Sky Tower ze wstążką (WASZE ZDJĘCIA)

  Sky Tower ze wstążką (WASZE ZDJĘCIA)

  Przemysław Wronecki, MAT

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Sky Tower nocą, widok z ul. Litewskiej (8. piętro)
  1/31
  przejdź do galerii

  Sky Tower nocą, widok z ul. Litewskiej (8. piętro) ©fot. Marcin Pawlak

  Za nami otwarcie najlepiej widocznego budynku we Wrocławiu. Z tej okazji na Sky Tower wisi już czerwona wstążka z kokardą, którą widać niemal z całego miasta. No właśnie, czy na pewno z całego? Tuż przed otwarciem zapraszamy Państwa do zabawy. Skąd widać owinięty wstążką Sky Tower? Przesyłajcie do nas zdjęcia na adres online@gazeta.wroc.pl. Będziemy je publikować na pierwszych miejscach w naszej galerii przy tekście. Można już oglądać pierwsze zdjęcia naszych internautów.
  212 metrów - tak wysoko wyrósł wieżowiec Sky Tower, nowy symbol Wrocławia. Kolos stoi przy ulicy Powstańców Śląskich. Inwestycja wystartowała w 2007 roku. Wtedy też został wyburzony Poltegor, do tego czasu najwyższy budynek stolicy Dolnego Śląska (mierzył ok. 90 metrów). Wcześniejszy symbol miasta pożegnano z klasą. Wiosną 2007 roku na dachu zorganizowano koncert zespołu IRA, a później przystąpiono do prac rozbiórkowych.


  Na miejscu peerelowskiego biurowca powoli zaczął wyrastać Sky Tower. Najpierw jednak prace poszły... w dół. Trzeba było bowiem wykopać wielką dziurę na fundamenty. Budowa została schowana za płotem. Ale ten co chwila był wyginany przez ciekawskich wrocławian, którzy dzień w dzień przyjeżdżali, by podglądać postęp prac.
  Na to, aby budowa wyrosła ponad mur, musieli jednak nieco poczekać. W listopadzie 2008 roku, ze względu na ogólnoświatowy kryzys gospodarczy, inwestycja stanęła. Z powrotem ruszyła w 2009 roku. I od tego czasu już bez zahamowań wieżowiec piął się w górę.

  W styczniu 2011 przekroczył magiczną wysokość 100 m. W maju było już prawie 160 metrów wysokości, a już w sierpniu padł rekord: przekroczono 200 metrów. We wrześniu Leszek Czarnecki, wrocławski multimilioner i inwestor Sky Tower, na szczycie zawiesił symboliczną wiechę. Wtedy też wieżowiec osiągnął docelową wysokość 212 metrów.
  We Wrocławiu (i nie tylko) rozpoczął się prawdziwy szał. Na Sky Tower, które wciąż przecież było placem budowy, chciało wejść mnóstwo osób.

  - Chętni dzwonią na okrągło. Studenci architektury, szkoły, zwykli wrocławianie - mówił wtedy Wojciech Sury, rzecznik prasowy Sky Tower. - Ale Sky Tower to plac budowy, dlatego w większości przypadków nie wyrażamy zgody na wejście na szczyt ze względów bezpieczeństwa.
  Jednak kilka osób miało szczęście. I tak, na szczycie wieżowca jeden z przyszłych lokatorów zjadł uroczystą kolację z wybranką swego serca, a wieczór umilał im kwartet smyczkowy. Na wysokości 212 metrów doszło też dwa razy do zaręczyn. Na dachu zagrał także amatorski zespół złożony z 40-letnich prawników, którzy muzykują ze sobą od czasu studiów. Weszły tam też dwie kilkudziesięcioosobowe grupy Czytelników "Gazety Wrocławskiej".

  W tym czasie powoli kończono prace przy montażu szklanej elewacji. Ten zakres robót zakończono pod koniec marca tego roku. W ostatnim etapie pomagał... helikopter. Maszyna dostarczała metalowe elementy na szczyt budynku. Gdy zakończono je instalować, budynek od zewnątrz był już zakończony.

  Budowa Sky Tower pochłonęła mnóstwo ton betonu. Tyle materiału pozwoliłoby postawić, uwaga, 2 tysiące domków jednorodzinnych. Można też zobrazować to w ten sposób, że zużyto tyle betonu, że można bym nim zatopić... plac Solny.
  Sky Tower zostanie oddany do użytku na przełomie roku. Wtedy też wprowadzą się do niego pierwsi lokatorzy. Ale i każdy chętny będzie mógł wjechać na prawie samą górę kolosa, na wysokości 200 m zaplanowano bowiem punkt widokowy.
  Budowa Sky Tower kosztowała ponad miliard złotych

  Czytaj także

   Komentarze (60)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fajnie to wygląda.

   ola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 18

   zresztą sky tower się świetnie wpisał w klimat miasta :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sky Tower

   Zbyszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 134 / 90

   Najlepsze zdjęcie. Zarąbiste!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 107 / 104

   Pierwsza fota - fotomontaż

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   http://static4.investmap.pl/g/78/78/41294.big.jpg

   http://static4.investmap.pl/g/78/78/41294.big.jpg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 102 / 78

   http://static4.investmap.pl/g/78/78/41294.big.jpg

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ta wielka faja tak pasuje do wroclawia jak moja czerwona dupa

   avp2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 106 / 82

   do galerii mokotow.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A misię wydaj, że bzdury są tu napisane

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 109 / 55

   "Za nami otwarcie najlepiej widocznego budynku we Wrocławiu" wg mnie otwarto galerię a nie wieżę ale może się nie znam

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Modlitwa Polaka

   Grzegorz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 117 / 77

   Jak czytam komentarze zazdrosnych, zawistnych i zakompleksionych "polaczków" to przypomina mi się Modlitwa Polaka z Dnia Świra i martwi że to dzieję się naprawdę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hasło zawsze aktualne

   sufler (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 134 / 88

   Frustraci, nieudacznicy, malkontenci i innej maści nieroby łączcie się w zbiorowym obszczekiwaniu wszystkiego na co was nie stać. Psy szczekają a karawana jedzie dalej. Życzę nieustannego ujadania,...rozwiń całość

   Frustraci, nieudacznicy, malkontenci i innej maści nieroby łączcie się w zbiorowym obszczekiwaniu wszystkiego na co was nie stać. Psy szczekają a karawana jedzie dalej. Życzę nieustannego ujadania, z wami jest śmieszniej. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wrocławski fallus

   mk1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 129 / 79

   podobny co?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mk1a

   WWW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 143 / 92

   jeżeli fallus to do ciebie podobny na pewno

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   az

   xx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 155 / 113

   Treść komentarzaładne to to nie jest .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama