CPR nie dla Wałbrzycha?

  CPR nie dla Wałbrzycha?

  Sylwia Królikowska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Strażnica w wałbrzyskiej dzielnicy Podzamcze budowana jest już od 2003 roku

  Strażnica w wałbrzyskiej dzielnicy Podzamcze budowana jest już od 2003 roku ©fot. dariusz gdesz

  Centrum Powiadamiania Ratunkowego to miejsce, gdzie przyjmowane są zgłoszenia z numerów alarmowych, a odpowiednie służby wysyłane są na miejsce wypadku czy np. pożaru. Na Dolnym Śląsku zaplanowane są dwa: w Legnicy i we Wrocławiu.
  Strażnica w wałbrzyskiej dzielnicy Podzamcze budowana jest już od 2003 roku

  Strażnica w wałbrzyskiej dzielnicy Podzamcze budowana jest już od 2003 roku ©fot. dariusz gdesz

  Zwykle pracują w nim służby straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego i dyspozytorzy. Daje gwarancję sprawnej i szybkiej reakcji w sytuacji, kiedy dzieje się coś złego i liczy się każda minuta.

  - Na Dolnym Śląsku potrzebne są trzy CPR. Gdyby powstało w Wałbrzychu, obsługiwałoby południową część województwa - mówi Roman Szełemej, dyrektor ds. medycznych szpitala im. Sokołowskiego.


  Jednak plany zakładają działanie dwóch: w Legnicy i we Wrocławiu. To ma być uzasadnione liczbą mieszkańców na obszarach. Zgodnie z przepisami jedno Centrum powinno przypadać na milion osób.
  - Ale propozycja utworzenia dwóch CPR powoduje, że w obszarze Wrocławia znajdzie się blisko 2 mln mieszkańców. Tym bardziej uzasadnia to potrzebę budowy centrum w Wałbrzychu - mówi Roman Szełemej.

  Razem z wałbrzyskimi władzami i przedstawicielami pogotowia ratunkowego i straży pożarnej podpisał się pod apelem do wojewody dolnośląskiego w sprawie uruchomienia CPR właśnie w Wałbrzychu.

  To dobry moment, by lobbować w tej sprawie, bo trwa właśnie aktualizacja Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.

  - Jesteśmy całym sercem za tym, żeby udało się tę sprawę załatwić - mówi Ryszard Kułak, dyrektor Pogotowia Ratunkowego. - Wałbrzych jest drugim co do wielkości miastem na Dolnym Śląsku i powinien mieć CPR.

  Tym bardziej że w dzielnicy Podzamcze powstaje już budynek, który mógłby stać się bazą dla Centrum. Chodzi o strażnicę, budowaną od blisko siedmiu lat. Zaskoczony był tym sam Marek Skorupa, wojewoda dolnośląski, który niedawno zwiedzał strażnicę.

  Wciąż brakuje pieniędzy na dokończenie inwestycji. Gdyby udało się wpisać Wałbrzych na listę miast, gdzie powstanie centrum, pieniądze przekazałoby ministerstwo.

  Dziś budynek stoi w stanie surowym. Jak szacują w Wałbrzychu, budowa mogłaby być ukończona w 2012 roku. Warunkiem jest jednak zapewnienie w tym roku kwoty ok. 4 mln zł, a w 2012 roku ok. 1,5 mln zł.

  A już wiadomo, że w tym roku z budżetu województwa na tę inwestycję zostanie przekazanych niewiele ponad 200 tys. zł.

  Ratują na wysokim poziomie

  W Wałbrzychu zlokalizowany jest Specjalistyczny Szpital z rozbudowanym Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym (SOR), nowoczesnym lądowiskiem i pełnym zabezpieczeniem zabiegowym, pozwalającym na prowadzenie skomplikowanych akcji ratowniczych. Wałbrzyskie Pogotowie Ratunkowe również należy do najlepszych w kraju. Ma nowoczesny sprzęt i wykwalifikowaną załogę.
  Coraz lepiej wyposażona jest również straż pożarna. Tylko w ubiegłym roku wzbogaciła się o ciężarówkę Scanię o pojemności aż 8 tys. litrów wody oraz 4 tys. litrów środka pianotwórczego.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   za wszelką cenę

   dakota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 84

   I znowu znalazł się nawiedzony , aby tworzyć coś o takich strukturach. Służby powiadamiania w jednym miejscu na tak wielkim obszarze , to życzę dokładnej orientacji w terenie. A jak ma się do tego...rozwiń całość

   I znowu znalazł się nawiedzony , aby tworzyć coś o takich strukturach. Służby powiadamiania w jednym miejscu na tak wielkim obszarze , to życzę dokładnej orientacji w terenie. A jak ma się do tego unijny czas dojazdu do pacjenta ? Przy nie działającym 112 to wielka paranoja. Znowu robi się sztukę dla sztuki , a pacjent to tylko dodatek i to bardzo niefortunny.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   służba zdrowia w Polsce

   wrocławianin61 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 58

   To kolejny skrajny skandal o normalnej KWADRATURZE KOŁA / w mordę jęża Panie Premierze Donaldzie Tusk /. Robienie biznesu made in Poland w dziedzinie / i to tak właśnie przez ekstremalnie...rozwiń całość

   To kolejny skrajny skandal o normalnej KWADRATURZE KOŁA / w mordę jęża Panie Premierze Donaldzie Tusk /. Robienie biznesu made in Poland w dziedzinie / i to tak właśnie przez ekstremalnie totalnych durniów czy szczebla ministerstwa czy lokalnej władzy samorządowej / służby zdrowia stanowi poważny krok tylko w jednym kierunku SAMOUNICESTWIANIA WŁASNEGO ZDEZORIENTOWANEGO TOTALNIE NARODU. Dyskusja i sposób relacjonowania zabierania głosu przez debilnych specjalistów - dla których najważniejsza jest statystyka - a nie faktyczne realne i sprawne bezpieczeństwo O ZDROWIE KAŻDEGO POTRZEBUJĄCEGO CZŁOWIEKA - woła normalnie już ze wzmocnienionym głosem o POMSTĘ DO NIEBA - jako ,że nic innego nie pozostaje. Niestety ale w tym kraju załatwienie jakiejkolwiek logicznie uzasadnionej sprawy - to okazja do politycznych rozgrywek i kreowanie bohatera na siłę w STYLU BARTOSZA GŁOWACKIEGO . Genialnie indolentni decydenci w kwestii ŻYCIA LUB ŚMIERCI STATYSTYCZNEGO OBYWATELA - kreują bowiem tylko przysłonięcie zwykłą czapką / najlepiej niewidką / całego problemu lub odwrócenie uwagi na nowy wóz z sikawkami !!!! zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama