Katmandu | Trzęsienie ziemi w Nepalu: Koszmar, którego...

  Katmandu | Trzęsienie ziemi w Nepalu: Koszmar, którego oczekiwano. Nepal wiedział, że jest problem

  Graeme Paton

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Eksperci z wielu ośrodków, m.in. Uniwersytetu Cambridge, twierdzili, że kraj zmierzał w stronę katastrofy ze względu na brak przygotowania oraz zły stan budynków, który jest normą w większej części Nepalu.

  TRZĘSIENIE ZIEMI W NEPALU | W LAWINIE GŁAZÓW POD EVERESTEM. RELACJA SEANA JAMESA [ZDJĘCIA+VIDEO]


  Koszmar w Katmandu. Dlaczego Nepal nie był przygotowany na trzęsienie ziemi?

  Źródło: CNN Newsource/x-news


  - Konsekwencje tego zdarzenia są w dużej mierze winą człowieka. To budynki, a nie wstrząsy, spowodowały śmierć ludzi. Prawdziwym problemem Azji jest to, że ludzie gromadzą się na niebezpiecznych terenach - stwierdził profesor Jackson, naukowiec odpowiedzialny za projekt "Earthquakes Without Frontiers", którego uczestnicy spotkali się w Nepalu w zeszłym tygodniu.

  - To było czekanie na to, aż wydarzy się koszmar. A pod względem geologicznym oraz fizycznym stało się dokładnie to, co przewidywaliśmy - stwierdził profesor James Jackson, szef Wydziału Nauk o Ziemi w Cambridge.

  Trzęsienie ziemi powstało najprawdopodobniej na skutek zderzenia dwóch płyt tektonicznych. Indyjska płyta porusza się w kierunku północnym z prędkością dwóch cali rocznie, wchodząc pod eurazjatycką płytę tworzącą Himalaje. Kiedy skała nagle blokuje się na linii uskoku, uwalnia się energia w postaci fal sejsmicznych powodujących, że ziemia się trzęsie, co miało miejsce np. w 2005 r. w Kaszmirze.

  Jeden z wniosków raportu "Earthquakes Without Frontiers" brzmi: "Nepal wiedział, że istnieje problem, był on jednak na tyle duży, że nie wiedziano, jak i gdzie zacząć go rozwiązywać".

  Autorzy dodają: "Oczywiste było również, że kolejne duże trzęsienie ziemi, które będzie miało miejsce w pobliżu doliny, spowoduje o wiele większe straty w ludziach, uszkodzenia konstrukcji budynków oraz trudności gospodarcze istotniejsze niż te powstałe wskutek poprzednich trzęsień ziemi".

  TRZĘSIENIE ZIEMI W NEPALU | LICZBA OFIAR PRZEKROCZYŁA 4300. LEKARZE WALCZĄ O ŻYCIE 8-LETNIEJ SELENY DOHAL [ZDJĘCIA+VIDEO]


  Katmandu po trzęsieniu ziemi. Przelot drona nad miastem]


  Trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera uderzyło w północno-zachodnią część Katmandu w sobotę rano. To trzecie poważne trzęsienie ziemi w tym regionie w ciągu ostatnich stu lat.

  Ostatnie silne trzęsienie ziemi w tym rejonie miało miejsce w 1934 r. i osiągnęło siłę 8,2 w skali Richtera. Spowodowało zniszczenie jednej czwartej Katmandu i śmierć ponad 17 tys. osób.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama