Z czyjej winy zginął człowiek? Dlaczego robotnik stracił...

  Z czyjej winy zginął człowiek? Dlaczego robotnik stracił palce?

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dwie sprawy dotyczące osób odpowiedzialnych za ciężkie wypadki przy pracy zostały ostatnio skierowane do prokuratur we Wrocławiu oraz w Oławie.
  Z czyjej winy zginął człowiek? Dlaczego robotnik stracił palce?

  ©fot. Karolina Misztal

  Na ławie oskarżonych zasiądą osoby odpowiedzialne - zdaniem śledczych - za śmiertelny wypadek na budowie elektrowni wodnej w Oławie i za wypadek, do którego doszło na terenie wrocławskiej fabryki Whirlpool. W tej drugiej sprawie ofiara straciła jeden palec i część drugiego. Do obu zdarzeń doszło w październiku 2013 roku.

  Wypadek śmiertelny zdarzył się 14 października 2013 roku. Tego dnia na budowie montowano ciężkie metalowe elementy. Miały się znaleźć w „komorach magazynowych” mających kształt prostopadłościanu. Pracownik schodził po drabinie na dno takiej komory. Zdaniem śledczych, źle ustawił drabinę. Gdy schodził po niej na dno komory, jedna z ciężkich, metalowych płyt - przygotowana dopiero do montażu - spadła i przygniotła go. Zginął na miejscu.

  Zdaniem prokuratury, zawinili kierownik robót i inżynier budowy. Byli odpowiedzialni za bezpieczeństwo pracowników. Pierwszy wydał polecenie montażu płyt bez omówienia z inżynierem budowy jak ma to zrobić oraz bez dodatkowej dokumentacji projektowej, która miała wskazać, jak zrobić to bezpiecznie. Drugi z oskarżonych polecił wykonać montaż płyt w taki sposób, który - zdaniem oskarżenia - nie zabezpieczał ciężkiej płyty przed wywróceniem się.

  W drugiej ze spraw kierujący pracą na nocnej zmianie w Whirlpoolu kazał jednemu z podwładnych ściągnąć tablicę z wysokości 3 metrów. Kazał też operatorowi wózka widłowego podnieść pracownika tak, by mógł ściągnąć tablicę. Pracownik nie chciał się zgodzić, ale obawiając się szefa, dał się podnieść. Po chwili dwa palce wkręciło mu w rolki zamontowane na wózku widłowym. Efektem wypadku jest kalectwo człowieka.

  Zdaniem śledczych, winni tego są: szef wydający polecenie podniesienia człowieka i operator wózka. Obaj wiedzieli, że wózek widłowy nie służy do podnoszenia ludzi.

  - Wypadki przy pracy? Od kilku lat ich liczba się nie zmienia - mówi Agata Kostyk Lewandowska z Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu. W ubiegłym roku było ich 110 rok wcześniej 120 a w 2012 roku 115. W ciągu trzech ostatnich lat na Dolnym Śląsku w wypadkach przy pracy zginęły 93 osoby a 74 zostały ciężko ranne.

  Ofiary wypadków to najczęściej młodzi pracownicy, jeszcze niedoświadczeni albo „rutyniarze”. Ci ostatni zwykle - gdy zwraca się im uwagę, że robią coś niezgodnego z zasadami BHP - mówią: „tyle lat już tak robię i nigdy jeszcze nic mi się nie stało.
  - Kiedy jestem na budowach - najczęściej słyszę takie właśnie tłumaczenia - mówi pani rzecznik.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Inspekcja pracy

   BHP mam w du.ie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Centrum Wrocławia. Wiadomo ze problem z parkowaniem. Na ogrodzony teren firmy wjeżdża zielona skoda octavia. Pracownik firmy pyta kierowcę czego tu szuka i na jakiej podstawie wjechał.
   W...rozwiń całość

   Centrum Wrocławia. Wiadomo ze problem z parkowaniem. Na ogrodzony teren firmy wjeżdża zielona skoda octavia. Pracownik firmy pyta kierowcę czego tu szuka i na jakiej podstawie wjechał.
   W odpowiedzi dostaje informację że kierowca skody to inspektor z inspekcji pracy i zaraz będzie kontrola w firmie. Inspektorek zamyka auto i opuszcza teren firmy. Wraca po jakimś czasie, wsiada do auta i odjeżdża.
   Żadnej kontroli nie było, tylko zaparkować auto potrzebował. Szkoda było wydać kilka zł na parkowanie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bhp

   inspektor BHP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   winę ponosi tutaj osoba schodząca do komory. jeżeli przełożony rozkazał Ci zejsc w takie miejsce, a jest to czynnosc niebezpieczna, instnieje prawdopodobieństwo utraty zdrowia a nawet życia,...rozwiń całość

   winę ponosi tutaj osoba schodząca do komory. jeżeli przełożony rozkazał Ci zejsc w takie miejsce, a jest to czynnosc niebezpieczna, instnieje prawdopodobieństwo utraty zdrowia a nawet życia, automatycznie odmawiasz wykonania rozkazu z uwagi na Twoje bezpieczeństwo.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozkazu?

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   No tego jeszcze nie grali

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   A jako ze zyjemy w polsce, pracodawca z uwagi na nie wykonanie polecenia zwalnia cie z pracy


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No pewnie,

   bo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   lepiej wykonać rozkaz, zachować pracę ale stracić życie, niż stracić pracę ale żyć.
   Cudowna logika!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama