Z każdego więzienia można uciec. Pokazali to mordercy z USA

  Z każdego więzienia można uciec. Pokazali to mordercy z USA

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Nie tylko na amerykańskich filmach zdarzają się brawurowe ucieczki z pilnie strzeżonych więzień. Czasami życie pisze równie, a może nawet bardziej emocjonujące scenariusze niż historie ze słynnego filmu "Skazani na Shawshank" czy bardzo popularnego serialu telewizyjnego "Prison Break"
  Ameryka już od tygodnia żyje ucieczką dwóch groźnych morderców z więzienia Clinton Correctional Facility w Dannemorze w stanie Nowy Jork. Skazańcom udało się uciec z placówki o zaostrzonym rygorze położonej w środku tzw. Małej Syberii - wyludnionym rejonie o chłodnym klimacie.

  48-letni Richard Matt i 34-letni David Sweat ostatni raz widziani byli przez strażników w miniony piątek o godz. 22.30 miejscowego czasu.
  Ich zniknięcie stwierdzono w sobotni ranek podczas rutynowej odprawy. Dopiero wtedy klawisze zauważyli, że śpiących mężczyzn na pryczach imitują wypchane pod pościelą stosy ubrań, co zmyliło pracowników więzienia, robiących obchód co dwie godziny. Za pomocą elektrycznych narzędzi mężczyźni wydrążyli otwory w stalowych ścianach budynku i tworzących labirynt rurach oraz wykopali tunel, na którego końcu wydostali się spod ziemi w zamieszkanej okolicy. Zbiegli zostawili na ścianie celi samoprzylepną karteczkę ze słowami "Miłego dnia" i narysowanym obok uśmiechem. - To mógł być scenariusz filmu - z niedowierzaniem mówił dziennikarzom gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo.

  Matt i Sweat uważani są za przestępców wyjątkowo brutalnych. 48-letni Matt odsiadywał wyrok 25 lat więzienia za uprowadzenie swojego byłego szefa w 1997 r., zamordowanie go i pocięcie na kawałki. Z kolei 34-letni Sweat został skazany na dożywocie za zastrzelenie zastępcy szeryfa w 2002 r., który nakrył go i dwóch jego kolegów podczas napadu - Sweat strzelił do mężczyzny 12 razy, po czym rozjechał go samochodem. Po ucieczce zabójców z fortecy w Dannemorze stanowa policja została postawiona w stan gotowości.

  Według "The Times" mężczyzn od kilku dni szuka ponad 240 policjantów, a także policyjne psy oraz helikoptery. W poszukiwaniach na łańcuchu górskim Adirondack pomagają także policja z sąsiedniej Kanady oraz straż graniczna. Władze stanu Nowy Jork zaoferowały nagrodę w wysokości 100 tys. dol. za wiadomości, które mogłyby naprowadzić na miejsce kryjówki mężczyzn lub trasę ich ucieczki. Do tej pory policja otrzymała około 150 informacji, które jednak nie naprowadziły na ślad przestępców. Pojawiła się m.in. relacja dwóch świadków, którzy twierdzili, że w niedzielę po północy widzieli dwóch mężczyzn w przydomowym ogródku - podaje portal ABC. Dom tej pary znajduje się blisko tunelu, którym uciekli Matt i Sweat. Tajemniczy intruzi, który według świadków byli poszukiwanymi bandytami, mieli powiedzieć, że się zgubili, po czym szybko uciekli. Psy gończe straciły trop po kilkuset metrach.

  W ucieczce z więzienia o zaostrzonym rygorze miała pomóc mężczyznom strażniczka więzienna, o czym anonimowe źródła poinformowały gazetę "The New York Post". Strażniczka, której nazwiska nie podano, została przesłuchana i zawieszona w czynnościach. Jak podaje "The Times", według emerytowanego detektywa Davida Bentleya kobieta prawdopodobnie została uwiedziona przez Matta.

  - To przystojny mężczyzna. Nie oprze mu się żadna kobieta - mówił Bentley. Według miejscowej policji skazańcom musiał także pomagać ktoś z zewnątrz, być może robotnicy, którzy przeprowadzali remont na terenie więzienia. Niewykluczone, że to oni dostarczyli mężczyznom narzędzia służące do przebicia się przez - wydawałoby się - niemal pancerne ściany lub pomogli wydrążyć dziury w rurach. - Dopadniemy ich. I zwrócimy im ich karteczkę z wiadomością - stwierdził gubernator Cuomo.
  W historii zdarzyło się już kilka spektakularnych ucieczek z więzienia, które przypominają scenariusze hollywoodzkich filmów, a w dodatku same zostały po czasie uwiecznione na taśmie filmowej. Jedna z najgłośniejszych takich historii dotyczy słynnego amerykańskiego więzienia Alcatraz położonego na opuszczonej wyspie fortecy. Z placówki o zaostrzonym rygorze, istniejącej w latach 1934-1963, przeprowadzono aż 14 prób ucieczek, z których oficjalnie każda zakończyła się klęską 36 uciekających skazańców - policjanci szybko łapali lub zabijali uciekiniera.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   klawiszse

   kazik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Dlaczego autor artykułu obraża funkcjonariuszy nazywając ich "klawiszami"? To ma być poważny artykuł?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama