Budowa wrocławskiego sadionu już na finiszu (FILM)

  Budowa wrocławskiego sadionu już na finiszu (FILM)

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na razie środkowa część boiska budowanego na wrocławskich Pilczycach stadionu, niespecjalnie nadaje się do grania w piłkę nożną
  1/5
  przejdź do galerii

  Na razie środkowa część boiska budowanego na wrocławskich Pilczycach stadionu, niespecjalnie nadaje się do grania w piłkę nożną ©Janusz Wójtowicz

  Ponad 1000 osób z 60 różnych firm z Polski i Niemiec pracuje teraz na budowie wrocławskiego stadionu. Montują dach i stalową konstrukcję pod elewację. Stawiają słupy, wylewają beton, instalują kable i różne skomplikowane urządzenia potrzebne do normalnego funkcjonowania stadionu. Wykańczają wszystkie pomieszczenia. Muszą zdążyć na 30 czerwca. Jak wygląda dzień na placu budowy - obserwował Marcin Rybak
  My za Śląskiem jesteśmy - uśmiecha się Wojciech Stercula, elektryk. Stoimy na środku boiska. Być może już w sierpniu będzie właśnie tu biegał Sebastian Mila - pomocnik, rozgrywający wrocławskiej drużyny.
  Kliknij i zobacz więcej zdjęć z budowy

  Ale na razie środkowa część boiska budowanego na wrocławskich Pilczycach stadionu niespecjalnie nadaje się do grania w piłkę nożną. Cały plac gry zawalony jest stalowymi konstrukcjami dachu areny.  Wojciech i jego kolega Olek Woźniak montują pracowicie jakieś blaszane korytka. Tłumaczą fachowo, że to "korytarze" pod kable do oświetlenia boiska.

  Przyczepiają taki "korytarz" do wielkich stalowych belek konstrukcji dachu. Potem cały element - razem z owymi "korytarzami" - zostanie podniesiony na górę i tam zamontowany.

  Później Olek i Wojtek - albo jacyś inni elektrycy - będą musieli do przygotowanych tak "korytarzy" powkładać kable. A na końcu podłączyć je do lamp. Inni fachowcy przykryją stalową konstrukcję dachu blachą i szkłem.

  Z tamy na stadion

  Poniedziałek, 28 marca 2011 roku. - Dziś pracuje tutaj ponad 1000 osób z 60 różnych firm - mówi Andrzej Glinka, kierownik budowy wrocławskiego stadionu.

  Głównym wykonawcą jest niemiecka firma Max Bögl. Ale do poszczególnych elementów prac wynajmowane są mniejsze, polskie firmy. One z kolei biorą sobie jeszcze inne firmy jako pomocników. Tak tworzy się skomplikowana pajęczyna wykonawców, podwykonawców i podpodwykonawców.

  Każdy ma do zrobienia swój kawałek prac. Jedni są na budowie od kilkunastu miesięcy, inni od miesiąca albo paru dni. Często dochodzi do konfliktów.

  A bo jeden musi postawić rusztowanie. A kto inny w tym samym miejscu ma do zamontowania rurę. Kto inny jeszcze ma wykopać dół.

  I on, kierownik budowy, musi nad tym wszystkim zapanować. Rozstrzygać konflikty. Decydować, kto kiedy stawia rusztowanie, kto rurę, a kto kopie dół. Musi też pilnować, by przestrzegano przepisów bezpieczeństwa, no i tempa prac. W końcu do 30 czerwca stadion musi być gotowy. A w sierpniu zaplanowano na nim pierwsze mecze.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WITAM

  SIOSTRA OLKA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 25

  O CHŁOPAKI WIDAĆ ROBOTA IDZIE,I DOBRZE!!POZDRO.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ściema

  Ściemniacz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 43

  A gdzie jest pozwolenie na prace zielonego manitu, przejeżdżającego na filmiku;P

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uśmiecha sie

  ślązak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 24

  czy oni zamiast pracować usmiechają się, czy jest to po prosty materiał propagandowy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kolorowy lampion

  Terminator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 48 / 35

  @kabak: To se tam jedź jak ci się nasz lampion nie podoba.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  membrana maniana

  kabak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 28

  Tylko ta membrana lekka pomyłka szkoda że nie ma elewacji jak w Gdańsku..

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo