Dzisiaj noc spadających gwiazd

  Dzisiaj noc spadających gwiazd

  Grzegorz Demczyszak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dziś tzw. noc spadających gwiazd, czyli apogeum aktywności Persidów - najpopularniejszego roju meteorów. Niestety synoptycy nie mają dobrych wieści dla obserwatorów z Wrocławia.
  Dzisiaj noc spadających gwiazd

  ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse

  - Perseidy to pozostałości po komecie która krąży wokół Słońca, to nic innego jak rój meteorów. Jednocześnie jej orbita musi przechodzić obok Ziemi. Co roku między 17 lipca, a 24 sierpnia Ziemia wchodzi w pas aktywności Perseidów. Ich aktywność powoli narasta, aby osiągnąć w okolicy 11 sierpnia apogeum, od 14 sierpnia aktywność zaczyna spadać i Perseidy są już znacznie mniej widoczne - opowiada Paweł Preś z wydziału fizyki i astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Każdy rój meteorów ma swoją matkę kometę. Matką perseidów jest 109P/Swift-Tuttle. Ostatni raz przelatywała obok Słońca w 1992 roku. Zobaczymy ją ponownie w 2125 roku. Kometa ta oczywiście zbliża się do okolic orbity ziemskiej (inaczej nie moglibyśmy obserwować zjawiska rojów), co potencjalnie oznacza, że może kiedyś się zderzyć z naszą planetą lub Księżycem. Jednak astronomowie wyliczają, że w najbliższych latach nie ma takiego zagrożenia.  Czy wrocławianie będą dziś mogli obserwować spadające gwiazdy? - Niestety w pierwszej połowie nocy przewidujemy duże zachmurzenie z przelotnymi deszczami i burzami. Co prawda będą to zachmurzenia konwekcyjne, czyli w jednej części miasta może padać deszcz, a w drugiej zachmurzenie może być umiarkowane. Jednak chmury będą przemieszczać się z południowego zachodu na wschód, więc raczej zachmurzą całe miasto. Większe szanse są na to, że wrocławianie będą obserwować błyskawice niż Perseidy. Za to w drugiej połowie nocy zachmurzenie ma być małe - prognozuje Krzysztof Salanyk, z wrocławskiego IMGW.

  Gdyby pogoda sprzyjała obserwacji, to najlepszymi miejscami do tego są obszary nieemitujące światła. W mieście to parki np. Szczytnicki albo Zachodni, choć najlepiej wyjechać za miasto. Idealnym miejscem jest Dolnośląski Park Ciemnego Nieba w Izerach oraz stawy milickie. Obserwowanie rojów ze Ślęży też jest dobrym pomysłem.

  Perseidy to jeden z najsilniejszych obserwowanych rojów. Jego popularność wynika z dobrych letnich warunków do obserwacji. Aktywność Perseidów waha się od 60 do 180 meteorów w ciągu godziny. W ciągu roku mamy okazję obserwować jeszcze 3 inne równie dobrze widoczne roje meteorów oraz 20 słabszych.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   2125

   matematyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   "Ostatni raz przelatywała obok Słońca w 1992 roku. Zobaczymy ją ponownie w 2125 roku."

   Kto zobaczy, ten zobaczy... ja raczej nie ustoje do 2125 :/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a kiedy

   xxxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   a kiedy bedzie noc padającego deszczu we Wrocławiu? zapowiadany przez kolejnych kilka dni jakos nie nadchodzi

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tym razem wolę

   Fisherman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Oglądać błyskawice niż Perseidy...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jakie 3 inne równie dobrze widoczne?

   ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Kiedy są widoczne?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak to kiedy?

   Astrolog (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Widoczne są wtedy, kiedy przelatują koło Ziemi. Nie ma innej możliwości.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama