Żołnierze Powstania Warszawskiego w labiryncie podziemnego miasta

W 1. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" rekonstruujemy koszmarny świat warszawskich kanałów oraz badamy techniki, których używali powstańcy, by przetrwać pod ziemią. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

Obejrzyj wszystkie odcinki
Zwiń
Obejrzyj wideo
Pod Wrocławiem powstaje nowy Leroy Merlin. Mieszkańcy mają...

Pod Wrocławiem powstaje nowy Leroy Merlin. Mieszkańcy mają obawy

Jan Both

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Pod Wrocławiem powstaje nowy Leroy Merlin. Mieszkańcy mają obawy

©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse

W Mirkowie pod Długołęką powstanie drugi w okolicach Wrocławia market budowlany francuskiej sieci Leroy Merlin. Firma kupiła już ponad 5 hektarów ziemi przy drodze Wrocław - Oleśnica, tuż obok skrzyżowania z łącznikiem autostradowej obwodnicy Wrocławia i przyszłego skrzyżowania ze wschodnią obwodnicą.
Pod Wrocławiem powstaje nowy Leroy Merlin. Mieszkańcy mają obawy

©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse

Budynek zajmie ok. 14000 mkw. Hala sklepu będzie miała około 9000 mkw. – czyli tyle, co półtora boiska piłkarskiego! Pozostałą część zajmą biura i pomieszczenia gospodarcze. Powstanie również parking na 550 samochodów. Według planu, sklep zostanie otwarty jesienią 2016 roku. A w nowo powstałym obiekcie pracę dostanie około 220 osób.

Przygotowania już ruszyły. – Jesteśmy na etapie opracowania planu miejscowego pod wskazaną inwestycję.
Jego zmiana dotyczy funkcji – mówi Katarzyna Frach, kierownik Wydziału Planowania Przestrzennego i Gospodarowania Nieruchomościami w Urzędzie Gminy Długołęka. – Zakończył się termin składania uwag, które będą w najbliższym czasie rozpatrywane. Kolejnym etapem będzie skierowanie projektu uchwały na sesję rady gminy – dodaje Frach.

Inwestycja opłaci się gminie, ponieważ zyska rocznie około 400 tys. złotych z podatku od nieruchomości. Dodatkowo wykonawca zamierza przebudować odcinek drogi powiatowej, czyli ulicy Kiełczowskiej (jak przewiduje aktualny plan), na odcinku od dawnej drogi nr 8 do przejazdu kolejowego. Zostanie ona poszerzona o 8 metrów. Docelowo będzie miała aż 20 metrów szerokości: cztery pasy ruchu, w tym dwa – wjazd i wyjazd z Leroy Merlin. Wzdłuż drogi powstanie ścieżka rowerowa, chodniki z obu stron i oświetlenie. Inwestor zobowiązał się też przekazać 300 tys. złotych darowizny na rzecz gminy Długołęka – na realizację zadań społecznych i infrastrukturalnych.

Jednak nie wszystkim podoba się plan przebudowy ulicy Kiełczowskiej. Jest to jedyna droga dojazdowa do tzw. starego Mirkowa, liczącego około 1000 mieszkańców. Twierdzą oni, że wjazd do Leroy Merlin znacznie utrudni dotarcie do ich domostw. Posiadają obliczenia, według których do sklepu będzie przyjeżdżać aż 2800 aut osobowych i 20 tirów dziennie. Mieszkańcy argumentują, że będą się tworzyć korki. Tym bardziej, że znajduje się tam przejazd kolejowy. To spowoduje, że czas dojazdu na przykład karetki pogotowia czy straży pożarnej do starego Mirkowa znacznie się wydłuży.

Mieszkańcy zebrali około 230 podpisów pod petycją przeciw planowanemu rozwiązaniu. Woleliby oni, żeby wjazd do marketu wybudowano od strony głównej drogi. Przesłali petycję do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i czekają na odpowiedź.

– Popieram protestujących - mówi sołtys Mirkowa Barbara Król-Sobocińska. – Chodzi przecież o bezpieczeństwo mieszkańców. Uważam, że należy znaleźć alternatywne rozwiązanie. Na przykład podzielić wjazd i wyjazd z marketu między ulicę Kiełczowską i drogę krajową.

Komentarze (32)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Polska ziemia

za grosze (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

A mieli bronić ojcowizny przed wykupem z obce ruble..

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
220 pracowników

Tomasz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Współczuje im znaleźć w tej części 220 pracowników. Dawno Długołęke powinni przyłączyć do Wrocławia i zrobić komunikację miejską.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
darowizna jest niezrozumiala

Ron (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

... jestem mieszkancem gminy, ciesze sie ze gmina sie rozwija, ale licze na to, ze sasiadujacy mieszkancy sa traktowani po partnersku i inwestycja zarowno architektonicznie jak i przestrzennie...rozwiń całość

... jestem mieszkancem gminy, ciesze sie ze gmina sie rozwija, ale licze na to, ze sasiadujacy mieszkancy sa traktowani po partnersku i inwestycja zarowno architektonicznie jak i przestrzennie zostanie bardzo dobrze zaprojektowana tzn. uwzgledni charakter miejsca i mieszkancow...licze rowniez na to ze gminni urzednicy traktuja wszystkie podmioty tak samo jesli chodzi o korekty planu zagospodarowania (a w zasadzie o tempo tych korekt)...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
na rowery!

Klakier Dutkiewicza (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Wsiąść na rowery i pedałować na Fabryczną!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tera

psiory (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

będą mieli co kroić po francusku ala minet

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
oficjalne łapówki

... (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

chcesz mieć zgodę, przekaż darowiznę..


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
brawo

brawo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7

Hehe, 10/10. Lub w innym wydaniu - bal dobroczynny z "cegiełkami".

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jak

fremmed (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

jeszcze można udowodnić ze RP jest naprawde w rozkwicie?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
za te 300 tyś

x (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

Za 300 tyś powinni wybudować chodnik i naprawić ulicę Kiełczowską w Mirkowie. Do przejazdu będą 4 pasy i 2 chodniki, a nawet droga rowerowa, a za przejazdem pozostanie prawie że polna droga A w...rozwiń całość

Za 300 tyś powinni wybudować chodnik i naprawić ulicę Kiełczowską w Mirkowie. Do przejazdu będą 4 pasy i 2 chodniki, a nawet droga rowerowa, a za przejazdem pozostanie prawie że polna droga A w ogóle, to ciekawe gdzie z tej 100 metrowej drogi rowerowej da się zjechać?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
!!

mieszkaniec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

nareszcie pomyśleli o tej części miasta. rewelacja, jestem jak najbardziej za!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Polak - maruda

Smakor (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 23 / 8

Ciężko wam dogodzić. Poszerzą drogę. Zaoferują miejsca pracy a tu tylko marudzenie i zrzędzenie... Może obwodnicę jeszcze zablokujcie bo będzie przeszkadzać...


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zapraszam do Mirkowa

Eloe - realistka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

Droga jest w fatalnym stanie po OBU stronach przejazdu (że o przejeździe, przez który nie da się normalnie przejechać, bo każde koło wisi na innej wysokości, nie wspomnę). Przed przejazdem jest...rozwiń całość

Droga jest w fatalnym stanie po OBU stronach przejazdu (że o przejeździe, przez który nie da się normalnie przejechać, bo każde koło wisi na innej wysokości, nie wspomnę). Przed przejazdem jest firma, boisko i LM za chwilę, a tuż za nim skład palet. Omijamy więc tiry i kłócimy się z kierowcami, by bezpiecznie dojechać do domu czy też dojechać do pracy, przedszkola, szkoły. Polecam - to jest na porządku dziennym.
Większość mieszkańców pracuje we Wrocławiu, do Mirkowa zjechała odpocząć od aglomeracji. Nie chcemy tutaj hałasu. Gmina ma mnóstwo terenów z dużo lepszym dojazdem niż ten, o którym mowa! Pożegnamy się z ciszą, choć Gmina na planach załączonych do uchwały do zmiany mpzp pisze, że dba o dobro mieszkańców. Terefere.
Nie chcę wymieniać wszystkich niedogodności dzisiejszych i jakie się pojawią. Ważne, że z kasy od LM możemy nie zobaczyć niczego w naszej części miejscowości. Nadal będziemy bez kanalizacji, w tym deszczowej, choć grunt wymaga dobrego odwodnienia, bez dróg, które po każdym deszczu zmieniają układ dziur, oświetlenia, placu zabaw dla dzieci. Po drugiej stronie 98 Europa, u nas Jewropa dla jołopa.
Dobrze, że mamy kaplicę będzie gdzie się modlić o uzdrowienie, gdy karetka utknie w korku.
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Mirków

DD (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 14

To się przeprowadź tam i zobaczysz jak będziesz czekał 30 minut żeby przejechać 100 mertów do domu bara#nie

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo