Jelenia Góra: Dla kogo tyle galerii?

  Jelenia Góra: Dla kogo tyle galerii?

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Właśnie rozpoczęła się budowa Galerii Centrum - drugiej galerii w mieście

  Właśnie rozpoczęła się budowa Galerii Centrum - drugiej galerii w mieście ©Mariusz Junik

  Inwestor, który rozpoczął właśnie budowę drugiej galerii handlowej w Jeleniej Górze, bacznie przygląda się rozwojowi otwartego niedawno Pasażu Grodzkiego. Po pięciu miesiącach od otwarcia funkcjonuje tam zaledwie sześć sklepów i restauracja. Kolejne mają być dopiero otwierane, jednak do zapowiadanych ponad trzydziestu punktów handlowych jeszcze długa droga.
  Właśnie rozpoczęła się budowa Galerii Centrum - drugiej galerii w mieście

  Właśnie rozpoczęła się budowa Galerii Centrum - drugiej galerii w mieście ©Mariusz Junik

  Otwarty przed kilkoma miesiącami w centrum Jeleniej Góry Pasaż Grodzki świeci pustkami. Klientów jest jak na lekarstwo, bowiem do tej pory otwarto jedynie 6 sklepów i restaurację. Pustki w galerii są komentowane w mieście, bo jeleniogórzanie nastawili się na duży wybór sklepów i towarów. Wszak galeria ma 5 tys. mkw.

  - Z dużej chmury mały deszcz. Czekaliśmy na pierwszą galerię kilka lat, a tu taki niewypał - mówi rozgoryczona Julita Wąskiewicz, 30-latka z Jeleniej Góry.

  Teraz na korytarzach można by grać w piłkę. Pozostałe miejsca, w których miały być sklepy, są puste. Czy wkrótce się zapełnią? - Prowadzimy rozmowy z kolejnymi najemcami z branży sportowej i obuwniczej, którzy chcą otworzyć swoje salony obok uruchamianego właśnie centrum fitness - wyjaśnia Halina Wyborska, rzecznik inwestora firmy Rank Progress z Legnicy.

  Efekty rozmów mamy poznać za miesiąc. Wtedy będzie również wiadomo, czy na ostatnim piętrze swoje podwoje otworzy duża restauracja, która ma obsługiwać ponadto letnią kafejkę na tarasie widokowym. Zdaniem Haliny Wyborskiej, obecni najemcy powinni być zadowoleni z dużego potencjału Jeleniej Góry oraz lokalizacji galerii w centrum miasta.

  Sytuacji w Pasażu Grodzkim przyglądają się inni inwestorzy, którzy rozpoczęli budowę dwóch kolejnych galerii w Jeleniej Górze. Jakie są szanse, że zapełnią się sklepami?

  - Handlowcy badają wszystkie okoliczności, m.in. możliwość dojazdu i parkingów - podkreśla Zbigniew Sebastian, szef Dolnośląskiej Izby Gospodarczej.

  Dlatego lokalizacja w centrum nie gwarantuje wcale sukcesu. Niewypał pierwszej galerii może odstraszyć innych handlowców.

  - Rozważamy otwarcie sklepu w Pasażu Grodzkim, jednak czekamy jeszcze na propozycje z drugiej galerii - zapowiada Daria Klimek z sieci Big Star.

  Inwestor budujący drugą Galerię Centrum (spółka Ariadne ze Szczecina) nie obawia się, że nie znajdzie chętnych do ulokowania tam swoich sklepów. Obok ma już duży parking wielopoziomowy na kilkaset samochodów i łatwy dojazd z dwóch stron. Tego brakuje w Pasażu Grodzkim, gdzie jest tylko 70 podziemnych miejsc parkinowych.

  - Przed wydaniem pieniędzy na budowę galerii inwestorzy dokładnie badają wszystkie okoliczności, a przede wszystkim to, czy jest łatwy dojazd - wyjaśnia Zbigniew Sebastian, szef Dolnośląskiej Izby Gospodarczej.

  Galeria Centrum powstaje przy ulicy Pijarskiej. To sam środek miasta. Niemal przy jej boku będzie też trzecia galeria: Focus Mall. Czy jeleniogórscy drobni przedsiębiorcy otworzą w nich swoje sklepy?

  - Być może przeniósłbym mój sklep odzieżowy, jednak czynsz musiałby być naprawdę niski, do 100 złotych za metr - wyjaśnia Marek Nowiński, prowadzący sklep odzieżowy przy ul. 1 Maja. Jednak, jak podkreśla, w tym miejscu sklep działa od kilkunastu lat i ludzie przyzwyczaili się do tego. Po przeniesieniu do galerii musiałby wydać sporo pieniędzy na marketing. A dopóki nie będzie tam dużego ruchu, to się nie opłaca.

  Będą pomagać najemcom sklepów

  Najemcy powierzchni w centrach handlowych mają być teraz równym partnerem do rozmów z właścicielami galerii. Do tej pory inwestorzy budujący galerie narzucali swoje stawki dzierżawy i nie byli skorzy do ustępstw. Teraz ma się to zmienić, bo interesów handlowców ma bronić powstałe w październiku Polskie Stowarzyszenie Najemców Powierzchni Handlowych. - Chcemy pomagać najemcom podczas ich rozmów z inwestorami, aby nie byli wykorzystywani - zapowiada Anna Klinowska, prezes stowarzyszenia. Organizacja ma również in-formować o przypadkach łamania praw najemców i nieuczciwych praktykach wynajmujących. Powstanie również ranking galerii w Polsce.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeszcze nic nie przesądzone

  PPP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 68

  Jeśli nie będą skorzy do ustępstw, to nie będą mieli najemców. Do Jeleniej Góry przyjeżdżają liczni turyści, którzy nie mają praktycznie dokąd się udać, by zrobić zakupy, nie mówiąc o mieszkańcach....rozwiń całość

  Jeśli nie będą skorzy do ustępstw, to nie będą mieli najemców. Do Jeleniej Góry przyjeżdżają liczni turyści, którzy nie mają praktycznie dokąd się udać, by zrobić zakupy, nie mówiąc o mieszkańcach. Jedyną namiastką galerii z prawdziwego zdarzenia jest właśnie pasaż Tesco. Ale nie gdybajmy na zapas. Zobaczymy, pożyjemy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tylko

  jb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 54 / 71

  policz kokietko ile placi taki media markt za np. 1500m2. no i pomysl kto za to placi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czynsz

  Kokietka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 77 / 66

  100zl za metr to jest niski czynsz??? dzizaz!!! to za 100m2 lokal miesiecznie sklepy bula 10 tys zl??? i to jest jeszcze naprawde tanio???

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo