Dlaczego Wrocław gubi artystów?

  Dlaczego Wrocław gubi artystów?

  Szymon Koprowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Absolwenci naszej Akademii Sztuk Pięknych nie robią pięknych karier.
  Na rogu Wielkiej Sztuki i Nieskończoności od zarania dziejów wznoszona jest imponująca budowla: pomnik wrażliwości, wspólne dzieło artystów usiłujących wydrzeć światu jego tajemnice. Na innym rogu, Traugutta i Krasińskiego, wrocławska Akademia Sztuk Pięknych zamierza wybudować Centrum Sztuk Użytkowych i Centrum Innowacyjności.
  Idea imponująca. Forma architektonicznego przedsięwzięcia również: bryła o wyszukanych proporcjach, złożona z gigantycznych tafli szkła, sprawiająca wrażenie palmiarni albo szklarni. Jednym słowem: ogród sztuk!

  Wrocławska Akademia od lat słynęła w świecie ze szkła, tyle że artystycznego. Murano, dzielnica Wenecji zajmująca pięć malutkich wysepek, zasłynęła szklarskim kunsztem już w XIII wieku!
  Przez cztery stulecia nie miała w świecie konkurencji. I dziś też nie ma. W tym roku, tamtejsze eksperymentalne Studio Berengo zaprosiło do współpracy czworo malarzy i rzeźbiarza, wszystkich z Poznania. Innowacyjność weneckiego studia w traktowaniu tej kruchej materii polega na realizacji projektów artystów "pierwszoligowych", ale w szkle nowicjuszy. I uzyskuje wspaniałe rezultaty.

  Nie chodzi o biadolenie, że coraz słabiej widać w dalekim świecie wrocławskich artystów, tylko o to, że nasz Wydział Ceramiki i Szkła od dawna już mógłby zadziwiać innowacyjną działalnością. Ale to wymaga poświęcenia. Sam pałac za 55 milionów niczego nie załatwi. Nie stanie się z dnia na dzień cylindrem artysty prestidigitatora, z którego na zawołanie wyskakiwać będą szklane, olejne czy marmurowe króliczki. Potrzebne jest zaangażowanie i twórczy potencjał. Nie ten jednak mierzony tytułami naukowymi. Tych wrocławska ASP ma bez liku: zatrudnia 67 profesorów i 132 niższej rangi pracowników dydaktycznych. Prawie 200 zagorzałych tropicieli piękna.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama