Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zniknie 150 kolejowych ruder. PKP chce wyburzyć m.in. dworce, budynki mieszkalne, wiadukty

Adrian Śledź
Obiekty PKP na ul. Żelaznej w Wałbrzychu
Obiekty PKP na ul. Żelaznej w Wałbrzychu fot. Dariusz Gdesz, Adrian Śledź, dolny-slask.org.pl
Polskie Koleje Państwowe ogłosiły przetarg na rozbiórkę ponad 2000 starych obiektów kolejowych. 150 z nich znajduje się na Dolnym Śląsku. Szacowane koszty tej wielkiej operacji rozbiórkowej to ponad 17 mln złotych. Wśród obiektów, których PKP zamierza się pozbyć, są: dworce, nastawnie, wieże ciśnień, budynki mieszkalne, gospodarcze, wiadukty, szalety, instalacje oświetleniowe, a nawet schrony.

Kolejarze zamierzają m.in. rozebrać 150 obiektów na Dolnym Śląsku.
- To nieruchomości w złym stanie technicznym. Ponadto nie znaleźli się chętni do ich zagospodarowania. Są zbędne z punktu widzenia działalności PKP S.A. Przez lata generowały koszty, m.in. z tytułu podatku od nieruchomości - tłumaczy Paulina Jankowska z PKP.

Do rozbiórki w naszym województwie przeznaczono np. dworzec Piechowice Dolne (1920 r.): budynek jednokondygnacyjny o powierzchni ok. 140 mkw. Ściany wykonano w technologii tzw. muru pruskiego. PKP rozbierze też sąsiedni magazyn i toaletę.
Witold Rudolf, burmistrz Piechowic cieszy się, że kolejarze zaczynają porządki w jego gminie. - Budynek stacji już dawno nie pełni swojej funkcji. Jest też trudny do zagospodarowania na inny rodzaj działalności. Jego rozbiórka poprawi przejezdność ulicy, która w tym miejscu jest wąska - tłumaczy.

Zniknie też dworzec kolejowy w Bukówku (powiat średzki). Budynek jeszcze parę lat temu był zamieszkany. Dziś nie ma w nim okien, drzwi, podłóg i instalacji. Zniknęły schody i znaczna część dachu.

W równie kiepskim stanie jest przeznaczony do rozbiórki budynek stacji we Wróblinie Głogowskim koło Głogowa. Od wielu lat nie zatrzymują się tu już pociągi pasażerskie, bo wieś została wysiedlona z powodu szkodliwego sąsiedztwa Huty Miedzi Głogów.
PKP porządkuje też tereny przy stacji Jelenia Góra - Główna. Buldożery mają zburzyć tu jeden z budynków gospodarczych. Na stacji Jelenia Góra-Cieplice PKP pozbywa się budynku WC.

Porządki zaplanowano także w infrastrukturze kolejowej Wałbrzycha. Ma zniknąć część obiektów magazynowych i gospodarczych (np. budynek byłej stołówki) na ul. Żelaznej, Dworcowej i Reymonta oraz posterunek przejazdowy na ul. Żeromskiego.
We Wrocławiu zostanie rozebrana kotłownia i sieć cieplna przy ul. Mościckiego.

W Bystrzycy Kłodzkiej zniknie z krajobrazu wieża ciśnień przy linii Wrocław - Międzylesie. W Kłodzku kolej pozbędzie się m.in. hali napraw w byłej parowozowni. Budynek został wyłączony z eksploatacji w latach 90., a część dachu się zawaliła.
Zmieni się też otoczenie dworca w Janowicach Wielkich. Do rozbiórki przeznaczono: toaletę, magazyn i budynek służb utrzymania ruchu.

Na stacji Szklarska Poręba Średnia rozebrane mają zostać: budynek WC, magazyn przesyłowy, budynek byłej chlorowni, budynek byłej oczyszczalni ścieków i budynek gospodarczy.

PKP chce niepotrzebne obiekty wyburzyć do końca stycznia 2016 r. Firmy zainteresowane udziałem w przetargu mają składać oferty do 8 czerwca.

Cieszy, że walące się rudery znikną z naszego krajobrazu, bo są wątpliwą wizytówką miast czy regionu. Dolny Śląsk widziany z okien pociągów stanie się trochę ładniejszy. Chociaż PKP wciąż ma setki budynków, z którymi nadal nie wie, co robić. Stoją puste, niszczeją. Kiedyś pewnie trafią na listę do wyburzenia? Czy muszą?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska