Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wczoraj i dziś

Małgorzata Matuszewska
Dziś nie jesteśmy o krok od wojny - mówił prof. Norman Davies na spotkaniu z czytelnikami.

Prof. Norman Davies, brytyjski historyk i autor książki "Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo" spotkał się z wrocławianami. Książką zrewolucjonizował myślenie o tamtej wojnie, w sobotni wieczór w Teatrze Polskim obalił wiele wciąż żywych mitów i skomentował współczesność.

Prof. Davies mówił o:

...propagandzie, fałszującej historię II wojny światowej

Po pół wieku słuchania sowieckiej propagandy Polacy często nie umieli odróżnić kłamstwa od prawdy. Prawdą jest, że Armia Czerwona miała największy udział w zwycięstwach w Europie. Wojnę wygrał przecież sojusz ZSRR - mocarstwa zachodnie. Udział wojsk w sojuszu nie był fifty-fifty. Po upadku ZSRR Amerykanie stwierdzili, że wygrali XX wiek, w filmach i książkach historycznych widać falę ich triumfalizmu, więc twierdzili, że to oni wygrali wojnę.

...obozach walczących po trzech, nie dwóch stronach

Amerykanie też czynili zło. Byli karani za gwałty na Angielkach. Walczyły ze sobą trzy, a nie dwa obozy: faszyści, sowieci i zachodnie mocarstwa demokratyczne. Nieprawdą jest, że od początku III Rzesza walczyła ze swoimi wrogami. Przecież Stalin był przyjacielem Hitlera, a pociągi z ZSRR wciąż kursowały do Niemiec. Później dialektyka sowiecka, zakładająca, że dobro = ZSRR, a zło = faszyzm była taka sama jak amerykańska, mówiąca: dobro = Ameryka, zło = faszyzm.

I Amerykanie, i Sowieci twierdzą, że wojna zaczęła się w 1941 roku. Amerykanie mają nawet pomnik z napisem 1941-1945. W ZSRR twierdzono, że wojna ojczyźniana zaczęła się w 1941 roku, żeby podkreślić własną neutralność. Nie można mówić o neutralności, skoro Sowieci zaatakowali Finlandię w 1939 roku, żeby wypełnić klauzulę paktu Ribbentrop-Mołotow.

...wielkości Churchilla i udziale Polaków w bitwie o Anglię

Stojąc przed klęską, podjął decyzję walki aż do końca. Dzięki niemu Amerykanie mieli gdzie przypłynąć z pomocą. Siły wojskowe Polski miały ogromne znaczenie. Bez Polaków przegralibyśmy bitwę o Anglię.

...śmierci generała Sikorskiego i planowanej ekshumacji

Nie widzę potrzeby jego ekshumacji. Nie zgadzam się, że okoliczności jego śmierci nie są jasne. Są raporty, świadkowie. W 1972 roku wydano brytyjski rządowy dokument. Mamy opis katastrofy i prawdopodobnie był to wypadek. Są dziwne okoliczności, byłoby oczywiście dobrze wiedzieć o nich więcej, ale nie widzę szans, żeby jaśniej je zobaczyć.

...dzisiejszej sytuacji w Gruzji i możliwych analogiach z sytuacją Polski w 1939 roku

Nie lubię tej analogii. Przeprowadzając ją, szybko dojdziemy do przekonania, że sytuacja jest zupełnie inna. Nie jesteśmy dziś o krok od kolejnej wojny światowej, choć nie lekceważę sytuacji w Gruzji.

...dzisiejszym sojuszu Polski ze Stanami Zjednoczonymi

Każde wielkie mocarstwo jest skłonne wyzyskiwać mniejszych sojuszników. Stany Zjednoczone, patrząc z perspektywy historii mocarstw mają lepszy niż inne system wartości. Ale każde państwo powinno ostrożnie łączyć się z mocarstwem, bo istnieje niebezpieczeństwo, że stosunki między nimi nie będą równe. Na przykład Wielka Brytania, bliski sojusznik USA od II wojny światowej, musiała stracić swoją pozycję na świecie, żeby utrzymać sojusz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska