Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Dziś możemy cieszyć się tym, że Polska jest wolna”. Marszałek Sejmu i szef MON na uroczystościach w Legnicy

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
84 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na tereny II Rzeczpospolitej.
84 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na tereny II Rzeczpospolitej. twitter.com/KancelariaSejmu
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wzięli udział w obchodach 84. rocznicy rosyjskiej agresji na Polskę. Uroczystość odbyła się w Legnicy.

Marszałek Sejmu: 17 września dla nas Polaków to jest wyjątkowo bolesna data

– 17 września dla nas Polaków to jest wyjątkowo bolesna data. 17 września 1939 roku zupełnie niespodziewanie - często mówimy, że wkładając nóż w plecy Polakom - wojska sowieckie wkroczyły na wschodnie tereny Rzeczypospolitej. Rozpoczęła się realizacja postanowień zawartych w układzie Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku – przypomniała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu pytała, Dlaczego Rosjanie nie wkroczyli 1 września tak, jak Niemcy? – Przyglądali się, jak szybko armia niemiecka będzie się posuwała na wschód, a z drugiej strony przyglądali się, jak zareagują nasi sojusznicy, przede wszystkim Francja i Wielka Brytania. Kiedy się zorientowali, że nie ma żadnej reakcji - wtedy wkroczyli na ziemie polskie, ale potrzebowali wytłumaczenia, dlaczego to robią przed opinią publiczną, szczególnie przed opinią publiczną międzynarodową. Tym pretekstem miała być obrona ludności ukraińskiej i białoruskiej przed Niemcami – wyjaśniła.

Elżbieta Witek podkreśliła, że „to, co spotkało Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich, ponad półtora miliona Polaków, to była prawdziwa gehenna”. – Rozpoczęły się mordy, wywózki na »nieludzką ziemię«, na Sybir - matek z małymi dziećmi, głód, zimno i ogromna chęć przetrwania za wszelką cenę. rozpoczęła się także tułaczka tych, którzy później wyszli z tej »nieludzkiej ziemi« razem z armią gen. Andersa i walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej. Ale to, co spotkało Polaków mieszkających na Wschodzie, to było wyjątkowe okrucieństwo. Rosjanie zadbali o to, żeby niszczyć przede wszystkim polską inteligencję, polskich urzędników, wojskowych, księży. Chcieli w ten sposób, żeby naród polski stracił siłę, stracił moc do walki i do przetrwania – oceniła.

– Ale my Polacy jesteśmy narodem, który nie raz w historii naszych dziejów pokazywał, że nawet w sytuacjach beznadziejnych (…) nigdy się nie poddawaliśmy. Te bardzo silne korzenie, przywiązanie do tradycji, znajomość naszej historii i wartości, którym zawsze byliśmy wierni - powalały nam przetrwać najtrudniejsze czasy. Także tym Polakom, którzy znaleźli się na »nieludzkiej ziemi«, tam, daleko na Syberii i w innych częściach Rosji – mówiła.

Marszałek Sejmu zwróciła uwagę, że „ten 17 września to także data, która pokazuje, że Polacy kochają wolność”. – My nie potrafimy żyć w niewoli, nigdy się z nią nie godziliśmy – oceniła.

Szef MON: Dziś możemy cieszyć się tym, że Polska jest wolna

Z kolei szef MON Mariusz Błaszczak, który – obok marszałek Sejmu – wziął udział w Legnicy w uroczystościach upamiętniających sowiecką agresję na Polskę 17 września 1939 roku, a także 30. rocznicę wyprowadzenia wojsk sowieckich z Polski podkreślił, że „los, który spotkał Polaków po wejściu Armii Czerwonej był losem tragicznym”. – Zaczęły się wywózki na Sybir, trwające nawet po kilka tygodni. Bardzo wiele osób nie przetrwało tej podróży, która odbywała się w tragicznych warunkach, w bydlęcych wagonach – mówił.

Zwrócił uwagę, że zarówno jeden nasz okupant Niemcy, jak i drugi - Rosja sowiecka, „zamierzali wymordować polskie elity, zamierzali doprowadzić do sytuacji, w której Polska, by się nie odrodziła”. – Ale Polska się odrodziła. Dziś Polska jest niepodległym państwem, dumnym ze swojej historii, a te wszystkie przeżycia, te wszystkie doświadczenia budują naszą tożsamość narodową – dodał.

– Dziś możemy cieszyć się tym, że Polska jest wolna i robimy wszystko, żeby Polska nadal była wolna. W związku z tym to, co wydarzyło się 30 lat temu, a więc wyprowadzenie wojsk Rosji sowieckiej, tu z Legnicy, z Polski, z Dolnego Śląska jest też bardzo ważnym punktem w naszej historii – przypomniał.

Mariusz Błaszczak wspomniał też o tym, co dzieje się za wschodnią granicą. – Spójrzmy jak Rosja próbuje odbudować swoje imperium posługując się tymi samymi metodami jak w 1939 roku. Doświadczyli tego mieszkańcy Irpienia czy Buczy mordowani przez żołdaków rosyjskich – dodał.

– Żeby nie powtórzyło się to, co wydarzyło się 84 lata temu, żeby Polska nie była narażona na próby odbudowy imperium rosyjskiego tworzymy Wojsko Polskie. W sile, takiej która spowoduje, że agresor nie odważy się na napadnięcie na Polskę – mówił szef MON.

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Dziś możemy cieszyć się tym, że Polska jest wolna”. Marszałek Sejmu i szef MON na uroczystościach w Legnicy - Portal i.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska