Szpiegujemy na potęgę! Zobacz, gdzie są ukryte kamery

  Szpiegujemy na potęgę! Zobacz, gdzie są ukryte kamery

  Paweł Gołębiowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Przyjazna zazwyczaj myszka do komputera włącza się niepostrzeżenie i przesyła odgłosy z otoczenia na wybrany telefon komórkowy. Kamera wmontowana w krawat. Zapalniczka nagrywająca obraz i dźwięk. To tylko niektóre z wielu urządzeń, które oferują sklepy z akcesoriami szpiegowskimi, których coraz więcej powstaje w naszym regionie.
  Szpiegujemy na potęgę! Zobacz, gdzie są ukryte kamery

  ©Infografika: Maciej Dudzik

  Roman Apolinarski z Biura Detektywistycznego FOKS we Wrocławiu przyznaje, że podsłuchiwanie i nagrywanie stało się powszechne. - Ciekawość ludzi nie zna granic, informacja jest bardzo droga, bo trudno ją zdobyć zgodnie z prawem. Zastosowanie podsłuchu jest drogą na skróty - wyjaśnia Apolinarski.

  Rafał Kufieta, właściciel kancelarii adwokackiej z Wrocławia, dodaje, że wszystko zaczęło się od afery Rywina. Od tamtej pory wielu klientów przychodzi do niego z nagraniami. - Ludzie posługują się nagraniami w sprawach, w których jest zazwyczaj słaby materiał dowodowy - wyjaśnia.

  Jarosław Piotrowski, właściciel skle-pu z akcesoriami szpiegowskimi w Wałbrzychu, przyznaje, że zakup długopi-su czy okularów z kamerą nie jest już niczym niezwykłym, zaś klienci zaczęli ostatnio szukać rzeczy bardziej wyrafinowanych. Coraz częściej np. po zestawy szpiegowskie sięgają studenci i uczniowie. Wykorzystują je potem na egzaminach.

  Nagminnie śledzą się podejrzliwi małżonkowie, zaś nadopiekuńczy rodzice obserwują, jak poruszają się po mieście ich dzieci. Jeśli do takich metod uciekają się właściciele firm, to muszą pamiętać, że zgodnie z przepisami pracownik musi wiedzieć, iż jest podsłuchiwany lub obserwowany.

  - Ostatnio wpłynęła do nas skarga od pewnej kobiety, że pracodawca ją monitoruje. Miał jednak do tego prawo, bo w umowie o pracę informował, że komputer ma być używany tylko do celów służbowych - opowiada Agata Kostyk-Lewandowska z Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu.

  Każdy może być szpiegiem
  Dolnoślązacy szukają coraz bardziej wymyślnych urządzeń do nagrywania, podsłuchiwania i podglądania. Sięgają po nie rodzice, żony i mężowie, pracodawcy.

  - Połowa klientów to osoby prywatne, pozostali to firmy - mówi Jarosław Piotrowski, właściciel sklepu ze szpiegowskimi artykułami w Wałbrzychu.

  Aby mieć nad kimś kontrolę, wystarczy oprogramowanie w telefonie komórkowym. Zainstalowanie programu zajmuje około 40 sekund. Potem można już czytać czyjeś esemesy, podsłuchiwać rozmowy i dźwięki z otoczenia. Koszt to 900-3400 zł. Krawat z ukrytą kamerą, która nagra dwugodzinny film (obraz z dźwiękiem), kosztuje 249 zł. Wiele innych "szpiegowskich drobiazgów" dostaniemy za kilkaset złotych.

  Roman Apolinarski z Biura Detektywistycznego FOKS we Wrocławiu wyjaśnia, że podsłuchiwanie i nagrywanie bardzo się u nas rozpowszechniło. - Ciekawość ludzi nie zna granic, a informacja jest bardzo droga. Trudno ją zdobyć zgodnie z prawem. Zastosowanie podsłuchu jest drogą na skróty - wyjaśnia Apolinarski. Dodaje, że nie wszyscy mogą stosować podsłuchy, kiedy im się podoba, bo łatwo złamać prawo.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zakazane

   oburzona (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 67

   Takie podglądanie i te akcesoria szpiegowskie nie powinny byc dostepne dla kazdego, duzo jest swirow co widac wlasnie z komentarza ponizej! Niby wszystko jest dla ludzi, ale zawsze sie jakis ......rozwiń całość

   Takie podglądanie i te akcesoria szpiegowskie nie powinny byc dostepne dla kazdego, duzo jest swirow co widac wlasnie z komentarza ponizej! Niby wszystko jest dla ludzi, ale zawsze sie jakis ... trafi. Tak jak bylo w Bydgoszczy podobno, ze jakis operator babki podgladal i wrzucal do neta zdjecia z kamer przemyslowych. Gratuluję. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Każdy lubi podglądać

   Podglądacz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 40

   Pewnie że podglądają. Każdy lubi podglądać - szczególnie facet. Wiem po sobie - jestem podglądaczem. Nagrywam dziewczyny w przebieralniach i na ulicach i wrzucam na http:// www.podejrzane.pl ;] a...rozwiń całość

   Pewnie że podglądają. Każdy lubi podglądać - szczególnie facet. Wiem po sobie - jestem podglądaczem. Nagrywam dziewczyny w przebieralniach i na ulicach i wrzucam na http:// www.podejrzane.pl ;] a co! www.podejrzane.pl niech inni też popatrzą jakie fajne laceczki udało mi się podejrzeć ;] Swoją drogą sprzętu do podglądania jest duuużo, sam kupiłem kilka rzeczy m.in. zegarek z kamerą, zapalniczka - i żadna dziewczyna się jeszcze nie kapnęła że jest podglądana ;] hehe zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hahahaha :-D

   oszukany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 70

   "Rafał Kufieta - właściciel kancelarii adwokackiej"...

   Aleście sobie autorytet znaleźli, to naprawdę coś na miarę waszej gazety :-D Można fiknąć ze śmiechu :-D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   widzę Cię ;)

   eddo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 76

   słyszę Cię

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama