Żołnierze rezerwy przyjechali do Wrocławia na ćwiczenia...

  Żołnierze rezerwy przyjechali do Wrocławia na ćwiczenia (FILM, ZDJĘCIA)

  Ewa Wilczyńska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Żołnierze rezerwy przyjechali do Wrocławia na ćwiczenia (FILM, ZDJĘCIA)
  1/8
  przejdź do galerii

  ©Janusz Wójtowicz

  Na pięć dni do Wrocławia na ćwiczenia przyjechali żołnierze rezerwy. Pożegnali się z pracą i rodzinami by przypomnieć sobie życie w mundurze. Rezerwiści na ćwiczenia przybyli z całego Dolnego Śląska. Wezwania otrzymały 132 osoby. Stawiły się 124.
  Miesiąc temu żołnierze rezerwy dostali od Wojskowej Komendy Uzupełnień listy polecone z informacją, kiedy i gdzie mają się stawić. Cel: ćwiczenia, tak zwane krótkotrwałe, bo pięciodniowe (długotrwałe byłyby, gdyby trwały ponad 30 dni). Data podana na wezwaniu: 20 kwietnia, godzina: 8.00. Miejsce: 10. Wrocławski Pułk Dowodzenia.
  Do jednostki przy ul. Trzmielowickiej w Leśnicy od rana schodzili się w poniedziałek żołnierze, którzy do rezerwy przeszli kilka albo nawet kilkanaście lat temu.
  Dla niektórych to pierwsze takie ćwiczenia. - Kiedy przyszedł polecony, to na początku byłem bardzo zdziwiony - przyznaje Tomasz Foltak. Do rezerwy przeszedł w 2001 r., od tamtego czasu dostawał co najwyżej wezwania, żeby potwierdzić swoje dane osobowe. - Teraz to, co innego, bo trzeba było przeorganizować i pracę, i życie domowe - tłumaczy Foltak. To dla niego pierwsze tak długie rozstanie z żoną i dzieckiem.  Dariusz Portkowski zgłosił się sam. Nie pierwszy zresztą raz. - Lubię chodzić na szkolenia - tłumaczy. W rezerwie jest od 1999 r. To jego dwudzieste ćwiczenia. - Warto doskonalić swoje umiejętności. I postrzelać z karabinu można - uśmiecha się Portkowski.

  Strzelnica faktycznie jest w planach, ale dopiero we wtorek i środę. I to nie byle jaka, bo największa w Polsce. Do dyspozycji żołnierzy są trzy sale: pierwsza do strzelania z broni długiej, druga do strzelania z pistoletów i trzecia, o której żartobliwie mówią "play station". Na wielkim ekranie wyświetlany jest krajobraz, a scenariusz ogranicza tylko wyobraźnia i umiejętności osoby obsługującej symulator. Może padać deszcz, pojawiają się wrogowie, a czasem w kadr wyjdzie krowa, której żołnierz nie może zastrzelić. Celność oblicza komputer. - Pierwszy dzień jest dniem przygotowującym. Są szkolenia BHP, instruktaże przeciwpożarowe oraz wykłady dotyczące regulaminów - tłumaczy dowódca jednostki, płk dypl. Zygmunt Malec.

  Zanim jednak rezerwiści zasiedli w salach wykładowych, musieli przejść całą procedurę. Punkt pierwszy to meldunek w biurze przepustek. Potem obowiązkowy spis danych i przydział do jednego z czterech pododdziałów, w którym spędzą kolejne dni. Wylegitymowani rezerwiści mają czas na śniadanie. W menu: pieczywo, masło, pasztet, ogórek kiszony, pomidor i zupa mleczna. W sumie przysługują im cztery posiłki dziennie. Odpowiednio kaloryczne, żeby nie zabrakło sił do ćwiczeń.

  Ci najedzeni przechodzą do punktu umundurowania. - Rezerwiści otrzymują mundur polowy, indywidualne środki ochrony przed skażeniami i broń osobistą - opowiada st. chor. Mariusz Babij.

  Do depozytu muszą oddać swoje rzeczy. Potem przechodzą do pododdziału, w którym będą się szkolić aż do piątku. Z przerwami na posiłki i sen. Do dyspozycji mają łóżka polowe, śpiwory i łazienkę ze wspólnymi prysznicami. Są pokoje 6-osobowe, ale też "trójki". Nocleg na terenie jednostki nie jest jednak obowiązkowy. - Każdy może się zwrócić do dowódcy swojego pododdziału o przepustkę - wyjaśnia mjr. Mieczysław Błażejewski, oficer prasowy. Po godz. 18, gdy już zakończą się szkolenia, rezerwiści mogą cieszyć się czasem wolnym. Ci, którzy nie skorzystają z przepustek, mają do dyspozycji bibliotekę albo siłownię.

  Czytaj także

   Komentarze (21)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pozdrowienia

   Żołnierze Rezerwy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Pozdrawiamy Wielkiego Gibona :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zabawa w kamieni kupę

   Błazen z ARMY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   w krainie KC PZPO.Już obiekty strategiczne KC PZPO do obrony przed społeczeństwem wyznaczyliście?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ćwiczą bo będą chronić włoskie plaże przed imigrantami

   Torpedowiec Egejski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   by lewacy europejscy mogli wypoczywać i dalej urządzać sodomickie igrzyska za dodrukowane pieniądze z EBC


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polski Biedolit

   Jan Paweł Dwieście Drugi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   i bardzo dobrze, ktoś musi ginąć za nas. W tym czasie jak te niedorozwoje w mundurkach będą ginąć za ojczyznę, JA będę sączył drina gdzieś na sodomickich orgiach w pełnym słoncu daleko od tego...rozwiń całość

   i bardzo dobrze, ktoś musi ginąć za nas. W tym czasie jak te niedorozwoje w mundurkach będą ginąć za ojczyznę, JA będę sączył drina gdzieś na sodomickich orgiach w pełnym słoncu daleko od tego całego Biedolitu. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co z rzekomo chorymi oszustami z tak"D"??

   Greg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   Lepiej wezwijcie oszustów z kat."D",którzy ją sobie kupili za łapówkę unikając służby wojskowej.Przecież jak zostaną powołani do wojska w czasie wojny i zobaczą mundur to w gacie narobią.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wojsko

   Dzikus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   Jak ruscy postawia noge na zachdnim brzegu Bugu to ja stawiam na zachodnim Odry. Walczyc za "... i kamieni kupa?"


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzikus

   & (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

   Rosjanie nie "ruscy" nie musza stawiac nog na zachodnim Brzegu bo Amerykanie siedza ci na Karku w calej Europie w tym w Polsce. Chca dojsc do Uralu ale Rosjanie przeszkadzaja im. Ta propaganda...rozwiń całość

   Rosjanie nie "ruscy" nie musza stawiac nog na zachodnim Brzegu bo Amerykanie siedza ci na Karku w calej Europie w tym w Polsce. Chca dojsc do Uralu ale Rosjanie przeszkadzaja im. Ta propaganda wymyla mozgi i nalozyla zacme na oczy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mjr a nie mjr.

   pn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   błąd w zapisie stopnia jak powyżej. Jeśli ostatnia litera skrótu to ostatnia litera skracanego słowa, kropki nie stosujemy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   łużku

   jarek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   przeznaczony to Tobie jest słownik

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ???

   pssz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Dlaczego żołnierz, na ostatnim zdjęciu, celuje do siebie. I dlaczego manipuluje coś przy broni na łużku, a nie na stanowisku do tego przeznaczonym?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   poprawka

   pssz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Miało być łóżku

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ???

   pssz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Dlaczego żołnierz,z z ostatniego zdjęcia, celuje lufą do siebie? Za coś takiego powinien dostać parę dni "zomzu" .
   Z.O.M.Z. to była kara dyscyplinarna dla żołnierzy służby zasadniczej - jeżeli...rozwiń całość

   Dlaczego żołnierz,z z ostatniego zdjęcia, celuje lufą do siebie? Za coś takiego powinien dostać parę dni "zomzu" .
   Z.O.M.Z. to była kara dyscyplinarna dla żołnierzy służby zasadniczej - jeżeli ktoś nie wie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cwiczenia rezerwistow.

   & (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   Kiedy skonczy sie ten wojenny cyrk, zbrojenia, sciaganie niepotrzebnych nam Amerykanow, dazenia do konfliktow. Przy najblizszych wyborach trzeba unikac PO, PIS, PSL, Korwia. To cale towarzystwo...rozwiń całość

   Kiedy skonczy sie ten wojenny cyrk, zbrojenia, sciaganie niepotrzebnych nam Amerykanow, dazenia do konfliktow. Przy najblizszych wyborach trzeba unikac PO, PIS, PSL, Korwia. To cale towarzystwo mysli o wojnach a nie o wyzywieniu dla polskich dzieci.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spytaj Putina

   Papa Smerf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   kiedy skończy dążyć do konfliktów i niepotrzebnych nam tu Ruskich, czemu tak im się podoba mieć wszystkich pod butem.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama