Ważne
  Jest w orkiestrach dętych jakaś siła

  Jest w orkiestrach dętych jakaś siła

  Zbigniew Figat

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wracamy do tematów, które poruszyły naszych Czytelników w "Słowie Polskim".
  Gdy pisałem reportaż o Reprezentacyjnej Orkiestrze Dętej Miasta Wrocławia, niewielu mieszkańców stolicy Dolnego Śląska wiedziało o jej istnieniu. Współtworzył ją, a potem nią dyrygował wrocławski maestro Bolesław Kuropatnicki, kapelmistrz z Kresów Wschodnich.
  Wieloletni muzyk Opery Wrocławskiej, gdy już był na emeryturze, z żalem obserwował, jak upadają kolejne orkiestry dęte - tramwajarzy, pocztowców, kolejarzy, Pafawagu i inne, które grały na zakładowych festynach, jubileuszowych imprezach, akademiach i pogrzebach. Słuchał godzinami wirtuozów trąb, tub, puzonów, trąbek i waltorni, tworząc coraz większy zespół, aż powstała wspaniała orkiestra.
  Maestro Kuropatnicki, kochający orkiestry dęte ponad wszystko, już wiele lat przed wojną, jako chłopczyk, w specjalnie dla niego uszytym mundurku, szedł w Brzeżanach przed wojskową orkiestrą, grając na bębenku, jako syn pułku. Za małym Bolkiem grały trąby, tuby, puzony, waltornie, trąbki. Potem studiował kompozycję i dyrygenturę w krakowskim Konserwatorium Muzycznym.
  Od 1946 roku był już tylko Wrocław - najpierw filharmonia, a potem przez wiele lat Opera Wrocławska. No i w końcu Reprezentacyjna Orkiestra Dęta. Teraz miał przed sobą wszystkie instrumenty dęte, już jako wrocławski maestro.
  - Pracuję nad Bolerem Ravela - mówił mi siedem lat temu, a ja skąd mogłem wiedzieć, że była to nasza ostatnia rozmowa, po tych wcześniejszych, które odbyłem z nim podczas prób orkiestry i po koncertach w kościołach - bo już wtedy grali za tacę, żeby przetrwać.
  I tak grają do dziś.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo