Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak rozwijał się Wrocław. Które osiedla we Wrocławiu są najmłodsze, a które najstarsze?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Zobacz w galerii, które osiedla we Wrocławiu są najmłodsze. Właśnie one zostały włączone do granic miasta najpóźniej - kliknij w zdjęcie, przejdź dalej za pomocą strzałek lub gestów.
Zobacz w galerii, które osiedla we Wrocławiu są najmłodsze. Właśnie one zostały włączone do granic miasta najpóźniej - kliknij w zdjęcie, przejdź dalej za pomocą strzałek lub gestów. Jerzy Wójcik
Wrocław zaczynał skromnie, bo od małej osady. Następnie ewoluował w średniowieczny gród, później stał się miastem i jedną z najszybciej rozwijających się metropolii w Europie. Dopiero od XIX wieku sukcesywnie włączał w swoje granice kolejne miejscowości, które stały się osiedlami. Czy mieszkasz na najmłodszym z nich? Zobacz w galerii. O najstarszych osiedlach i historii Wrocławia przeczytasz poniżej.

Wratislaw czy Wrocisław?

Teorii na temat historii Wrocławia jest dużo. Jedna z nich mówi, że na terenie miasta lub jego okolicach już w czasach antycznych znajdowała się osada Budorgis. Została umieszczona na mapie Klaudiusza Ptolemeusza w latach 142-147 n.e. Część źródeł mówi, że antyczne Budorgis znajdowało się w okolicach Brzegu, nie Wrocławia. Co ciekawe, pierwsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszego miasta pochodzą jeszcze z 2500-1700 roku p.n.e. Mają temu dowodzić pozostałości cmentarzy znalezione na Krzykach, Gądowie Małym i Oporowie. Zanim ich tereny Wrocław włączył do swoich granic, upłynęło dużo czasu…

Jedna z koncepcji mówi, że słowiańskie plemię Ślężan osiedliło się nad Odrą w VI wieku. Jako datę powstania Wrocławia uznaje się jednak X wiek, kiedy książę czeski Wratislav I umocnił powstały na Ostrowie Tumskim gród. Wratislav I powszechnie traktowany jest jako założyciel miasta. Według tej najpopularniejszej tezy, właśnie od niego Wrocław wziął swoją nazwę. Wiele źródeł wskazuje jednak, że wrocławski gród powstał po śmierci Wratislava I i na Ostrowie Tumskim wybudował go Mieszko I. Nazwa natomiast wzięła się od popularnych wśród polskich rycerzy imion: Warcisław lub Wrocisław (Wrocław, czyli gród Wrocisława).

Rozwój Ostrowa Tumskiego

Wybór Ostrowa Tumskiego nie był przypadkowy, obok niego przebiegał szlak handlowy, który trzeba było bronić. W kolejnych latach na okolicznych wyspach wokół grodu powstawały kolejne zabudowania, które z biegiem czasu zaczęły tworzyć miasto (prawa miejskie nadano w 1214 roku). Rozwój trwał do 1241 r., do najazdu mongolskiego. Wtedy Wrocław został opuszczony i spalony. Mongołowie nie zdołali zniszczyć jednak zamku na Ostrowie Tumskim, w którym bronił się Henryk II Pobożny. Koniec końców, odstąpili od oblężenia.

Wrocław odbudowany ze zgliszczy szybko wrócił do czasów świetności. Niedługo po najeździe Mongołów powstał Rynek, dochodzące do niego ulice, a teren zabudowano murami. Skutecznie spowolniło to ekspansję miasta, która na dobre ruszyła tak naprawdę na początku XIX wieku.

Które osiedla we Wrocławiu są najstarsze?

Po zdobyciu Wrocławia przez wojska napoleońskie, na rozkaz Hieronima Bonapartego mury w 1807 roku zostały zburzone. Ta decyzja miała kolosalny wpływ na rozwój miasta, bo już rok później zaczęto włączać w nie pierwsze miejscowości. I tak w granicach Wrocławia znalazły się dzisiejszy Szczepin, Kleczków, Ołbin, Przedmieście Oławskie, Przedmieście Świdnickie i Polanka (wcześniej, w XVIII w. do granic miasta zaczęto przyłączać części tych osiedli).

Nowe osiedla Wrocławia przed II wojną światową

Razem z rozwojem przemysłu, Wrocław stawał się większy i zagarniał nowe tereny. W 1868 r. zyskał Huby, Południe, Szczytniki i Gajowice. Popowice i Borek dołączyły w 1897 r. Pieniądze reparacyjne od Francji za wojnę francusko-pruską z 1871 roku, a także dobre zarządzanie nadburmistrza Georga Bendera pozwoliły na dalsze poszerzanie granic. W 1904 roku do Wrocławia przystąpiły Tarnogaj, Gaj, Rakowiec i Zalesie. Niedługo później w 1911 Grabiszyn, a w 1924 Sępolno.

Pierwsze, duże hurtowe włączanie okolicznych wsi do miasta miało miejsce w 1928 roku. Wtedy do Wrocławia zaczęło należeć ponad 30 miejscowości:

  • na południu: Partynice i Krzyki;
  • na zachodzie: Muchobór Mały, Nowy Dwór, Gądów Mały, Kuźniki, Kozanów, Pilczyce, Żerniki, Maślice, Stabłowice, Złotniki, Pracze Odrzańskie, Ratyń, Leśnica;
  • na północy: Osobowice, Różanka, Karłowice, Poświętne;
  • na wschodzie: Zacisze, Dąbie, Biskupin, Bartoszowice, Kowale, Zgorzelisko, Psie Pole, Swojczyce, Strachocin, Opatowice, Bierdzany, Księże Małe, Księże Wielkie, Świątniki.

Kolejne osiedla dołączyły do Wrocławia już po II wojnie światowej. Które są najmłodsze?

W 1951 roku były to: Muchobór Wielki, Oporów, Klecina, Ołtaszyn, Wojszyce, Jagodno, Brochów, Bieńkowice, Wojnów, Zakrzów. W 1970 roku Pawłowice.

Najnowsze wcielenia podmiejskich wsi do Wrocławia miały miejsce w 1973 roku. Na razie nie ma planów, aby były przeprowadzane kolejne. Zobacz w galerii, które osiedla we Wrocławiu są najmłodsze. Może mieszkasz na którymś z nich?

ZOBACZ TAKŻE:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska