Samorządowy sąd rozgrzeszył księdza

  Samorządowy sąd rozgrzeszył księdza

  Romuald Piela

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Proboszcz bez kary za wycięcie drzew bez zgody? Wójt: Kolegium chroni księdza z Woliborza.
  Wiele wskazuje na to, że proboszcz parafii w Woliborzu, który nielegalnie wyciął drzewa, uniknie kary. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Wałbrzychu stwierdziło, że w postępowaniu zostało naruszone prawo.

  Pod koniec kwietnia ksiądz Marek Bordjakiewicz, proboszcz parafii w Woliborzu, wyciął dwanaście lip rosnących przy kościele. Nie miał na to zgody wójta. O pozwolenie wystąpił na początku maja.
  - Nie mogłem wydać pozwolenia na wycinkę drzew, których już nie było - tłumaczy wójt Sławomir Karwowski. - Postępowanie w tej sprawie zostało umorzone. Zaraz potem, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, nałożyłem karę za bezprawne wycięcie drzew.

  Urzędnicy wyliczyli, że duchowny ma zapłacić 2,1 mln zł. Obydwie podjęte przez wójta decyzje zostały podtrzymane przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Wałbrzychu. Jednak już po dwóch miesiącach SKO wycofało się z jednej z nich. Dlaczego? Bo dopatrzyło się rażącego naruszenia prawa.
  - W protokole oględzin stwierdzono, że usunięto jedenaście lip i jeden jesion. Natomiast w uzasadnieniu decyzji wójta, można przeczytać, że wycięto dwanaście lip - argumentuje Zbigniew Rutecki, prezes SKO w Wałbrzychu.

  Wójt Karwowski zaskarżył decyzję SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
  - Po prostu nie mogę zrozumieć tego postanowienia. Nie wydałem zgody na wycinkę drzew, bo ich nie było. W tym przypadku kompletnie nie ma znaczenia, czy były to lipy, czy lipy i jeden jesion, szczególnie że kara za te dwa gatunki jest taka sama - mówi samorządowiec. - Mam wrażenie, że SKO zależy na tym, żeby jedną z moich decyzji uznać za niezgodną z prawem i w ten sposób uchronić księdza przed odpowiedzialnością za bezprawną wycinkę.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PAŃSTWO BEZPRAWIA !

   Edmund Kaleciński (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 68

   W naszym kraju nie można, niestety, mówić już, że jesteśmy "demokratycznym państwem prawnym" (Art.2 Konstytucji RP). Organy "władzy publicznej" nie mogą działać na podstawie i w granicach prawa...rozwiń całość

   W naszym kraju nie można, niestety, mówić już, że jesteśmy "demokratycznym państwem prawnym" (Art.2 Konstytucji RP). Organy "władzy publicznej" nie mogą działać na podstawie i w granicach prawa (Art.7 Konstytucji RP). Zniewoleni ludzie i instytucje, przez prawo Kaduka,stosowane przez kler katolicki i nie tylko, nie mogą sobie poradzić. Należy w następnych wyborach pytać kandydatów do władzy, jaki mają stosunek do przestrzegania prawa, i jaką świadomość prawną. Inaczej państwo nasze będzie się umacniać jako państwo wyznaniowe, bo już wszystkie cechy tego rodzaju ustroju posiadamy. Czas z tym skończyć!

   edmund.kalecinski@poczta.onet.plzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama