AAA Dziurę przy stadionie za 80 milionów sprzedam

  AAA Dziurę przy stadionie za 80 milionów sprzedam

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na czas mistrzostw Europy dziurę obok stadionu zasłonięto, a teren uporządkowano
  1/5
  przejdź do galerii

  Na czas mistrzostw Europy dziurę obok stadionu zasłonięto, a teren uporządkowano ©fot. Przemysław Wronecki

  Jeszcze latem pod młotek trafi wielka dziura koło stadionu na Pilczycach. W urzędzie miejskim są pewni, że ponad 6-hektarowy wykop znajdzie nowego właściciela bardzo szybko. - Mamy wstępne oferty i jest ich wiele - przyznaje Paweł Czuma, dyrektor biura prasowego we wrocławskim magistracie. - Można powiedzieć, że z całej Europy - dodaje Paweł Czuma.
  Dziura została już wystawiona na sprzedaż. Ustalono, że przetarg odbędzie się 11 września. Cena wywoławcza to 80 milionów. Teren dostanie ten deweloper, który da więcej pieniędzy.

  Tekst alternatywny

  Oczywiście, jeśli zapewni, że wybuduje taki obiekt, na jakim zależy magistratowi. Oprócz tego, że może powstać tam - o czym wiadomo od dawna - galeria handlowa, można też - teoretycznie - wybudować tam hotel, lądowisko dla helikopterów, czy... kościół.

  Działka przy stadionie to teren atrakcyjny i nikogo nie trzeba do tego przekonywać. Bliskość stadionu i autostradowej obwodnicy Wrocławia to spore atuty tego terenu. Dlatego optymizm magistratu przesadzony nie jest.
  Przypomnijmy, że dziurę wykopał miliarder Zygmunt Solorz - Żak, współwłaściciel Śląska Wrocław. Biznesmen miał oryginalny pomysł na funkcjonowanie klubu. Przy stadionie chciał wybudować galerię handlową. Miała zarabiać pieniądze i finansować zespół.

  Tekst alternatywny

  Plan zakładał, że dzięki takiemu zabiegowi, wrocławska drużyna stanie się jednym z najbogatszych klubów w Polsce. Na planach się jednak skończyło. Bo oprócz wykopania dziury, Solorz z galerią nie zrobił nic. Oprócz tego, że jego ludzie zapewniali, że budynek powstanie.

  Kiedy w końcu okazało się, że nic z tego nie wyjdzie, miasto chciało odzyskać teren, który formalnie należał do Śląska. Udało się, ale obiecano Solorzowi zwrot nakładów, które poniósł na wykopanie dziury. Ile to będzie? Tego jeszcze nie wiadomo. Wkład Solorza wyceni niezależny rzeczoznawca.

  Tekst alternatywny

  Co się stanie z 80 milionami (lub większa gotówką, jeśli zostanie zaproponowana)? Studzimy emocje kibiców Śląska Wrocław. Niestety, nie ma żadnych szans na to, żeby została przelana na konto klubu. Gminie na takie operacje nie zezwala prawo. Ale nie oznacza to wcale, że pieniądze koniec końców do Śląska nie trafią. Bo Wrocław, dzięki sprzedaży gruntu, może na kilka lat mieć fundusze, aby zespół (wraz ze współwłaścicielem) utrzymywać.

  Czytaj także

   Komentarze (58)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najpierw niech zainteresowany sprawdzi czy ten teren do kogoś nie należy!!! :DD

   Co tu się oszukiwać (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 24

   Na ten przykład do kogoś kogo bezprawnie pozbawiono tej ziemi, tak jak Krzywdów, bo mam wrażenie, że bajki o jakichkolwiek klientach typu "Można powiedzieć, że z całej Europy"- jak mówią służbowe...rozwiń całość

   Na ten przykład do kogoś kogo bezprawnie pozbawiono tej ziemi, tak jak Krzywdów, bo mam wrażenie, że bajki o jakichkolwiek klientach typu "Można powiedzieć, że z całej Europy"- jak mówią służbowe usta Dynamisty skończy się takim samym sukcesem jak większość bajań Sternika - Słońca Sudetów.
   A tak właśnie zapytywuje - czy ten kawałek dziurska nie należy przypadkiem do nich..??:D
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   >>> Z tym zawłaszczonym terenem

   hellypton (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 22

   prawda jest taka, że miasto zabrało go bezprawnie, nie mniej jednak w sądzie wygrali i zostało przez sąd ustalone odszkodowanie - znacznie wyższe niż wartość ich nieruchomości. Ale im to nie...rozwiń całość

   prawda jest taka, że miasto zabrało go bezprawnie, nie mniej jednak w sądzie wygrali i zostało przez sąd ustalone odszkodowanie - znacznie wyższe niż wartość ich nieruchomości. Ale im to nie wystarczy, chcą wydębić więcej. Oczywiście każdy robiłby tak, żeby "wydutkać" jak najwięcej, ale cała ta awantura rozchodzi się właśnie o to, że to nie miasto nie chce zapłacić odszkodowania, tylko o to, że Krzywdowie chcą na tym całym zamieszaniu zarobić na dwa pokolenia. No każdy by chciał, ale gdzieś jest jednak umiar i zdrowy rozsądek. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Redakcji.

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 26

   Szanowna Redakcjo,
   poprosili Was czytelnicy o zrobienie ankiety, czy w miejscu dziury Solorza zamiast planowanej galerii ma powstać aquapark, to tak rozmydliliście temat, że Czuma lepiej by tego...rozwiń całość

   Szanowna Redakcjo,
   poprosili Was czytelnicy o zrobienie ankiety, czy w miejscu dziury Solorza zamiast planowanej galerii ma powstać aquapark, to tak rozmydliliście temat, że Czuma lepiej by tego nie zrobił.
   Po pierwsze - wrzuciliście szersze, a zarazem mylące pojęcie - "Boiska i obiekty sportowe dla mieszkańców" i od razu kilkanaście procent głosów wysadziliście w powietrze.
   Po drugie - "Pierwsza stacja wrocławskiego metra" i choć o budowie metra w tej, a pewnie i następnej dziesięciolatce możemy zapomnieć (czyżby przez tyle czasu dziura miała cieszyć nasze oczy?), to kolejne, niemal 10% poszło w gwizdek.
   Po trzecie - "Zbiornik retencyjny chroniący Kozanów przed powodzią". I, znów udało Wam się niemal 10% głosów wywalić w powietrze, bo znalazła się grupa głosujących, którzy nawet się nie zastanowili, że wspomniana dziura w razie powodzi jest zaledwie kałużą.
   Tak więc wielkie brawa. Takimi zabiegami socjotechnicznymi udało Wam się rozproszyć około 50% głosów ludzi, którzy nie chcą w tym miejscu galerii. Nie wiem tylko, czy wyszło Wam to tak niechcący, czy a magistracie Wam kazali. Dzięki takim a nie innym wynikom Dutkiewicz ustami Czumy będzie mógł powiedzieć - w związku z brakiem jednoznacznego stanowiska mieszkańców, budujemy galerię, tak jak wcześniej zaplanowaliśmy.
   P.S. Ciekawe, że w tej Waszej ankiecie nie umieściliście obiektów które wymieniono w artykule. Przypomnę: - „Oprócz tego, że może powstać tam - o czym wiadomo od dawna - galeria handlowa, można też - teoretycznie - wybudować tam hotel, lądowisko dla helikopterów, czy... kościół.” Nie umieściliście, bo wiedzieliście, że na takie obiekty nie da się rozproszyć głosów.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bardzo Ciekawe

   Robert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 37

   Ciekawi mnie jak odniosą się do tej wyceny dawni właściciele Krzywda czy jak im tam było co ich sądownie wydupczyli z ich posiadłości bo tam jeszcze chyba tez miasto ma rachunek do uregulowania.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ktostam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 33

   Oni nie byli właścicielami tego terenu. Meli mniejszą działką na obecnym parkingu dla autobusów.
   Cwaniacy chcieli wydupczyć miasto żądając nierynkowej ceny i sami zostali wydupczeni przez...rozwiń całość

   Oni nie byli właścicielami tego terenu. Meli mniejszą działką na obecnym parkingu dla autobusów.
   Cwaniacy chcieli wydupczyć miasto żądając nierynkowej ceny i sami zostali wydupczeni przez prawników. Bywa.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mylisz się

   irreality.net (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 25

   Finalnie przed NSA okazało się, że mieli racje i wywłaszczenie było
   nielegalne.

   http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,80198,11869107,Wywlaszczenie_rodziny_Krzywdow_niezgodne_z_prawem.html...rozwiń całość

   Finalnie przed NSA okazało się, że mieli racje i wywłaszczenie było
   nielegalne.

   http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,80198,11869107,Wywlaszczenie_rodziny_Krzywdow_niezgodne_z_prawem.html

   Dodatkowo toczy się sprawa o wartość gruntu. Przy czym miasto wyceniając pobliską dziurę Solorza na fafnaście milionów daje doskonały przykład jak sobie strzelić w stopę...

   http://www.tvp.pl/wroclaw/aktualnosci/rozmaitosci/odszkodowanie-dla-krzywdow/7714485zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dokładnie

   wroclawianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 45

   Zgadzam sie z ktostam.
   Obecnie wiele osób próbuje zrobic biznes sprzdając lub sądując sie o wielka kase, wiedzac, ze na ich terenie ma powstac spora inwestycja.
   Jezeli przez twoja dzialke ma np....rozwiń całość

   Zgadzam sie z ktostam.
   Obecnie wiele osób próbuje zrobic biznes sprzdając lub sądując sie o wielka kase, wiedzac, ze na ich terenie ma powstac spora inwestycja.
   Jezeli przez twoja dzialke ma np. zostac poprowadzona autostrada to gmina konfiskuje tobie ta działke lub jej czesc płacąc tobie za nią po cenie rynkowej + ewentualne odszkodowanie.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Problem w tym

   irreality.net (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 25

   Że tak to wygląda słodko jak w bajce tylko w teorii. W praktyce najpierw jest wywłaszczenie, na pieniądze czeka się miesiącami a wartość rynkowa okazuje się być określana na podstawie wpływu...rozwiń całość

   Że tak to wygląda słodko jak w bajce tylko w teorii. W praktyce najpierw jest wywłaszczenie, na pieniądze czeka się miesiącami a wartość rynkowa okazuje się być określana na podstawie wpływu projektowanej inwestycji a nie wartością gruntu.

   W skrócie taka metoda wyceny wygląda tak:

   - wybieram teren np. pod wysypisko odpadów radioaktywnych,
   - wywłaszczam posiadaczy działek budowlanych przyznając im odszkodowanie 5 zł / m2.

   Wycena jest na 5 zł bo przecież "nikt nie będzie chciał kupić działki tuż przy wysypisku odpadów radioaktywnych"zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co autor miał na myśli?

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 27

   „Bo Wrocław, dzięki sprzedaży gruntu, może na kilka lat mieć fundusze, aby zespół (wraz ze współwłaścicielem) utrzymywać.” Po wielokroć czytam to zdanie i się zastanawiam, czy zostało...rozwiń całość

   „Bo Wrocław, dzięki sprzedaży gruntu, może na kilka lat mieć fundusze, aby zespół (wraz ze współwłaścicielem) utrzymywać.” Po wielokroć czytam to zdanie i się zastanawiam, czy zostało tak niefortunnie zbudowane, czy też zawiera zawoalowaną prawdę? Jaką? A, no taką, że miasto będzie łożyć na klub i jego większościowego współwłaściciela. Osobiście skłaniam się miasto będzie łożyć na klub i większościowego współwłaściciela. Na razie zwróci mu pieniądze za kaprys wykopania dziury koło stadionu, w którą już wpadło kilka milinów z miejskiej kasy. Co będzie dalej?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co będzie dalej?

   Co tu się oszukiwać (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 31

   Dalej będzie jeszcze ciekawiej i jeszcze drożej :D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co autor miał na myśli?

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 78 / 37

   „Bo Wrocław, dzięki sprzedaży gruntu, może na kilka lat mieć fundusze, aby zespół (wraz ze współwłaścicielem) utrzymywać.” Po wielokroć czytam to zdanie i się zastanawiam, czy zostało...rozwiń całość

   „Bo Wrocław, dzięki sprzedaży gruntu, może na kilka lat mieć fundusze, aby zespół (wraz ze współwłaścicielem) utrzymywać.” Po wielokroć czytam to zdanie i się zastanawiam, czy zostało tak niefortunnie zbudowane, czy też zawiera zawoalowaną prawdę? Jaką? A, no taką, że miasto będzie łożyć na klub i jego większościowego współwłaściciela. Osobiście skłaniam się miasto będzie łożyć na klub i większościowego współwłaściciela. Na razie zwróci mu pieniądze za kaprys wykopania dziury koło stadionu, w którą już wpadło kilka milinów z miejskiej kasy. Co będzie dalej?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomysł

   M (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 23

   Wybudujcie kolejną Biedronke, heh

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   inwestorzy już omijają Wrocław

   Anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 75 / 36

   Teraz inwestorzy znacznie chętniej inwestują w Poznaniu, Katowicach i ... Lublinie. W Poznaniu np.kosztem 700 mln. powstaje supernowoczesne Zintegrowane Centrum Komunikacyjne, obejmujące już...rozwiń całość

   Teraz inwestorzy znacznie chętniej inwestują w Poznaniu, Katowicach i ... Lublinie. W Poznaniu np.kosztem 700 mln. powstaje supernowoczesne Zintegrowane Centrum Komunikacyjne, obejmujące już powstały nowy dworzec pkp, oraz budowany włašnie 3 poziomowy parking na przeszło 1000 aut oraz galerię handlowo-rozrywkową, na niemal 300 najemców...A takze przebudowé całego układu komunikacyjnego w sąsiedztwie dworca i w centrum...Poza tym lada chwila startuje budowa galerii Łacina i Metropolis a wkrotce otwarta zostaje galeria MM. Przy rondzie Kaponiera powstanie futurystyczny 16 piętrowy oszklony wiezowiec o kształcie...piramidy :) Wymieniac moge długo...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hehe boli nie:D?

   RTX (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 36

   haha co za brednie... futurystyczna biedronka tez w Poznaniu powstaje...... jak macie opóźnienia w stosunku do Wrocka to proste ze cos tam musicie budować....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   kamillo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 69 / 41

   No super... same galerie... to chyba raczej nie powód do dumy. Galerie zabijają społeczeństwo. Ludzie zamiast iść w niedzielę na spacer to ładują do galerii, żeby pospacerować. To jest chore....rozwiń całość

   No super... same galerie... to chyba raczej nie powód do dumy. Galerie zabijają społeczeństwo. Ludzie zamiast iść w niedzielę na spacer to ładują do galerii, żeby pospacerować. To jest chore. Więcej zieleni, parków, placów zabaw dla dzieci, boisk, miejsc spotkań dla ludzi a nie galerii!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wyspa

   Pepe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 23

   wyboudowa tropikalna wyspe


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A beret gdzie???

   ff (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 26

   przeciez nikt nikogo nie zmusza żeby szedł do galerii-nie dajmy sie zwariowac, jeden idzie do kościoła, drugi na ryby a trzeci do galerii bo każdy ma wolna wolę!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Miliarder?

   sad34 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 22

   Każda osoba z władz miasta która z tym miliarderem nawiąże nowe kontakty finansowe będzie podejrzana o sprzyjanie ciemnym siłom-skoro wciąż publikuje się informacje o Śląsku gdzie ten człowieczek...rozwiń całość

   Każda osoba z władz miasta która z tym miliarderem nawiąże nowe kontakty finansowe będzie podejrzana o sprzyjanie ciemnym siłom-skoro wciąż publikuje się informacje o Śląsku gdzie ten człowieczek wciąż wysuwa żądania do władz.. o dziurze która na Euro przynosiła wstyd i kosztowała nas podatników utopione nasze pieniądze......A ten pan niech nie występuje publicznie bo go wygwiżdżę...Droga Wrocławianko/Wrocławianinie! Jeśli dostaniesz szału przy comiesięcznych opłatach i wkurzy Cię "opłata za grunt" to wiedz, że musisz spłącić tego miliardera. Zasypanie dziury przy stadionie to bardzo duży koszt i musisz to zapłacić ! Bo kto?! I módlmy się, aby ten człowiek nie wykopał już żadnej dziury w naszym mieście, żadnego klubu "nie kupił"i najlepiej aby jego działalność przeniosła się na naszych wrogówzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto by ten aquapark nógł zbudować?

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 33

   Swego czasu pewna irlandzka firma posiadająca w swoim kraju sieć krytych pływalni interesowała się możliwością rozwijania tej działalności w Polsce. Nie wykluczone więc, że Irlandczycy byliby...rozwiń całość

   Swego czasu pewna irlandzka firma posiadająca w swoim kraju sieć krytych pływalni interesowała się możliwością rozwijania tej działalności w Polsce. Nie wykluczone więc, że Irlandczycy byliby skłonni zainwestować w budowę aquaparku w tym miejscu.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama