Sinice: Zamknięte plaże, zakaz kąpieli w Bałtyku i w...

  Sinice: Zamknięte plaże, zakaz kąpieli w Bałtyku i w jeziorach [OBJAWY] [GDZIE WYSTĘPUJĄ SINICE]

  Cezary Stankiewicz (AIP), mm, TVN24/x-news

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Sinice atakują. Zamknięte plaże w Trójmieście, zakaz kąpieli

  Sinice atakują. Zamknięte plaże w Trójmieście, zakaz kąpieli ©Fot. Tomasz Bołt

  SINICE W BAŁTYKU 2015 | GDZIE WYSTĘPUJĄ SINICE | SINICE OBJAWY | Sinice atakują. Zamknięte plaże w Trójmieście, sanepid wydał też zakaz kąpieli w niektórych jeziorach Warmii i Mazur. Kąpiel w wodzie z sinicami może być bardzo groźna dla naszego zdrowia.
  Sinice atakują. Zamknięte plaże w Trójmieście, zakaz kąpieli

  Sinice atakują. Zamknięte plaże w Trójmieście, zakaz kąpieli ©Fot. Tomasz Bołt

  Gdzie występują sinice?


  Plaga sinic w Bałtyku spowodowała zamknięcie plaż w Trójmieście. Nie można się kąpać od Rewy aż po gdańskie Brzeźno. Są też pierwsze zakazy kąpieli w jeziorach Warmii i Mazur. Z powodu zakwitu wody, czyli pojawienia się masowo sinic, sanepid zabronił kąpieli w jeziorze Rentyny koło Gietrzwałdu i Oracze koło Ełku.

  GDZIE WYSTĘPUJĄ SINICE | ZOBACZ MAPĘ KĄPIELISK


  Sinice w Bałtyku 2015 | Zamknięte plaże, kąpiel może być groźna dla zdrowia | OBJAWY  Źródło: TVN24/x-news


  Sinice zabarwiają wodę na charakterystyczny seledynowy kolor. Wyrzucane na brzeg przez fale glony zaczynają szybko gnić i okolica potwornie cuchnie. Choć plażowicze zapewniają, że zachowują wzmożone środki ostrożności, ratownik pracujący na plaży przyznaje, że wszystko zależy od konkretnego człowieka i nie brakuje osób lekceważących wszelkie zalecenia służb.

  Kąpiel w wodzie z sinicami nie należy do przyjemności ale może być niebezpieczna dla zdrowia. Lekarze ostrzegają przed dolegliwościami skórnymi, a po połknięciu - także żołądkowymi.

  - Warunki pogodowe są wymarzone do tego, żeby sinice się rozmnażały - mówi Pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak.

  CZYTAJ WIĘCEJ: SINICE POJAWIŁY SIĘ W TRÓJMIEŚCIE. ZAMKNIĘTE PLAŻE I KĄPIELISKA  Kwitnienie wody w jeziorach to naturalny proces. Glony masowo rozwijają się, kiedy temperatura wody przekroczy 20 stopni Celsjusza. W wielu jeziorach zakwit jest niewielki ale w wodach silnie zeutrofizowanych (żyznych) rozwój glonów może być gwałtowny.

  Na szczęście takich jezior jest na Warmii i Mazurach coraz mniej. Gminy zainwestowały dużo pieniędzy w budowę oczyszczalni ścieków i nieczystości już nie trafiają do jezior. Dzięki temu ich stan z roku na rok jest coraz lepszy. Wystarczy powiedzieć o Zalewie Wiślanym. Jeszcze kilka lat temu zakazy kąpieli pojawiają się praktycznie wszędzie nad Zalewem. Ale po wybudowaniu oczyszczalni we Fromborku i skanalizowaniu praktycznie całej gminy, problem znika. Już w zeszłym roku nad Zalewem Wiślanym nie było potrzeby wprowadzaniu zakazu kąpieli z powodu zakwitu wody.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Strefa bez bólu

   ZespolNieMaBolu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Do Łeby sinice jeszcze nie dotarły a na plażowiczów jeszcze do jutra - 16 sierpnia czeka Strefa bez bólu! Można w niej m. in. skorzystać z darmowej sieci WiFi, odpocząć na specjalnie przygotowanych...rozwiń całość

   Do Łeby sinice jeszcze nie dotarły a na plażowiczów jeszcze do jutra - 16 sierpnia czeka Strefa bez bólu! Można w niej m. in. skorzystać z darmowej sieci WiFi, odpocząć na specjalnie przygotowanych leżakach i pufach, zagrać w bule bez bólu. W strefie można posłuchać muzyki, a także przejrzeć prasę i poczytać książkę. Jest to idealne miejsce na wakacje bez bólu! Serdecznie zapraszamy!

   W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu.
   Zespół www.niemabolu.plzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wybieram sie nad zalew jeziorsko.

   windsurfing (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czy tam tez jest niebezpiecznie? Gdzie moge zasiegnac informacji o ilosci sinic na danym kapielisku?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama