Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto może się spodziewać wezwania na ćwiczenia wojskowe w 2024 roku? Ma zostać wezwanych aż 200 tysięcy osób

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
To będzie mieć niespotykaną skalę. Ćwiczenia wojskowe w 2024 roku obejmą większą liczbę żołnierzy niż dotychczas. Wezwanych na nie ma zostać aż 200 tysięcy osób. Kto może spodziewać się otrzymania wezwania?

Spis treści

Ćwiczenia wojskowe w 2024 roku

Liczba osób, które mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie w ramach odbywania ćwiczeń wojskowych określana jest corocznie rozporządzeniem Rady Ministrów. Ppłk Justyna Balik z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji jeszcze w listopadzie 2023 roku informowała, że w rozporządzeniu na 2024 roku w ramach ćwiczeń wojskowych planuje się powołać do 200 tysięcy osób.

W tym roku Ministerstwo Obrony Nardowej planuje jednak powołać dwukrotnie więcej żołnierzy aktywnej rezerwy. Dodatkowo resort chce zwiększać liczbę żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, która miałaby wzrosnąć do 41 tysięcy żołnierzy. Głównym powodem intensyfikacji szkoleniem jest sytuacja za wschodnią granicą Polski, czyli wojna na Ukrainie.

Ćwiczenia wojskowe mogą być: jednodniowe, krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do 30 dni, długotrwałe – trwające nieprzerwanie do 90 dni, rotacyjne – trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach, w ciągu danego roku kalendarzowego.

Kto otrzyma wezwanie na ćwiczenia wojskowe w 2024 roku?

Projekt MON określający liczbę osób, które mogą być powołane w 2024 roku do czynnej służby wojskowej oraz liczby osób, które mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie przewiduje:

  • do 21 tysięcy osób, które mogą być powołane do czynnej służby wojskowej,
  • do 200 tysięcy żołnierzy rezerwy do ćwiczeń wojskowych,
  • do 20 tysięcy żołnierzy rezerwy do aktywnej rezerwy,
  • do 34,5 tysiąca żołnierzy do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej,
  • do 41 tysięcy żołnierzy rezerwy do terytorialnej służby wojskowej.

Osoby, które wcześniej nie odbyły szkolenia wojskowego nie powinny raczej obawiać się o wezwanie. To będzie tylko odsetek całości. Powołania na ćwiczenia wojskowe w 2024 roku dotyczyć będą głównie osób, które otrzymały już przydziały mobilizacyjne, to jest miały wcześniej przeszkolenie wojskowe i złożyły przysięgę wojskową. Są to osoby z pasywnej rezerwy, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej, nie podlegają militaryzacji i nie ukończyły 55. roku życia.

Poszukiwani specjaliści

Ministerstwo Obrony Narodowej zgłosiło również zapotrzebowanie na osoby bez doświadczenia wojskowego, które posiadają wiedzę i umiejętności z innych sektorów. Najbardziej potrzebne grupy zawodowe w 2024 roku to:

  • medycy
  • Weterynarze
  • zawody morskie
  • zawody lotnicze
  • psychologowie
  • informatycy
  • nawigatorzy
  • tłumacze
  • kierowcy z prawem jazdy kat. C i D.

Ostateczna decyzja należeć będę do dowódców poszczególnych jednostek.

Zapłata za ćwiczenia wojskowe

Osoby, które zostaną powołane na ćwiczenia wojskowe, mogą liczyć na zwrot kosztów dojazdu do jednostki wojskowej oraz powrotu do miejsca zamieszkania. Można również oczekiwać rekompensaty utraconych zarobków.

Jeśli ćwiczenia wojskowe odbywają się w dniach, gdy wezwana osoba powinna stawić się w pracy, pracodawca jest zobowiązany do udzielenia bezpłatnego urlopu. Wówczas wojsko wypłaca rekompensatę za utracony dochód w kwocie 1/22 miesięcznego dochodu za dzień.

Rekompensata dotyczy różnicy pomiędzy otrzymanym uposażeniem a wynagrodzeniem za pracę lub dochodem z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Czy można uniknąć powołania na ćwiczenia wojskowe?

Powołania na ćwiczenia wojskowe następują w formie decyzji administracyjnej. W związku z czym powołanej osobie przysługuje prawo do złożenia odwołania na zasadach określonych w kodeksie postępowania administracyjnego.

Takie odwołanie należy złożyć w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji. Istnieje również uprawnienie do złożenia odwołania do organu wyższej instancji.

W przypadku odwołania od powołania na ćwiczenia wojskowe ważne są przesłanki naszego zwolnienia. Ustawa o obronie ojczyzny przewiduje różne przesłanki zwalniających takie jak stan zdrowia trwale uniemożliwiający służbę, znaczny stopień niepełnosprawności czy konieczność opieki nad dzieckiem, jednak tylko w niektórych przypadkach.

Jeśli jednak nasze odwołanie nie przyniesie skutku, mamy obowiązek stawić się na ćwiczeniach wojskowych. Niestawienie się na ćwiczenia bez uzasadnionej przyczyny jest wykroczeniem i podlega karze aresztu lub grzywny. W przypadku aresztu sąd może orzec karę w wymiarze od 5 do 30 dni. Kara grzywny może osiągnąć natomiast aż 5 tysięcy złotych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto może się spodziewać wezwania na ćwiczenia wojskowe w 2024 roku? Ma zostać wezwanych aż 200 tysięcy osób - Portal i.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska