Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiedla Rakowiec nie ma na mapach. Jest komisariat (NOWY PODZIAŁ WROCŁAWIA)

Weronika Skupin
Osiedla Rakowiec nie ma na mapach rozstawionych w całym mieście. Ale istnieje na planach geodezyjnych, a mieszkańcy dobrze je pamiętają
Osiedla Rakowiec nie ma na mapach rozstawionych w całym mieście. Ale istnieje na planach geodezyjnych, a mieszkańcy dobrze je pamiętają infografika Maciej Dudzik
Osiedla Rakowiec nie ma na mapach rozstawionych w całym mieście. Ale istnieje na planach geodezyjnych, a mieszkańcy dobrze je pamiętają. W naszym cyklu o wrocławskich osiedlach zajmiemy się dziś właśnie Rakowcem i okolicami.

Na mapach Systemu Informacji Przestrzennej, czyli na stronach geoportalu, Rakowiec widnieje jako osobne osiedle. Z kolei gdy radni miejscy Wrocławia kilka lat temu uchwalili nowy podział na osiedla na potrzeby Systemu Informacji Miejskiej, Rakowiec zniknął. Jest oznaczony jako część osiedla Przedmieście Oławskie, ale nie stanowi osobnej jednostki. Nie ma go też w nazwie żadnej z rad osiedla.

Co więcej, na kolorowych mapach rozstawionych w całym mieście czy na tabliczkach z nazwami i ulic widnieje informacja, że teren Rakowca leży na osiedlu Przedmieście Oławskie, a dla osób z katastru miejskiego nie istnieje, bo wg danych geodezji jest tam Południe. Nazwy "Południe" z kolei właściwie żaden z okolicznych mieszkańców nie używa.

Dlaczego Rakowiec zniknął
To, że Rakowiec na jednych mapach jest, a na innych radni go nie uwzględnili, jest spowodowane głównie czasem powstawania tych map.

Zobacz też: Gdzie jest Wielka Wyspa? Co to za osiedla? (ZOBACZ MAPĘ)

- Wszystko wynika z polityki. W 1990 roku zlikwidowano dotychczasowy podział. Osiedla połączono po kilka - tak, że jedna rada osiedla miała w sobie kilka nazw i nazywała się np. Pilczyce-Kozanów-Popowice Północne - opowiada Henryk Klamecki, historyk z komisji nazewnictwa ulic Towarzystwa Miłośników Wrocławia.

To, że Rakowiec nie znalazł się w nazwie nowej rady osiedla ani na mapach rozstawionych dziś w całym mieście jako osobne osiedle, jest wynikiem tego, że przyjęto inny system nazewnictwa.

Historycznie Wrocław otaczały wsie i osady, które z czasem były wchłaniane przez miasto. To klasyczny model, w którym z biegiem lat okoliczne miejscowości są włączane do miasta jako osiedla. Jedną z takich wsi był Rakowiec. Osady i osiedla tworzyły jednak w późniejszym czasie przedmieścia. I tak powstało Przedmieście Oławskie, Mikołajskie czy Świdnickie.
W różnych miejscach miasta z nazewnictwem było inaczej. Na przykład tam, gdzie mieliśmy Przedmieście Mikołajskie, mamy dziś Szczepin, który był jedną z wsi. Ale tam, gdzie był Rakowiec, całą okolicę nazwano Przedmieściem Oławskim.
Przyjęty system nazewnictwa Henryk Klamecki uważa za zły.

- Można przyjąć nazwy osiedli od przedmieść, jak również od znajdujących się tam wcześniej wsi - mówi, zaznaczając, że każdy z tych podziałów odpowiada innemu przedziałowi lat. - Powinno być to jednak jednolite, a moim zdaniem należy brać pod uwagę nazwy historycznych osad. Podział miasta z uwzględnieniem przedmieść jest jednym z najbardziej bezsensownych. To, co kiedyś było przedmieściem, już dawno przestało nim być - uważa Henryk Klamecki.

Wrocławianin z urodzenia, Bogdan Kosiarek, także uważa, że osiedle Rakowiec powinno się znaleźć na mapach jako osobna jednostka. Na swojej mapie z lat 50. XX wieku ma zaznaczony Rakowiec.

- Znajduje się on między Odrą a Oławą, w okolicy ul. Na Niskich Łąkach - opowiada. - Obok są Siedlec, Bierdzany i Wilczy Kąt między Oławą a ul. Krakowską - opowiada.

Komisariat Rakowiec

Mamy we Wrocławiu komisariat Rakowiec. Dlaczego nie jest to np. komisariat Południe czy też Przedmieście Oławskie?
Jak mówi Henryk Klamecki, nazwy komisariatów bardziej odpowiadają nazwom własnym niż obszarom historycznym. Komisariat Grabiszynek obejmuje np. Gajowice, a na Psim Polu znajduje się komisariat Osiedle. Tutaj nie ma reguł.

Czytaj też: Szczepin według nowego podziału Wrocławia. Zobacz, gdzie przebiegają granice osiedla (NASZ CYKL)

Zostały tylko Bierdzany
W okolicach Rakowca, historycznych Siedlca i Wilczego Kątu na mapach już nie ma. Zostały Bierdzany, które na obecnych mapach SIP i SIM nie różnią się obszarem. Bierdzany kojarzymy z wyludnionym terenem, parkiem Wschodnim i terenami wodonośnymi.

Sam Rakowiec miał wziąć nazwę od raków, a niemiecką Morgenau od mórg, czyli jednostek powierzchni. Wilczy Kąt był małym osiedlem koło parku Wschodniego, w 1808 przyłączonym do Wrocławia. Z kolei Siedlec między Wilczym Kątem a lasem Rakowieckim wzmiankowano już w XIV w. W XIX w. był wsią z siedmioma domami i kuźnią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska