Ważne
  Kupił maturę na giełdzie, bo chciał studiować. Zapłaci tylko...

  Kupił maturę na giełdzie, bo chciał studiować. Zapłaci tylko 600 zł grzywny?

  Kacper Chudzik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Do sądu wpłynął z głogowskiej prokuratury akt oskarżenia przeciwko 27-letniemu Andrzejowi S. Mężczyzna ten odpowie za dość nietypowe przestępstwo. Głogowianin bardzo chciał zdobyć wyższe wykształcenie. Złożył więc podanie do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie. Problem był jeden. Andrzej S. nie miał matury. Dla chcącego jednak nic trudnego.
  Wraz z podaniem złożył świadectwo, ale podrobione. Z dokumentu wynikało, że głogowianin ukończył szkołę i zdał maturę w Warszawie. Podrobiony dokument nie był najwyższej jakości. Oszustwo szybko więc wyszło na jaw. Sprawa trafiła do głogowskiej prokuratury.

  - Przesłuchiwany mężczyzna zeznał, że świadectwo nabył na giełdzie w Lubinie - mówi Liliana Łukasiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Legnicy.
  - Nie był jednak w stanie dokładnie wskazać, od kogo kupił dokument. Za podrobienie lub posłużenie się fałszywym dokumentem groziło do 5 lat pozbawienia wolności. Ale Andrzej S. zgodził się na dobrowolne poddanie karze. Jeśli sąd przychyli się do wniosku prokuratury, mężczyzna będzie musiał zapłacić jedynie 600 zł grzywny. Oczywiście straci też swoje świadectwo dojrzałości.

  Podrobienie dokumentów w dzisiejszych czasach jest coraz trudniejsze. Stosowanie w nich nowych technologii sprawia, że fałszywki po prostu łatwo wykryć. Nie oznacza to jednak, że ludzie nie próbują zdobyć w prosty sposób różnych przydatnych kart i zezwoleń. - Nie zdarza się to już tak często, ale owszem, z fałszywkami mamy do czynienia - mówi Bogdan Kaleta, oficer prasowy głogowskiej policji. - W swojej karierze zawodowej spotkałem się już z przypadkiem osoby, która studiowała dzięki podrobionemu świadectwu. Niestety, dotarcie do tego, kto sprzedaje fałszywe dokumenty, jest bardzo trudne. Gdy już ktoś wpadnie, najczęściej mówi, że kupił to na giełdzie i nie wie, od kogo.

  W tym roku policja z Lubina zatrzymała już mężczyznę, który posługiwał się kupionym prawem jazdy. Również miał nabyć je na tamtejszej giełdzie. W podobnej sprawie toczył się w Głogowie sądowy proces. Oskarżony w nim mężczyzna kupił prawo jazdy kilka lat temu. Wpadł dopiero podczas rutynowej kontroli drogówki.

  Na porządku dziennym są natomiast podróbki zaświadczeń o zarobkach i zatrudnieniu. Każdego miesiąca w głogowskim sądzie odbywają się procesy w podobnych sprawach. Osoby decydujące się na taki krok zwykle są w bardzo trudnej sytuacji finansowej i próbują ratować się kredytami.

  Kupione podróbki bywają lepszej lub gorszej jakości. Czasem jednak ludzie fałszują dokumenty sami. Z takim przypadkiem spotkali się głogowscy policjanci, którzy w marcu zatrzymali do kontroli 32-letniego kierowcę. Podrobił on w dokumentach pojazdu terminy badań technicznych swojego samochodu. Zrobił to sam, w bardzo prosty sposób. Po prostu wymazał daty 2010 i 2011, a w ich miejsce wpisał 2011 i 2012.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pewne

   ardrade (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ja polecam dokumenty.kontakt@safe-mail.net, czasem nie da sie normalnie zalatwic a tam jest pewne

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w Głogowie tak jest

   Fx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 88 / 99

   W Głogowie są też super byznesmeni .Przykładem właściciele restauracji "Pod Starym Głogiem" w rynku
   którzy nie płacą swoich zobowiązań

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Też sensacja

   Pocałujta wójta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 52

   Jaki kraj taka matura,przykład idzie zgóry...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ambitny facio

   Władysław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 116 / 75

   Wajda ma tylko komunistyczną małą maturę, a mordę drze jak jakiś Einstein. A teraz ten nieuk kręci kicz o agencie Bolku. Oj, swój trafił na swego!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ten co podrabiał terminy badania technicznego pojazdu, to kretyn.

   haha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 83 / 84

   Po co skrobać samemu w dowodzie rejestracyjnym i się narażać? To on nie wie jak to się robi? Jedzie się normalnie na przegląd, daje się diagnoście dowód rejestracyjny do którego wcześniej...rozwiń całość

   Po co skrobać samemu w dowodzie rejestracyjnym i się narażać? To on nie wie jak to się robi? Jedzie się normalnie na przegląd, daje się diagnoście dowód rejestracyjny do którego wcześniej włożyliśmy ze 30-40 zł ekstra i auto normalnie, legalnie przechodzi przegląd, nawet jak są w nim jakieś niesprawności. :Dzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Młody wykształcony z wielkiego miasta ?

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 86

   :)))))))))

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo