dlaczego nie robi się tych pomiarów? Dlaczego Uczelnia chwali się nieaktualnymi pomiarami?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie ma kasy na ekologie i spalarni smieci

   km (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 8

   bo "kryształowiec" z Ramiszowa ma to d...... Jemu załeży na Góralskim z Dynacony, Solorzu, podatkach od deszcu i śniegu, T+ za nie swoją kasę, i ..... napiszcze co bo nie pamietam tyle tego jest!!!!Q


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   , (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

   Długa lista by była.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech pan profesor zajmie się naprawą urządzenia.

   czechna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 7

   Na zlecenie Urzędu Miasta Wrocławia Politechnkika realizuje bieżące pomiary porametrów powietrza - wyświetlacz na bud. D2, koło Pomika na pl. Grunwaldzkim. Ostatnie wyniki pochodzą z maja 2012...rozwiń całość

   Na zlecenie Urzędu Miasta Wrocławia Politechnkika realizuje bieżące pomiary porametrów powietrza - wyświetlacz na bud. D2, koło Pomika na pl. Grunwaldzkim. Ostatnie wyniki pochodzą z maja 2012 roku! Dlaczego nie robi się tych pomiarów? Dlaczego Uczelnia chwali się nieaktualnymi pomiarami?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech pan profesor zajmie się naprawą urządzenia.

   czechna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 43

   Na zlecenie Urzędu Miasta Wrocławia Politechnkika realizuje bieżące pomiary porametrów powietrza - wyświetlacz na bud. D2, koło Pomika na pl. Grunwaldzkim. Ostatnie wyniki pochodzą z maja 2012...rozwiń całość

   Na zlecenie Urzędu Miasta Wrocławia Politechnkika realizuje bieżące pomiary porametrów powietrza - wyświetlacz na bud. D2, koło Pomika na pl. Grunwaldzkim. Ostatnie wyniki pochodzą z maja 2012 roku! Dlaczego nie robi się tych pomiarów? Dlaczego Uczelnia chwali się nieaktualnymi pomiarami?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pod

   pis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 22

   Magistrat zaraz wam wymyśli jakąś bajeczkę o kontrolowaniu sytuacji.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama