Mieszkańcy Kozanowa dopilnują budowy swego wału

  Mieszkańcy Kozanowa dopilnują budowy swego wału

  Marek Zoellner

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dominik Kłosowski (w białej koszuli) i Robert Pist pokazują, w jakim stanie jest obecny wał

  Dominik Kłosowski (w białej koszuli) i Robert Pist pokazują, w jakim stanie jest obecny wał ©fot. tomasz hołod

  Jeszcze dziś (poniedziałek) marszałek Rafał Jurkowlaniec powinien podpisać porozumienie ws. budowy nowego wału na Kozanowie. Swój podpis złożył już prezydent Wrocławia.
  Dominik Kłosowski (w białej koszuli) i Robert Pist pokazują, w jakim stanie jest obecny wał

  Dominik Kłosowski (w białej koszuli) i Robert Pist pokazują, w jakim stanie jest obecny wał ©fot. tomasz hołod

  To kolejny krok, pozwalający na rozpoczęcie inwestycji. - Zanim nie zobaczymy łopaty wbitej w ziemię, nie uwierzymy - mówią mieszkańcy ul. Ignuta. I dodają: - Oby to nie była łopata żołnierza, który broni nas przed wielką falą.

  To właśnie po ul. Ignuta w maju 2010 r. płynęła rwąca rzeka. W domu Janusza Kulki woda zatrzymała się na wysokości ponad dwóch metrów. Podobnie było w 1997 roku. - Tym razem będziemy lepiej pilnować swoich spraw. Urzędnicy obiecali, że wał zbudują, my obiecujemy, że będziemy im patrzeć na ręce - twierdzi Janusz Kulka.

  Mieszkańcy założyli stowarzyszenie Kozanów. Jeszcze go nie zarejestrowali, ale statut już jest gotowy. Zapisali w nim, że będą "monitorować i wspomagać budowę wału". Są zdesperowani. Pokazują, w jakim stanie jest tymczasowy wał, ustawiony obok bloków przy Ignuta rok temu. Worki, w których jest piasek, rwą się w rękach jak papier. Kolejnej fali nie zatrzymają. Zabezpieczenie z prawdziwego zdarzenia, zgodnie z deklaracjami urzędników ma dopiero powstać - na terenie ogródków działkowych tuż obok.

  - Czekamy na datę ogłoszenia przetargu. Potem będziemy pilnować, czy dotrzymywane są terminy prac - wyjaśnia Dominik Kłosowski, inny mieszkaniec Kozankowa. Stowarzyszenie chce też pomagać robotnikom, robiąc im kanapki i kawę. - Jak się najedzą, lepiej im będzie szła robota - mówią ludzie. Na razie jednak robotników nie ma i wszyscy czekają, aż biurokratyczna machina na dobre się rozkręci. A do tego niezbędne jest wspomniane porozumienie między marszałkiem i prezydentem Wrocławia. Za wały odpowiada bowiem zarząd województwa, ale miasto udziela dotacji na budowę zabezpieczenia i to miasto będzie inwestycję nadzorować. - Mam pióro w ręce, czekam na papier - zapewniał w ubiegły czwartek marszałek Jurkowlaniec. - Prezydent właśnie podpisał, wysyłamy dokument do marszałka - poinformował w piątek Paweł Czuma z magistratu. To oznacza, że wystarczy parafka marszałka i można ogłaszać przetarg. Jest on planowany na sierpień tego roku. Inwestycja mogłaby natomiast ruszyć pod koniec roku. Jej zakończenie jest planowane na sierpień 2013. - Będziemy ich pilnować. Urzędnicy muszą czuć nasz oddech na swoich plecach - deklarują członkowie stowarzyszenia "Kozanów".

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Aktywiści z Energetyka

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 29

   Najwięcej i nawet pod własnym nazwiskiem to wypowiadają się ci co bedąc na czele spółdzielni kazali sobie tam dom wybudować. Ciekawe ile za to zapłacili sami a ile spółdzielcy.
   W każdym razie to w...rozwiń całość

   Najwięcej i nawet pod własnym nazwiskiem to wypowiadają się ci co bedąc na czele spółdzielni kazali sobie tam dom wybudować. Ciekawe ile za to zapłacili sami a ile spółdzielcy.
   W każdym razie to w niesławie i z podpowiedzią organów do tego powołanych opuscili to stanowisko.
   Teraz stają się aktywnymi działaczami SLD i znowu mącązwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak komuś nie wygodnie

   nikt was tam nie trzyma (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 21

   to zawsze moze sie przeprowadzić.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zalewanie Kozanowa

   wrocławianin61 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 21

   WYbudowanie tylko wałów zwanych " przeciwpowodziowymi " samo w sobie nie zmieni sytuacji. Powinno też rownolegle powstać stsowne opracowanie w zakresie porawienienia gospodarki wodnej , którym...rozwiń całość

   WYbudowanie tylko wałów zwanych " przeciwpowodziowymi " samo w sobie nie zmieni sytuacji. Powinno też rownolegle powstać stsowne opracowanie w zakresie porawienienia gospodarki wodnej , którym bardzo istotnym elementem jest POPRAWNA BUDOWA KANALIZACJI DESZCZOWEJ, OGÓLNOSPŁAWNEJ A NAWET
   !!! SANITARNEJ. Sieci kanalizacyjne jakie powstały w ostatnich dwudziestu latach NIE SĄ W STANIE przejąć zjawisk nasilonych opadów deszczu jakie od kilku lat mają miejsce w postaci 50-100 / a nawet powyżej w czasie gwałtownych burz - zasady tychże burz wyjaśnia bardzo przystępnie Pan Kret podczas relacji prognozy pogody - TVP 1 ogólnie dostępny / litrów na jeden metr kwadratowy. Moje pisanie w tym zakresiejak i próba zwrócenia uwagi jak waznym elementem poprawnych relacji także w ochronie środowiska naturalnego jest budowanie poprawnych technicznie SYSTEMOWYCH SIECI KANALIZACYJNYCH nie znajduje tak zainteresowania u preciętnego Kowalskiego - natomiast potencjalni urzędnicy UM oraz podległych służb nie mają ZIELONEGO POJĘCIA O CZYM SIĘ PISZE / moje doświadczenia to próba od co najmniej 5-6 lat przesyłania korespondencji wraz z technicznych uzasadnieniem na adres Pana Prezydenta Dutkiewicza , jego Dyrektorów UM , MPWiK , MZDiK i innych - zmowa CISZY JEST DOWODEM BRAKU ELEMENTARNEJ WIEDZY w tym zakresie tychże Pań i Panów. Szkoda - bo nieubłągane doświadczenia w tynm zakresie dotkną znowu przeciętnego Kowalskiego , który podobnie jak na serialu RANCZO nie tylko ma problem ze zrozumieniem ale na pierwszym miejscu jest antagonizm do wszystkiego co MÓWI COĆ INACZEJ / ofiara zaszłosci systemu to ta biedna amerykanka dzisiaj Pani Wójt - do niechybnego odwołania /. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ile trwa budowa?

   Jacek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 22

   wychodzi na to ze same prace ziemne beda trwaly 2 lata... skad takie wolne tempo??? a calosc z biurokracja to 3.5 roku. niech sie lepiej mieszkancy sami przygotuja na nastepne powodzie...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama