Ważne
  Gra w szachy przygotowuje do dorosłości

  Gra w szachy przygotowuje do dorosłości

  Katarzyna Poznańska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Z Katarzyną Poznańską, trenerką dzieci w Klubie Szachowym Polonia Wrocław, rozmawia Marta Gołębiowska
  Gra w szachy przygotowuje do dorosłości
  Armenia wprowadza szachy do szkół. Będzie to obowiązkowy przedmiot w podstawówkach. Warto wprowadzić taką zmianę w Polsce?
  Zdecydowanie tak. Dzieci, które grają w szachy, lepiej się uczą, bo poprawia się u nich logiczne myślenie i wyobraźnia. Ale szachy rozwijają nie tylko inteligencję, ale też pożądane cechy osobowości. Uczyłam przedszkolaka z zespołem nadpobudliwości ruchowej (ADHD), którego szachy niewiarygodnie uspokoiły. Ta gra potrafi działać terapeutycznie.

  Jakie zmiany obserwuje Pani w osobowości swoich podopiecznych?
  Stają się bardziej cierpliwi, opanowani, uczą się podejmowania przemyślanych decyzji. Nie są impulsywni.
  Poprawia się ich zdolność koncentracji i radzenia sobie z porażkami. Te dzieci potrafią przegrywać, czyli ponosić odpowiedzialność za swoje decyzje. Szachy wyciszają, bo gra się w nie w milczeniu. Natomiast szachy błyskawiczne uczą szybkiego myślenia i intuicyjnego podejmowania decyzji.

  Wiele osób dziwi fakt, że szachy to dyscyplina sportowa. Przecież zawodnicy siedzą przy szachownicy.
  Bo ludzie nie zdają sobie sprawy, jak duży jest to wysiłek nie tylko umysłu, ale też ciała. Partia szachów klasycznych potrafi trwać nawet 6 godzin. Do wytrzymania tak intensywnego stresu trzeba być w świetnej kondycji fizycznej. Dlatego nasi zawodnicy stosują zasady zdrowego trybu życia - mądrą dietę, odpowiednią ilość snu i regularną aktywność fizyczną.

  Chodzi o możliwość koncentracji przez kilka godzin czy odporność na zmęczenie?
  O obie te cechy. Praca umysłowa wymaga zwiększonego poboru tlenu, a sport poprawia pojemność płuc. Powszechnie wiadomo, że ciało i umysł wpływają na siebie nawzajem. Człowiek jest systemem.

  Szachy to trudna gra. Łatwo ją nauczyć dzieci?
  Dzieci bez trudu przyswajają podstawy, ale potem zaczynają się kłopoty. Nie każdy młody człowiek jest w stanie im podołać. Ważną rolę pełnią tu także rodzice, którzy, dodatkowo wspierając dziecko w rozumieniu gry, umożliwiają mu rozwój. Uczymy zawodników w wieku od 4 do 18 lat. Sama gram już od 21 lat i widzę u siebie pozytywne zmiany. Polecam to każdemu.

  Na jakich zasadach działa Klub Szachowy Polonia Wrocław?
  Sezon rusza we wrześniu i kończy się w czerwcu. Nasi zawodnicy ćwiczą w salach przy ulicy Wita Stwosza w trzech grupach zaawansowania: początkującej (dla najmłodszych dzieci), średniozaawansowanej (która zaczyna brać udział w turniejach) i zaawansowanej (drużyny rywalizujące na poziomie ogólnopolskim). Rodzice opłacają dzieciom roczne członkostwo. Mamy też kadrę seniorów. Miesięczny koszt uczestnictwa w zajęciach to 10-20 złotych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo