Atrakcyjne pasterki przyciągają tłumy ludzi

  Atrakcyjne pasterki przyciągają tłumy ludzi

  Sylwia Królikowska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Żywe szopki, magiczny nastrój i kolędy Golców. Wszystko po to, by pasterka była wyjątkowa.
  Nie ma prawdziwej Wigilii bez Pasterki i kolęd w niezwykłej atmosferze bożonarodzeniowej nocy. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy więc miniprzewodnik po najciekawszych dolnośląskich Pasterkach.

  Wyjątkowym przeżyciem będzie udział w pasterce w Bobolicach koło Ząbkowic Śląskich. Jak w większości kościołów, rozpocznie się o północy. Ale do uroczystości przygotowywali się niemal wszyscy mieszkańcy, którzy szopkę budowali od kilku tygodni, z pomocą artystów z Opery Wrocławskiej. Szopka ma wysokość 19 metrów, w kościele ustawionych jest ponad pięćdziesiąt różnych postaci. Święta Rodzina, Trzej Królowie. Podczas pasterki nawet ministranci będą mieli wyjątkowe stroje - zostaną przebrani za pastuszków. Światła w świątyni będą wyłączone, zapłoną tylko ręcznie robione lampiony.
  - Dzięki temu atmosfera jest bardzo wyjątkowa, tak jak i okazja - mówi ks. Krzysztof Ziobrowski, proboszcz parafii w Zwróconej, do której należą Bobolice. - Zapraszam wszystkich na wyjątkową pasterkę.
  Pasterki w tej niewielkiej miejscowości zawsze mają wspaniałą atmosferę. W tym roku uroczystość rozpocznie się fanfarami, które specjalnie dla mieszkańców skomponowali bracia Golcowie.

  Przez kilka tygodni do Wigilii przygotowywali się też w podwałbrzyskiej Głuszycy. Plac przy kościele parafialnym Chrystusa Króla zamieni się w żywe miasteczko Betlejem. W kilkunastu chatach zamieszkają kowale, piekarze, młynarze, krawcy, garncarze, szewcy, pasterze, stolarze wykonujący swą codzienną pracę. A w centrum oczywiście stajenka betlejemska z Maryją, Józefem i Dzieciątkiem. Będą Trzej Królowie, aniołowie i rzymscy żołnierze. Betlejem można podziwiać od dziś.

  Tradycją już stało się, że leśnicy uczestniczą w pasterce w miejscowości Pasterka, 15 km od Kudowy-Zdroju. Tam również warto pojechać do pięknego kościółka. Zapierające dech w piersiach są też okolice - podnóże Szczelińca.

  Księżna Jadwiga pojawi się na pasterce w parafii kolegiackiej w Głogowie. Okazją jest okrągła rocznica Zjazdu Głogowskiego z 1208 r. Podczas celebry wystąpi Świąteczna Schola Kolegiacka pod dyrekcją Doroty Drozd, Sekcja Rozwoju Talentów Muzycznych z MOK i zespół Pozton.

  Niezwykła pasterka organizowana jest też w Jaczowie koło Głogowa. Liturgia zostanie odprawiona w drewnianej szopie, wybudowanej koło kościoła. Przez całą mszę przy ołtarzu stać będzie Święta Rodzina, w którą wcielą się młodzi parafianie z Jaczowa.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama