Jak dziś wyglądałaby wojna polsko-rosyjska? Oto trzy...

  Jak dziś wyglądałaby wojna polsko-rosyjska? Oto trzy scenariusze

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Na całe szczęście wojna nam nie grozi. Ale nawet w czasach pokoju planiści i sztabiści poszczególnych krajów kreślą możliwe plany starć. Jak dziś mógłby wyglądać konflikt Polski i Rosji, pisze Agaton Koziński.
  Cudem nad Wisłą okrzyknięto nasze zwycięstwo w bitwie o Warszawę 15 sierpnia 1920 r. Gdy wydawało się, że nie ma możliwości powstrzymania pochodu Armii Czerwonej na Zachód, zaskakujący manewr polskiej armii, która weszła w lukę między Frontem Zachodnim Michaiła Tuchaczewskiego i Frontem Południowo-Zachodnim Aleksandra Jegorowa i zdołała oskrzydlić czerwonoarmistów, pozwolił odrzucić ich od stolicy, a później wyprzeć z Polski. Świeżo co odzyskana niepodległość została uratowana, a Józef Piłsudski w ten sposób umocnił swój mit najwybitniejszego polskiego stratega wojskowego XX w.

  W nadchodzącym tygodniu będziemy celebrować 92. rocznicę tych wydarzeń. Na szczęście okolicznościowe uroczystości możemy obchodzić w kraju wolnym i niezagrożonym. Ale skoro żyjemy w kraju wolnym, to z tej wolności możemy skorzystać i zabawić się w odrobinę political fiction. Jak dziś wyglądałaby wojna polsko-rosyjska? Poniżej przedstawiamy trzy ewentualne scenariusze.

  Wojna o wpływy
  Trudno oczekiwać, by w drugiej dekadzie XXI w. Rosja nagle zapragnęła spełnić swoje odwieczne marzenia zbudowania wielkiego, panslawistycznego państwa rządzonego z Moskwy i ruszyła zbrojnie w kierunku Wisły. Nie te czasy, ale także nie te możliwości. Dziś najbardziej prawdopodobną płaszczyzną konfliktu wydaje się wojna o wpływy. Konflikt, którego rolą nie jest przejęcie kontroli nad wrogim państwem, lecz wzmocnienie swojej pozycji w nim, ewentualnie osłabienie władz nim kierujących. Rosja od takich incydentów nie ucieka. Dowodem wojna z Gruzją z 2008 r. Celem Moskwy nie było przejęcie kontroli nad tą dawną radziecką republiką, a jedynie jej osłabienie - Kreml drażniła ostentacyjnie proamerykańska oraz konsekwentnie antyrosyjska polityka tamtejszego prezydenta Micheila Saakaszwilego, więc postanowił ją ukrócić. Jednak kilkudniowe starcie nie zakończyło się okupacją Gruzji przez Rosję. Kremlowi wystarczyło, że doprowadził do secesji Abchazji i Osetii Południowej - uznał, że to wystarczająco silny prztyczek w nos Saakaszwilego i wycofał całkowicie swe wojska z gruzińskiego terytorium.

  Na pewno jednak polsko-rosyjska wojna o wpływy miałaby inny charakter niż starcie z 2008 r. Do Gruzji Rosjanie pojechali czołgami, wysłali tam także wojsko i ciężki sprzęt. - W przypadku Polski raczej mielibyśmy do czynienia z działani dywersyjnymi rosyjskich sił specjalnych lub z chirurgicznymi uderzeniami rakietowymi w strategiczne obiekty w naszym kraju, na przykład w Petrochemię w Płocku - mówi "Polsce" gen. Bolesław Balcerowicz, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Takie działania miałyby służyć tylko i wyłącznie osłabieniu Polski - ale na pewno ich celem nie byłoby podbicie naszego kraju.

  Wojna o terytorium
  Robert Kaplan, analityk ośrodka Stratfor, wydał niedawno książkę "Zemsta geografii", w której stawia tezę, że zmiany na mapie są głównym generatorem konfliktów na świecie. Innymi słowy, jeśli raz jakaś granica została przesunięta, to wcześniej czy później jej nowa lokalizacja będzie przyczyną starcia zbrojnego. Z kolei szef Kaplana w Stratfor George Friedman w głośnej książce sprzed trzech lat "Następne 100 lat" napisał, że w latach 2020-2025 sytuacja gospodarcza Rosji będzie na tyle fatalna, że jedynym rozwiązaniem dla tego państwa będzie uderzenie zbrojne na sąsiadów - inaczej Kreml nie będzie w stanie zapewnić funkcjonowania tego wielkiego kraju. Gdyby obie te tezy miały okazać się prawdziwe, wojna Polski z Rosją byłaby nieuchronna - i byłaby to wojna prawdziwa, czyli taka, z jakimi mielibyśmy do czynienia przez stulecia, z prawdziwymi bitwami, próbami okupacji wrogiego terytorium.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (68)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komentarz

   maranzano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   witam
   wiecie co?
   ,mie tylko jedna sprawa ciekaw?
   jak w 20 roku sami dalismy rade rosjanom ?---nie dlaczego NIEMCY NAM NIE POMOGLI? PRZECIEZ JUZ ZYŁ NAWET ADOLF HITLER !!!!! ZEBY NIE MY I CO...rozwiń całość

   witam
   wiecie co?
   ,mie tylko jedna sprawa ciekaw?
   jak w 20 roku sami dalismy rade rosjanom ?---nie dlaczego NIEMCY NAM NIE POMOGLI? PRZECIEZ JUZ ZYŁ NAWET ADOLF HITLER !!!!! ZEBY NIE MY I CO PRAWDA UKRAINCY TO NAPEWNO ROSJANIE ZJEDLIBY NIEMCÓW!!!!!!!!!
   własnie !!!!
   nikt o tym nie pomyslał nawet hitler zaciekły wróg polaków niby bo napadł na nas mimo ze ?
   pozdrzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komentarz

   maranzano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   witam
   co prawda to prawda ale oby zadnej wojny nie było!!!!!!!!!!
   tylko pogrózki pouczenia itd no i lepiej jak bysmy byli sami na naszej ziemi bo ??
   NATO JAK NA TO.......
   pozdr

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WTF?!

   Nemesis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Ahahaha, petty polska dupeks are on fire. Nobody needs your pathetic swamp land.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gry wojenne

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   Zyt serio potraktowali Pana artykuł. :) Ale fakt faktem że w sztabach wojskowych takie manewry na papierze są prowadzone od wieków. Kiedy byliśmy w Układzie Warszawskim prowadziliśmy na...rozwiń całość

   Zyt serio potraktowali Pana artykuł. :) Ale fakt faktem że w sztabach wojskowych takie manewry na papierze są prowadzone od wieków. Kiedy byliśmy w Układzie Warszawskim prowadziliśmy na papierowych mapach atak lub obronę granic Układu warszawskiego. Kiedy jesteśmy w NATO to też takie męskie zabawy są prowadzone. To jest normalna praca wojskowych. Więc dziwię się, że w komentarzach podniosła się taka wrzawa po stronie Rosjan i ... Polaków. Co nie byli w wojsku i na ćwiczeniach? Ani Rosjanie nie są świeci, ani my Polacy święci nie jesteśmy. A faktycznie czytelnikom polecam odwiedzić stronę Statford lub zaprenumerować Raporty.
   Wojny informatycznej nie będzie. Co najwyżej propagandowa potyczka o rząd dusz. Ale ona przecież trwa nieprzerwanie od II wojny światowej. Państwa są teraz naczyniami połączonymi gospodarczo. Ujarzmienie drugiego państwa lub narodu nie przynosi profitów najeźdźcy. Tylko same kłopoty. Przekonała się Hitler i przekona się każdy kto będzie chciał tego dokonać albo dokona.
   Od wielu lat zajmuję się i propagandą i prakseologią.

   Z punkt u widzenia interesów wszystkich narodów wojna w obecnym stanie rozwoju cywilizacji jest destrukcyjna dla każdej ze stron. Lepsza jest kooperacja. Nawet jak istnieje pewien zakres kooperacji negatywnej - walki o rynki to może także istnieć bez problemów kooperacja pozytywna w innym zakresie.

   Z punktu widzenia sprawności walk Putin odniósł zwycięstwo, ale z punktu widzenia sprawnego działania w powiązaniu z etyką - totalną porażkę. Dziwie się i to bardzo że jego koledzy po fachu, zawodowi oficerowie wywiadu SWR, doskonale wykształceni także w strategicznych grach nie zwrócili Putinowi uwagi że idzie w złym kierunku. Nasz były prezydent Kwaśniewski mógłby powiedzieć: " Koni i Putin nie idźcie tą drogą". :)
   (Koni to labradorka Putina). Polacy znają te powiedzenie, które dotyczyło polskiego posła.

   A skoro czytają komentarze nasi Sąsiedzi Rosjanie, a także oficerowie SWR lub innych służb to doskonale wiedzą, że walka za pomocą rakiet jest "niepraktyczna". Zwycięzcy zastają "spaloną ziemię" i ponoszą koszty odbudowy. Także działania na terytorium przeciwnika czy to Rosji czy Polski nie są niemożliwe w dzisiejszych czasach znakomitej mobilności niewielkich oddziałów dywersyjnych. A oba kraje wewnątrz mają dużo do stracenia. Więc taka wojna jest dla obu stron niekorzystna. Ucząc się strategii gry w szachy od rosyjskich arcymistrzów których liczne książki mam w swojej bibliotece mógłby jednoznacznie określić taką sytuację jako patową. Nikt nie wygrywa - wszyscy przegrywają.

   Dziwię się Putinowi. Rozwijał się międzynarodowy handel, towary szły w jedną i drugą stronę (przysłowiowe polskie jabłka i mięso), latali razem w kosmos (USA, Rosja), myśleliśmy o wspólnej obronie przed radykalnymi organizacjami i państwami terrorystycznymi, ja podziwiałem rosyjską sztukę - malarstwo. A teraz co? Mamy reaktywować zimną wojnę? Nie pojadę już na Krym podziwiać w muzeum oryginalne obrazy Ajwazowskiego i zostanie tylko oglądanie albumów w domu.
   Chyba Pan Putin wstał lewą nogą. A takim byl strategiem. Już Ukraina była by w orbicie Unii i ciężar kosztów rozwoju Ukrainy także ona by poniosła. Już powstało by państwo które wreszcie zaczęłoby płacić Rosji za gaz po zaciśnięciu pasa i zbudowaniu nowoczesnej gospodarki przy pomocy specjalistów z Unii.
   A teraz co? Kto do cholery tak źle doradził wytrawnemu oficerowi wywiadu Putinowi? Tego kogoś Putin powinien wysłać w kosmos na stację by ochłonął i przemyślał na nowo strategię.

   Kochani Rosjanie wystarczy pomyśleć co macie z rożnych państw lub republik będących w Waszej orbicie? Nic tylko kłopoty. Ani się one nie rozwijają - co byłoby pożyteczne dla Rosji ani nie są spokojne. Są przysłowiowa kulą u nogi. Na przykładzie Polski która jest w Unii. Polska jest ważnym waszym partnerem handlowym. Wystarczy zajrzeć do Waszych statystyk. Coraz więcej macie korzyści handlując z nami niż się sprzeczając. Sprzeczki nigdy nie wyszły nikomu na zdrowie.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To much Russian butthurt in comments

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 12

   Yes you're stronger, relax. But don't try to attack us, EVER, cause we will better die all here on our land than let you occupy it. Never ever. You will be shoot from every corner of every house....rozwiń całość

   Yes you're stronger, relax. But don't try to attack us, EVER, cause we will better die all here on our land than let you occupy it. Never ever. You will be shoot from every corner of every house. You can never break us.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kogo maja nie atakować?

   deny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   znaczy anglików?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to jest DZ lokalna gazeta

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 15

   troche angielskiego i rosyjskiego sie nauczylem.Autor wyskoczyl ponad DZ.Podziwiam plusy i minusy tzn ,ze duzo czytelnikow jest zainteresowanych.Kazdy wg,swojej tozsamosci i wyobrazenia.My Slazacy...rozwiń całość

   troche angielskiego i rosyjskiego sie nauczylem.Autor wyskoczyl ponad DZ.Podziwiam plusy i minusy tzn ,ze duzo czytelnikow jest zainteresowanych.Kazdy wg,swojej tozsamosci i wyobrazenia.My Slazacy jestesmy w tych dywagacjach kolejna strona ,po Amerykanach ,Rosjanach,Polakach ,Niemcach.I chcemy miec Regionalny Heimat w ramach UE i nowych Sil Europejskich.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Russian

   Cold War again?? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 31

   Maybe I'm not an ordinary Russian but I don't give a fuck about Poland and it means the same to me as Thailand, Philippines or somewhat do.
   But after articles like this and what happened during...rozwiń całość

   Maybe I'm not an ordinary Russian but I don't give a fuck about Poland and it means the same to me as Thailand, Philippines or somewhat do.
   But after articles like this and what happened during football WC, Poland has the lowest rating in my eyes and is lower than Iran, Somali or Afghanistan.
   Congratulation, Author!
   One more "dislike" to Poland.

   Я призываю русских не ездить в Польшу и не копейики не тратить на их продукты раз мы видим такое настроение по отношению к нам.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   re

   Rekin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 19

   As for me, are you, child of Stalin, grandson of murderers and rapists, and not too much interested in what it means for you Poland, Russia because for me to say anything, and it is less than Iran...rozwiń całość

   As for me, are you, child of Stalin, grandson of murderers and rapists, and not too much interested in what it means for you Poland, Russia because for me to say anything, and it is less than Iran or Afghanistan, these Shove your ass and Russianness let there bezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rosja nie jest takia zła

   Konrad Olszewski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 39

   prztłumaczyłem jeden komętarz Rosjana : Szanowny Panie Koziński! Przestań pisać takie bzdury! Nikt nie atakuje nie zamierzają. My, Rosjanie nie chcą swoją ziemię i bogactwa. Mamy dobrą Nemer. Więc...rozwiń całość

   prztłumaczyłem jeden komętarz Rosjana : Szanowny Panie Koziński! Przestań pisać takie bzdury! Nikt nie atakuje nie zamierzają. My, Rosjanie nie chcą swoją ziemię i bogactwa. Mamy dobrą Nemer. Więc żyć z Bogiem! Ale schronisko na swojej ziemi, rakiet amerykańskich Twoim kraju zagrożonych zniszczeniem w ciągu kilku minut. Szkoda, że Polacy nie zrozumieli.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Проходил

   мимо (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 36

   Господа, недавно была...rozwiń całość

   Господа, недавно была трагическая дата, 30 лет со дня кончины великой певицы 20 столетия Анны Герман, а вы какую-то ерунду пишете. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Никогда не будет

   Олег Тимошенко г (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 52

   Уважаемый г-н Козинский !...rozwiń całość

   Уважаемый г-н Козинский ! Перестаньте писать всякую ерунду ! Никто на Вас нападать не собирается. Нам, россиянам, не нужны ваши земли и богатства. У нас своего добра немерено. Так что живите с Богом ! А вот приютив на своей земле американские ракеты Ваша страна рискует быть уничтоженной за несколько минут. Очень жалко, что Вы, поляки, этого не поняли .zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama