Paulini z Wrocławia odnawiają dzieło mistrza baroku

  Paulini z Wrocławia odnawiają dzieło mistrza baroku

  Katarzyna Kaczorowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ojcowie paulini poddają renowacji dzieło mistrza śląskiego baroku Michała Willmanna - "Wizję św. Antoniego Padewskiego".
  Fragment obrazu Michała Willmanna

  Fragment obrazu Michała Willmanna ©Piotr Warczak

  Najpierw św. Antoni opuścił ołtarz i trafił do Sali im. Jana Pawła II, gdzie zabrano mu krosna i płótno dublażowe. Odkurzono go, usunięto warstwy werniksu i odkryto na nim łaty z kitu, przemalowania i zniszczenia wymagające naprawy. W październiku, święty jak nowy, znów ozdobi ołtarz kościoła św. Antoniego. Św. Antoni z Padwy, franciszkanin, ma dar pomocy w odnajdywaniu tego, co zaginione. Ojciec Mariusz Tabulski, przeor wrocławskiego klasztoru paulinów i proboszcz parafii, do której należy kościół, przyznaje, że w tej roli patron świątyni sprawdził się modelowo.

  - Wiedzieliśmy, że dwa obrazy dla kościoła namalował Michał Willmann, nazywany tutejszym Rembrandtem. Świątynia powstawała w okresie kontrreformacji, a Willmann dostał zlecenie i z racji talentu, i dlatego, że przeszedł z luteranizmu na katolicyzm - tłumaczy ojciec Tabulski. Ale pierwszy konserwacji doczekał się nie obraz z ołtarza głównego, przedstawiający wizję św. Antoniego, ale odnaleziony przypadkiem na strychu wizerunek św. Jana Kapistrana. Badania we Włoszech potwierdziły przypuszczenia, że odnaleziony obraz to dzieło Willmanna.

  - I poszliśmy za ciosem. Badania obrazu z ołtarza głównego pozwoliły odkryć na nim podpis malarza i datę, w której brakuje jednej cyfry. To 169 i prawdopodobnie 7 na końcu, więc namalowano go chyba w 1697 roku. Zaczęliśmy starania o fundusze na renowację i specjalistyczne badania i udało nam się zdobyć dotację z urzędu marszałkowskiego oraz SKOK-u. Część funduszy mamy też od parafian - mówi ojciec Tabulski.

  - Tak jak w przypadku Kapistrana będą pobrane próbki do badań chemicznych - dodaje przeor i pokazuje miejsca, gdzie oryginalne dzieło Willmanna ktoś przemalował. - Chcemy, by odnowiony już obraz uroczyście znów zawisł w ołtarzu głównym w październiku, najdalej w listopadzie tego roku. Oczywiście, zadbamy o należną świętemu, uroczystą oprawę tego wydarzenia - uśmiecha się ojciec Mariusz Tabulski.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odnalziony przypadkiem na strychu

   mw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 43

   a teraz odnawiany


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @mw

   alma (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 24

   Obraz, o którym mowa nie został odnaleziony na strychu, bo go nigdy nie zdejmowano, a w zasadzie nie demontowano. W tej chwili za to został wyjęty miejsca espozycji i poddany konserwacji w innym...rozwiń całość

   Obraz, o którym mowa nie został odnaleziony na strychu, bo go nigdy nie zdejmowano, a w zasadzie nie demontowano. W tej chwili za to został wyjęty miejsca espozycji i poddany konserwacji w innym pomieszczeniu. Jest to duże dzieło, wiszące w ołtarzu głównym (tuż nad tabernakulum) od wielu lat nieprzerwanie (potwierdzam, bo to moja parafia, a obraz wisiał w ołtarzu głównym odkąd pamiętam).

   Piszesz o innym dziele: http://www.wroclaw.pl/obraz_wilmanna_powrocil_do_kosciola_sw_antoniego.dhtmlzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Paulini odnawiają

   J23 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 27

   Z tekstu wynika, że nie odnawiają Paulini tylko podatnicy i sponsorzy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czepiasz się.

   omcy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 44

   Z tekstu wynika,że odnawiają konserwatorzy sztuki i naukowcy. No to znalazłeś aferę J23! Gdyby nie wzięli się za odnawianie, to napisałbyś, że skandal, bo nie odnawiają?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama