Firma, która wybudowała parking przy Hali Ludowej ostrzy...

Firma, która wybudowała parking przy Hali Ludowej ostrzy sobie zęby na Most Wschodni

Marcin Torz

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Most Wschodni i Aleja Wielkiej Wyspy to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji we Wrocławiu
1/7
przejdź do galerii

Most Wschodni i Aleja Wielkiej Wyspy to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji we Wrocławiu ©Wizualizacje miasta

Firma Budimex, której miasto - na podstawie utajnionej przed opinią publiczną umowy - powierzyło budowę parkingu podziemnego przy Hali Ludowej i pozwoliło przez 30 lat czerpać z niego zyski, szykuje się do kolejnej inwestycji w porozumieniu z magistratem. Tym razem chce budować most Wschodni, mający połączyć aleję Armii Krajowej z Biskupinem i Sępolnem. Choć miasto formalnie wciąż nie ogłosiło nawet poszukiwań partnera do tej inwestycji, w sądzie zarejestrowano już spółkę Budimex Most Wschodni.
Przypomnijmy. Po naszych tekstach, prokuratura z urzędu wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie skandalicznych zapisów umowy dotyczącej budowy parkingu przy Hali Ludowej. Miejska spółka Hala Ludowa podpisała ją właśnie z firmą Budimex. Parking jest bardzo drogi - kosztuje aż 6 złotych za godzinę. Kierowcy jednak muszą z niego korzystać. Dlaczego? Hala zobowiązała się prywatnej firmie do zlikwidowania bezpłatnych miejsc postojowych w okolicy Hali i zoo oraz do regularnych interwencji straży miejskiej.
Straż ma interweniować na każde wezwanie Budimexu w ciągu trzech godzin. W dodatku Budimex ma prawo kontrolować, czy straż należycie wykonuje swoje obowiązki. A jeśli nie, dostanie odszkodowanie od Hali Ludowej. Do tego miejska spółka ma przez 30 lat płacić Budimexowi, jeśli zbyt mało kierowców będzie chciało korzystać z parkingu. A płacić będzie słono, bo parking wciąż świeci pustkami. Ponad 200 miejsc wolnych było tu nawet podczas meczu siatkarskiego Polska - Argentyna.

Ile dokładnie Budimex zarobi na umowie z miastem, nie wiadomo. Prezes spółki Hala Ludowa Andrzej Baworowski utajnił najważniejsze fragmenty umowy. Do dziś nie otrzymaliśmy także protokołu z negocjacji z Budimexem, choć ustawa o koncesjach - w oparciu o którą powstawał parking - wprost mówi, że protokół ten jest jawny.

Teraz Budimex szykuje się do kolejnych interesów z magistratem. I również - podobnie jak w przypadku parkingu - w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Chce budować Most Wschodni. To jedna z najdłużej wyczekiwanych inwestycji w stolicy Dolnego Śląska. Ma połączyć aleję Armii Krajowej z ulicą Olszewskiego na Biskupinie i Mickiewicza na Sępolnie.

- Potwierdzam. Chcemy wybudować most Wschodni we Wrocławiu - mówi Krzysztof Kozioł, rzecznik prasowy Budimeksu. - Na razie jednak czekamy na informacje od urzędu. Na przykład, w jakiej formie chce, aby powstała przeprawa. Słyszeliśmy, że jest pomysł na zrealizowanie jej w partnerstwie publicznym-prywatnym - mówi Kozioł.

Miasto jednak na razie formalnie nie ogłosiło poszukiwań partnera tej inwestycji, a nawet nie wiadomo kiedy może to zrobić.
Elżbieta Urbanek, dyrektor departamentu infrastruktury i gospodarki w ratuszu mówi, że decyzje w tej sprawie zapadną, gdy będzie pewność, że przeprawę w ogóle można wybudować. Przypomnijmy, że decyzję środowiskową w sprawie inwestycji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zaskarżyła Akcja Park Szczytnicki, której członkowie są przeciwnikami projektu.

- Na razie wiadomo, że rzeczywiście chcemy wybudować most w ramach partnerstwa publiczno - prywatnego - mówi nam Urbanek. I dodaje, że inwestycją interesuje się wiele firm, nie tylko Budimex.

Wciąż nie zostało też ustalone, w jaki sposób zyski z mostu mógłby czerpać przyszły partner miasta. Przed kilkoma laty rozważano nawet pobieranie opłat od kierowców (mówiło się o 2 złotych za przejazd). Możliwe też, że firma-wykonawca będzie mogła czerpać korzyści z powierzchni reklamowych na trasie mostu. Jednak zysk z takiego źródła raczej nie pokryje wydatków związanych z budową mostu. A te szacowane są na ok. 300 milionów złotych.

Komentarze (128)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
most wschodni i tak nie zostanie zbudowany,

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

poniewaz pan wysocostam ma zbyt dlugie rece i moze przez terroryzowac mieszkancow tego miasta. Juz wielokrotnie to pokazał. A Par Szczytnicki codziennie jest zabijany spalinami dziesiątków tysiy...rozwiń całość

poniewaz pan wysocostam ma zbyt dlugie rece i moze przez terroryzowac mieszkancow tego miasta. Juz wielokrotnie to pokazał. A Par Szczytnicki codziennie jest zabijany spalinami dziesiątków tysiy pojazdów.
Takze, nie bojcie sie. Mostu nie bedzie, Park umrze o stowarzyszenie do spraw smierci Parku będzie very happy.
A kto na tym straci? KOGO TO INTERESUJE!!!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a dziura Solorza

bolo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Zaprosić ich do dziury Solorza

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
centuś

centuś (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Wybierzcie na prezydenta Bednarza z SLD. On razem z kumplami z Akcji Park Szczytnicki blokuje budowę mostu wschodniego. W ogóle wszystko zablokuje. Parkingi, drogi, mosty. Będziemy enklawą dla...rozwiń całość

Wybierzcie na prezydenta Bednarza z SLD. On razem z kumplami z Akcji Park Szczytnicki blokuje budowę mostu wschodniego. W ogóle wszystko zablokuje. Parkingi, drogi, mosty. Będziemy enklawą dla emerytów i rowerzystów. Nie będzie myta ani przewałów.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
....

... (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

kur*a czy my zyjemy w jakies murzynskiej republice, ze mamy do nich podobne standardy? Kiedy takie kur*y zacznie sie ustawiac pod sciana i eliminowac?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
szkoda tylko

myślący (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16

że skorumpowana wrocławska prokuratura otwarła formalnie to postępowanie tylko po to, żeby żadne prawdziwy prokurator nie mógł się sprawą zająć i posadzić w końcu mixtackiego złodzieja


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
..

... (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10

sprawa zakonczy sie w slynnym wroclawskim sadzie, ktorego strzeze temida bez opaski na oczach - w koncu na dworze krola rafala sprawiedliwosc slepo-uczciwa nie jest.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
postawią bramki jak na autostradzie

Zgłoś naruszenie treści / 18

I będą nas kroić jak za zboże, oczywiście zgodnie z jakąś zajebistą prywatną umową pomiędzy kolesiami

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Budimex

Jarosław Z. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 24

nie,nie Budimexu już nie chcę widzieć we Wrocławiu i jego okolicach .Sitwa !. Sitwa łącząca naszego Księcia Wrocławia z firmą korupcyjną ,to jest pole do działania dla Prokuratury ! Tylko ,czy...rozwiń całość

nie,nie Budimexu już nie chcę widzieć we Wrocławiu i jego okolicach .Sitwa !. Sitwa łącząca naszego Księcia Wrocławia z firmą korupcyjną ,to jest pole do działania dla Prokuratury ! Tylko ,czy nasz wrocławski tzw Wymiar Sprawiedliwośći potrafi stanąć na wysokośći zadania i rozliczyć Księcia Wrocławia za szereg nieprawidłowośći (przekrętów ) których dopuśćił za czasów swej PREZYDENTURY ???zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
@Jarosław Z.

Stańczyk, błazen królewski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12

Do rozliczania Księcia Wrocławia "wrocławski tzw Wymiar Sprawiedliwości" nabierze odwagi jak wpierw lud zrzuci go z tronu 16 listopada Anno Domini 2014.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Miasto w ramach wpierania

ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 26

... Partnera zobowiąże sie do wyburzenia wszystkich mostów na odrze. Od Brzegu do Głogowa. Do promie będzie strzelać straż miejska.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
płatny most?

Ala (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15

Jeżeli ten most ma być płatny to ja podziękuję....

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
eee

elo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 26

chwila chwila stać nas na wypindolenie w kosmos 300mln zł na jakieś igrzyska strzelania z procy i ścigania się na wrotkach w 2016 roku a na DROGI I MOST dla mieszkańców już nie ma?!

LUDZIE...rozwiń całość

chwila chwila stać nas na wypindolenie w kosmos 300mln zł na jakieś igrzyska strzelania z procy i ścigania się na wrotkach w 2016 roku a na DROGI I MOST dla mieszkańców już nie ma?!

LUDZIE OCKNIJCIE SIĘ I WYWALCIE ZE STANOWISKA TEGO SZKODNIKA PRZY WŁADZY I JEGO KAPCIOWYCH!zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo