Fundusze Europejskie - nowe rozdanie. Pieniądze na...

  Fundusze Europejskie - nowe rozdanie. Pieniądze na współpracę transgraniczną

  j

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Część Funduszy Europejskich przeznaczona jest na międzynarodową współpracę w regionach przygranicznych przyczyniającą się do rozwoju gospodarczego i wymiany kulturalnej. Polska uczestniczy w siedmiu programach współpracy transgranicznej. Udział w projekcie zagranicznego partnera jest niezbędny, aby uzyskać dofinansowanie z tych programów.
  Fundusze Europejskie - nowe rozdanie. Pieniądze na współpracę transgraniczną

  ©Mariusz Kapała/zdjęcie ilustracyjne

  POLSKA - SŁOWACJA 155 MLN EURO
  Obszar działania programu. Polska: części woj. małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego. Słowacja: Preszowski i Żyliński Kraj Samorządowy oraz powiat Nowa Wieś Spiska.

  Wsparcie przeznaczone jest na ochronę środowiska i dziedzictwa kulturowego. Oprócz projektów rozwijających turystykę dofinansowanie otrzymają także te poprawiające jakość infrastruktury drogowej oraz transport pasażerski w regionie.

  Zobacz też: Fundusze Europejskie - nowe rozdanie. 2 mld euro dla wschodu

  CZECHY - POLSKA 226 MLN EURO
  Polska: części woj. dolnośląskiego i śląskiego oraz woj. opolskie. Czechy: pięć krajów: liberecki, hradecki, ołomuniecki, pardubicki i morawsko-śląski.

  Ponad połowa środków będzie przeznaczona na ochronę i poprawę dostępności atrakcji kulturowych i przyrodniczych. Realizowane będą również projekty zmierzające do tworzenia nowych miejsc pracy na polsko-czeskim pograniczu. Część środków przeznaczona jest na współpracę służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

  POLSKA - SAKSONIA 70 MLN EURO
  Polska: woj. dolnośląskie (podregion jeleniogórski) oraz woj. lubuskie (powiat żarski). Niemcy: Saksonia (powiaty Görlitz i Bautzen).

  Również w tym programie główny nacisk położony jest na dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe. Wspierane będą inicjatywy w zakresie: modernizacji dróg na pograniczu, współpracy służb ratowniczych oraz edukacji (trasgraniczne praktyki i staże, wspólne programy nauczania).

  CZYTAJ WIĘCEJ O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH. SPRAWDŹ, JAK ZDOBYĆ PIENIĄDZE

  BRANDENBURGIA - POLSKA 100 MLN EURO
  Polska: woj. lubuskie (podregiony: gorzowski i zielonogórski). Niemcy: wybrane regiony Brandenburgii oraz miasta wydzielone - Frankfurt i Cottbus.

  Na dofinansowanie mogą liczyć projekty współpracy instytucji publicznych w zakresie kultury, gospodarki, spraw społecznych i ochrony zdrowia. Wsparcie otrzymają także przedsięwzięcia służące ochronie środowiska i zwiększeniu atrakcyjności turystycznej regionu, a także programy promujące naukę języka.

  MEKLEMBURGIA-POMORZE PRZEDNIE - BRANDENBURGIA - POLSKA 134 MLN EURO

  Polska: wybrane podregiony woj. zachodniopomorskiego. Niemcy: wybrane powiaty Brandenburgii i Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

  Najwięcej środków w ramach programu przeznaczono na ochronę dziedzictwa naturalnego i kulturowego oraz na współpracę instytucji po obu stronach granicy. Wsparciem objęte będą też projekty z obszaru infrastruktury drogowej i edukacji. Fundusz Małych Projektów zapewni dofinansowanie niewielkim imprezom kulturalnym promującym kontakty przygraniczne.

  POŁUDNIOWY BAŁTYK 83 MLN EURO
  Program obejmuje nadbałtyckie regiony pięciu państw UE: Danii, Litwy, Niemiec, Polski, Szwecji.
  Fundusz ma wesprzeć sektor branży morskiej oraz sektory gospodarki określane jako zielone, czyli takie, które przyczyniają się do zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych.

  LITWA - POLSKA 51,5 MLN EURO
  Polska: woj. warmińsko-mazurskie (podregion ełcki) oraz podlaskie (podregion suwalski i białostocki). Litwa: okręgi olicki, mariampolski, kownieński, tauroski i wileński (bez miasta Wilno).

  Pieniądze zostaną przeznaczone na ochronę dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego, ale też na rozwój przedsiębiorczości, promocję zatrudnienia oraz poprawę mobilności pracowników.

  Kontakt
  Więcej na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl .

  Informacji udzielają również pracownicy punktów informacyjnych.
  Główny Punkt Informacyjny: Wrocław - tel.: (71) 776 95 01, e-mail: pife@dolnyslask.pl [/cyt]

  Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama