Nowe Żerniki – Archicom współtworzy modelowe osiedle we...

  Nowe Żerniki – Archicom współtworzy modelowe osiedle we Wrocławiu

  materiał partnera

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Spirala Czasu zlokalizowana w centrum osiedla Nowe Żerniki, przy Domu Kultury i jeziorku
  1/11
  przejdź do galerii

  Spirala Czasu zlokalizowana w centrum osiedla Nowe Żerniki, przy Domu Kultury i jeziorku

  Samowystarczalna dzielnica Wrocławia

  Wzorcowe osiedle, które ma powstać na wrocławskich Żernikach, jest wspólnym przedsięwzięciem miasta i Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP (przy współpracy wrocławskiego oddziału SARP). Do udziału w części projektowej zaproszono znanych architektów wrocławskich (40 osób, m.in. Dorotę Jarodzką-Śródkę i Kazimierza Śródkę reprezentujących Archicom), którzy stworzyli plan całego założenia, a następnie koncepcje architektoniczne jego przyszłej zabudowy.

  Nowe Żerniki mają korespondować z założeniem wystawowego osiedla WUWA, tworząc tym samym nową, samowystarczalną dzielnicę w zachodniej części miasta z kompletną infrastrukturą drogową i społeczną. Wrocławski magistrat planuje w ramach Nowych Żernik budowę obiektów edukacyjnych, kulturalnych i mieszkalnych. Nowe Żerniki mają stać się „architektoniczną wizytówką” Europejskiej Stolicy Kultury.

  Funkcjonalnie i ekologicznie

  Nowe Żerniki mają stać się modelowym osiedlem, odpowiadającym potrzebom mieszkańców miasta oraz ułatwiającym budowanie więzi społecznych. Dlatego już na etapie projektu osiedla zaplanowano strefy uspokojonego ruchu, zielone przestrzenie spacerowe, a także tereny rekreacyjne nad jeziorkiem. Ważnym założeniem było nie tylko odpowiednie funkcjonalne zaplanowanie architektury, ale także sprostanie normom budownictwa ekologicznego. Przykładowo projekt Spirali Czasu - Archicomu zakłada wykorzystanie paneli słonecznych oraz odzysk energii z wind. Dodatkowo mieszkańcy inwestycji będą mogli korzystać z ogródka społecznego.

  Dobra lokalizacja

  Osiedle Nowe Żerniki powstanie w zachodniej części miasta, w pobliżu Stadionu Miejskiego i autostradowej obwodnicy Wrocławia, z dostępem do bazy rekreacyjnej (wakepark na Gliniankach, rozbudowane sieci tras rowerowych biegnących w stronę Maślic), rozbudowanego systemem komunikacji zbiorowej. Grupa Archicom jako jeden z pierwszych inwestorów zdecydowała się na uczestnictwo w projekcie, lokalizując w centralnej części Nowych Żernik inwestycję - Spiralę Czasu, która znajdzie się w sąsiedztwie Domu Kultury, jeziorka i terenów rekreacji. Wykorzystując doświadczenie w budowaniu osiedli społecznych (m.in. Olimpii Port czy Słonecznych Stabłowic), deweloper zaplanował w ramach inwestycji przestrzenie integrujące mieszkańców takie jak: wspólne zielone tarasy i klub fitness.

  Kompleksowe zagospodarowanie

  Zgodnie z deklaracjami Urzędu Miasta w ramach modelowego osiedla, w pobliżu inwestycji Archicomu – Spirali Czasu, znajdzie się również lokalny bazarek, a pobliskie ulice charakteryzować się będą uspokojonym ruchem. W planach jest również nasadzenie szpalerów drzew wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych. W dalszych etapach osiedla miasto planuje m.in. boisko wielofunkcyjne, dom seniora, zespół szkolno-przedszkolny i park.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama