Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fregata w Zagórzu Śląskim i Jezioro Bystrzyckie 100 lat temu i w PRL-u. Od drewnianej budy, po murowany pensjonat i świetną restaurację

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Pensjonat Fregata w Zagórzu Śląskim powstał w miejscu dawnego schroniska drewnianej budy Śląska Dolina. Dziś jest to murowany pensjonat z restauracją. Chętnie przyjeżdżają tu na obiad wrocławianie, wałbrzyszanie i świdniczanie
Pensjonat Fregata w Zagórzu Śląskim powstał w miejscu dawnego schroniska drewnianej budy Śląska Dolina. Dziś jest to murowany pensjonat z restauracją. Chętnie przyjeżdżają tu na obiad wrocławianie, wałbrzyszanie i świdniczanie Zdjęcia pochodzą z portalu: Świdnica - Moje Miasto oraz z portalu Fotopolska.eu
Zobaczcie kultową Fregatę w Zagórzu Śląskim 100 lat temu i Jezioro Bystrzyckie. Prezentujemy też zdjęcia z lat 60. i późniejszych. Kiedyś to był tu klimat. Miejsce nadal uznawane jest za perełkę regionu wałbrzyskiego i chętnie wypoczywają tu mieszkańcy Wałbrzycha, Świdnicy, Wrocławia i okolic. Zobaczcie Fregatę od drewnianej budy, schroniska Śląska Dolina po murowany pensjonat i restaurację.

Spis treści

100 lat temu Fregata w Zagórzu Śląskim nad Jeziorem Bystrzyckim miała zupełnie inny klimat

Ale podobnie jak dzisiaj, także wtedy Fregata i Jezioro Bystrzyckie w gminie Walim były miejscem obleganym przez mieszkańców regionu. Współcześnie, żeby zjeść tutaj obiad w weekend, najlepiej zamówić wcześniej stolik, bo ze względu na obłożenie, może to być po prostu niemożliwe. Podobnie jest z noclegami. Wszystko przez to, że Fregata ma wszystko, czego może oczekiwać turysta po takim miejscu.

Fregata czyli schronisko w Śląskiej Dolinie, którą zatopili Niemcy

To obiekt z historią, położony w pięknej okolicy z widokiem na góry, lasy, wodę i stare zamczysko. Jeśli dołożyć do tego podświetlaną nocą tamę, mamy receptę na sukces, choć i lata temu, kiedy był tu wiszący most, zamiast betonowej kładki, było klimatycznie.

Fregata zbudowana w latach 20. XX wieku, jako schronisko „Schlesiertalbaude” czyli Śląska Dolina

Fregata wzniesiona została w 1913 roku jako schronisko „Schlesiertalbaude” czyli Śląska Dolina, na cześć nieistniejącej dzisiaj osady, którą zalali sami Niemcy po tym, jak zbudowali tamę w Zagórzu Śląskim. Tak powstało Jezioro Bystrzyckie, które do dzisiaj oferuje cudowne widoki i działa jak magnes na turystów.

- Wielka powódź z 1897 roku skłoniła władze śląskiej prowincji do poprawy ochrony przeciwpowodziowej regionu. Trzy lata później podjęły one decyzję o budowie zapory wodnej i zbiornika retencyjnego na Bystrzycy w rejonie zalanej wsi. Śląska Dolina /Schlesiertal/. Roboty ruszyły dopiero w 1911 roku. Całość w tym elektrownię wodną w Lubachowie, oddano do użytku w 1917 roku. Przy nowej drodze biegnącej wzdłuż niecki planowanego zalewu powstało w tym czasie skromne schronisko Schlesiertalbaude, którego oficjalne otwarcie miało miejsce 1 października 1914 roku - czytamy na stronie fregata.org, która cytuje fragemnt „Góry Sowie – Schroniska górskie na dawnych pocztówkach i zdjęciach”. Historia słowem i obrazem pisana pod redakcją Tomasza Przerwy i Jacka Gruźlewskiego.

Jak podaje źródło, gospodarzem obiekt był Alfons Arndt (urodzony w 1880 roku). Miał doświadczenie w zarządzaniu takimi obiektami, bo prowadził gospodę Zur Talmuhle w Śląskiej Dolinie i Kantynę w Lubachowie.

Schronisko w Zagórzu Śląskim rozbudowane po wojnie
Jak podają autorzy książki, po wojnie gospodarz wrócił i rozbudował schronisko. Nowa część była prosta i drewniana, pozwoliła zwiększyć liczbę stolików. Interes się przyjął, a to pozwoliło gospodarzowi całkowicie przebudować obiekt. I tak w miejscu dawnego stanęło murowane, które podziwiamy do dziś. Uruchomiono je w 1926 roku. Jedną z atrakcji był mały stateczek pasażerski, który pływał po jeziorze.

Schronisko było bardzo popularne. W 1934 roku oferowano w nim:

  • 8 pokoi gościnnych z 12 łóżkami
  • dwa lata później 11 pokoi z 16 miejscami noclegowymi
  • pensjonat był nowocześnie wyposażony, m.in. w centralne ogrzewanie i łazienki
  • gościom polecano świeże pstrągi

Świdnickie Zakłady Gastronomiczne prowadziły Fregatę, kto pamięta?

Sama Fregata jest piętrowym, murowanym budynkiem z przybudówkami. Wyjątkowo lubiana jest weranda, z której rozpościera się obłędny widok na wodę i zaprę. Tuż obok jest przystań dla łódek i kajaków. Po II wojnie światowej Akademia Medyczna z Wrocławia prowadziła tutaj Dom Pracy Twórczej, a w latach 60. urządzono właśnie Restaurację „Fregata”. Prowadziły ją Świdnickie Zakłady Gastronomiczne.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska