Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół Trójcy Świętej w Żórawinie trafił na prestiżową listę zabytków. Zobaczcie, jak wygląda podwrocławska "perła manieryzmu"

Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Dolnośląska "perła manieryzmu" trafiła na listę pomników historii.
Dolnośląska "perła manieryzmu" trafiła na listę pomników historii. Maciej Jabłońsk/Narodowy Instytut Dziedzictwa
Niesamowite wyróżnienie dla podwrocławskiej świątyni. Obiekt uznawany za dolnośląską "perłę manieryzmu" został wpisany na listę pomników historii. To 129. zabytek, który otrzymał tak prestiżowe wyróżnienie. Co wyjątkowego kryje się w Kościele Trójcy Świętej w Żórawinie?

Kolejny zabytek z Dolnego Śląska trafił na listę "pomników historii". Chodzi o XIV wieczny kościół pw. Trójcy Świętej wraz z dziełem budownictwa obronnego w Żórawinie, który od środy (20 marca) figuruje jako 129. obiekt w prestiżowym zestawieniu. Świątynia znajduje się zaledwie 7,4 km od granicy Wrocławia (licząc od ronda przy ul. Grota-Roweckiego na Ołtaszynie).

Kościół Trójcy Świętej pomnikiem historii

Dolnośląska "perła manieryzmu", która została otoczona ziemnymi fortyfikacjami bastionowymi, to wyjątkowy obiekt sakralny na skalę kraju. Pracownicy Narodowego Instytutu Dziedzictwa uznali ją za "jeden z najcenniejszych zabytków sztuki i architektury na Śląsku oraz w Polsce, artystyczną klasę, wykraczając poza granice regionu i kraju".

Istotnym elementem wystroju jest zespół polichromii sklepienia i ścian kościoła oraz dzieła rzeźbiarskie, które w przeważającej mierze były dziełem najwybitniejszego artysty czynnego na Śląsku około 1600 r. – Gerharda Hendrika pochodzącego z Amsterdamu. Po zabraniu w 1654 roku świątyni protestantom, sporządzono protokół, w którym szczegółowo opisano wystrój i wyposażenie. Komisarze Cesarskiej Komisji Redukcyjnej wyrazili w nim swój podziw, stwierdzając, że „nie widzieli dotąd tak pięknie, podług reguł sztuki i według porządku, zbudowanej” świątyni, a jej bogactwo „pióro zaledwie było w stanie odtworzyć" - czytamy na stronie NID.

Na liście pomników historii możemy znaleźć inne dolnośląskie zabytki, są m.in.: wrocławska Hala Stulecia, Twierdza Srebrnogórska czy zespół architektoniczno-krajobrazowy Kamieńca Ząbkowickiego, który figuruje w zestawieniu tak jak świątynia z Żórawiny od środy (20 marca).

Jeśli jesteście ciekawi, jakie zabytki trafiły na listę pomników historii, kliknijcie TUTAJ, żeby sprawdzić oficjalne zestawienie.

Kliknij w przycisk, żeby przejść do galerii. Znajdziesz w niej zdjęcia dolnośląskiej "perły manieryzmu". Na kolejne slajdy przejdziesz za pomocą strzałek, gestów lub myszy >>

Tutaj znajduje się świątynia:

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska