Łukasz Konstanty
Katastrofalny występ zanotowała kobieca reprezentacja Polski na zakończenie pierwszej fazy mistrzostw świata w piłce ręcznej. Biało-Czerwone były jedynie tłem dla Niemek, którym uległy 17:33, notując w ten sposób jedną z najwyższych porażek na mistrzostwach świata w historii.

Niemoc w meczach z Niemkami

Rywalizacja Biało-Czerwonych z kadrą naszych zachodnich sąsiadów zapowiadała się niezwykle interesująco. Wiadomo było bowiem, że triumfatorki poniedziałkowego starcia przystąpią do kolejnej fazy turnieju z kompletem punktów (cztery), pokonane - jedynie z dwoma. Nasza drużyna miała także ogromną ochotę na zrewanżowanie się za ubiegłoroczne mistrzostwa Europy, kiedy to z Niemkami przegrała, a potem w potyczce wspomnianego rywala i Hiszpanek padł wynik, który promował obydwie ekipy do dalszych gier, eliminując podopieczne Arne Senstada.

- W trakcie ostatnich mistrzostw Europy Niemki miałyśmy w zasadzie na widelcu. Ostatni sparing przeciwko nim też pokazał, że możemy grać z nimi jak równy z równym. Jeszcze nie było jednak takiego spotkania, z którego wyszłybyśmy zwycięsko, więc mam nadzieję, że ten dzień nastąpi w poniedziałek! - mówiła przed spotkaniem reprezentantka Polski, Magda Balsam (za zprp.pl).

Setne spotkanie w poniedziałkowy wieczór zanotowała Monika Kobylińska, która w dwóch poprzednich spotkaniach rzuciła czternaście bramek. O jubileuszowym występie z pewnością jednak wolałaby jak najszybciej zapomnieć.

Katastrofalna pierwsza połowa w wykonaniu Polek

Początek spotkania mógł zwiastować, iż będzie to niezwykle wyrównane i zacięte widowisko. Na każde trafienie Niemek nasz zespół odpowiadał bramką. Przy stanie 4-4 coś jednak w grze Biało-Czerwonych się zacięło – Polki zaczęły popełniać błędy, nie powiększały swojego dorobku punktowego, z kolei Niemki choć też nie ustrzegły się pomyłek, zdołały kilka sytuacji wykorzystać i objęły prowadzenie 8-4.

Trener Senstad poprosił o czas, który przyniósł pożądany skutek. To Niemki zaczęły się mylić w ofensywie, a nasze zawodniczki odrobiły trzy bramki i były bliskie wyrównania, szansy nie wykorzystała jednak Magda Balsam. Kilka chwil później Niemki znów odskoczyły (7-11). Obrazu niemocy w tej części spotkania dodaje fakt, iż przy stanie 8-11 Niemki musiały grać w osłabieniu (w pewnym momencie nawet podwójnym), a i tak zdołały powiększyć przewagę do pięciu bramek. Z każdą kolejną minutą było już tylko gorzej, a pierwsza część spotkania zakończyła się wstydliwym wynikiem 10:19. Tylko niepoprawni optymiści wierzyli w to, że uda się naszej drużynie w drugiej części gry odrobić ogromną stratę.

Klęska Biało-Czerwonych w meczu z Niemkami

- Nie układa nam się ani w obronie, ani w ataku. Nie mamy na czym oprzeć naszej gry. Mam nadzieję, że na drugą połowę wyjdziemy z innym nastawieniem i pokażemy, że umiemy grać – mówiła przed kamerami Viaplay po pierwszej części gry Sylwia Matusik, zawodniczka reprezentacji Polski.

Niestety, początek drugiej połowy pokazał, że o jakimkolwiek sukcesie w poniedziałkowym spotkaniu trzeba zapomnieć. Straty w ataku przy grze bez bramkarki skutkowały tym, iż nasze rywalki w ciągu pięciu minut powiększyły przewagę do dwunastu punktów (11-23). Mecz w wykonaniu Biało-Czerwonych już do ostatniej minuty był niczym najgorszy koszmar i zakończył się wynikiem, jakiego chyba nikt przed spotkaniem się nie spodziewał - 17:33.

W rozegranym wcześniej innym spotkaniu naszej grupy Japonia pokonała Iran 42:10. Do drugiej fazy turnieju oprócz reprezentantek Kraju Kwitnącej Wiśni awansowały już także Polki i Niemki. Kolejnymi przeciwniczkami Biało-Czerwonych będą Dunki, Rumunki i najprawdopodobniej Serbki (przy założeniu, że wygrają z Chilijkami).