Mieszkańcy czują się oszukani przez urzędników. Kasę wzięli,...

  Mieszkańcy czują się oszukani przez urzędników. Kasę wzięli, drogi nie będzie

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Mieszkańcy ul. Oraczy zapłacili 15 tys. zł na budowę drogi. Urzędnicy pieniądze wzięli, zrobili projekt, ale budowy jak nie było, tak nie ma
  1/2
  przejdź do galerii

  Mieszkańcy ul. Oraczy zapłacili 15 tys. zł na budowę drogi. Urzędnicy pieniądze wzięli, zrobili projekt, ale budowy jak nie było, tak nie ma
  ©Weronika Skupin

  Mieszkańcy ulicy Oraczy na Wojszycach (boczna Grota-Roweckiego) zarzucają urzędnikom oszustwo. Zapłacili, by miasto rozpisało przetarg na remont ich gruntowej ulicy. Pieniądze poszły w błoto - dosłownie, bo po deszczu ulicą Oraczy nie da się ani przejść, ani przejechać. Kwota nie zostanie im zwrócona, nowej drogi też nie będzie.
  Miasto nie planowało przebudowy ul. Oraczy, więc 10 rodzin tam mieszkających postanowiło wystąpić z inicjatywą lokalną. W takich przypadkach mieszkańcy opłacają 10 proc. inwestycji, a gmina pozostałą kwotę.

  - W 2009 roku urząd oszacował, że droga będzie kosztować 300 tys. zł, więc musimy zapłacić 30 tys. Do tego nie doszło. Po roku znów wystąpiliśmy z wnioskiem. Ponownie kwotę oszacowano tak samo, ale za sam projekt miasto chciało od nas już nie 10 tys.
  zł, a 15 tys. zł. Ta kwota miała być wliczona do naszej partycypacji w kosztach - opowiada Agnieszka Dasiak, mieszkanka ul. Oraczy. Jak mówi, ludzie liczyli się z tym, że wpłacą drugie tyle pieniędzy, ale nie więcej.

  W wydziale inżynierii miejskiej usłyszeli, że prawo zna przypadki, kiedy mieszkańcy płacą jedynie 5 proc. kosztów, łudzili się, że może wpłacone 15 tys. wystarczy jako całość. Nie spodziewali się jednak, że kwota zamiast zmaleć, jeszcze wzrośnie. Kilka miesięcy później szacunkowa koszt budowy wzrósł z 300 tys. do aż 450 tys. zł.

  - Mieliśmy wpłacić dodatkowo nie 15, a 30 tys. zł, podobno różnica wiązała się z utwardzeniem drogi. Kwota była dla nas zaporowa - mówi Dasiak.

  Mieszkańcy prosili o jej obniżenie. - Nie potrzebujemy autostrady, tylko ciąg pieszo-jezdny z kostki. W biurze projektowym stwierdzili, że jak droga będzie o jedną trzecią węższa, to o tyle samo tańsza. Urząd miasta zgodził się na obniżenie naszego całkowitego wkładu z 44,5 tys. na 40 tys. Wielka mi łaska. I tak każdy musiałby dopłacić po 2,5 tys. zł. Nie stać nas na to. A działania urzędu mają znamiona wyłudzenia - mówi Jerzy Dyjakon, przewodniczący rady osiedla Wojszyce.

  Za 15 tys. zł wpłacone przez mieszkańców powstał projekt. Problem w tym, że nawet gdyby dopłacili brakującą kwotę, już niebawem, we wrześniu, projekt straci ważność.

  - Zaznaczono, że ostateczny koszt inwestycji będzie znany po opracowaniu dokumentacji i kosztorysów. Na etapie sporządzania wyceny przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, warunki gruntowe w ul. Oraczy były nieznane. I w związku z tym nie można było przewidzieć dodatkowych kosztów - przekazuje Maja Berny z ratusza.

  Mieszkańcy argumentują, że okoliczne ulice niedawno utwardzano, a warunki geodezyjne są tam podobne. Ale Berny tłumaczy, że pod ul. Oraczy jest sieć gazowa, o której ZDiUM nie wiedział. Aby zbudować tam utwardzoną drogę, trzeba sieć przesunąć.

  Maja Berny wyjaśnia, że gdy mieszkańcy poznali ostateczny koszt, zrezygnowali, a budowa została wykreślona z realizacji. - Nie otrzymaliśmy brakującej części kwoty, dlatego droga nie powstanie. Z wpłaconych przez mieszkańców pieniędzy został opłacony projekt, takie są ogólnie znane zasady Programu Inicjatyw Lokalnych - dodaje Berny. - Należy pamiętać, że większość kwoty na budowę tej drogi zapłaciłoby miasto.

  Ewa Mazur ze ZDiUM wyjaśnia, że projekt przewiduje nawierzchnię z kostki betonowej, 11 miejsc postojowych i dwa progi zwalniające. Mieszkańcy - by zaoszczędzić - wnosili o wybrukowanie części ulicy, ale wtedy byłby problem z odprowadzaniem deszczu. Pomysł ze zwężeniem drogi, jak mówi Mazur, nie dałby takich oszczędności, jak chcieliby mieszkańcy.

  Czytaj także

   Komentarze (43)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W pale sie nie mieści

   Sasiad ze Skibowej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Gdyby działkowców udało sie wypierniczyc to na otacza pewnie by nawet sygnalizacja świetlna była. A tak siedzą za nasze pieniądze, popychając ptasie mleczko kawka i wbijając w problem oraczy....rozwiń całość

   Gdyby działkowców udało sie wypierniczyc to na otacza pewnie by nawet sygnalizacja świetlna była. A tak siedzą za nasze pieniądze, popychając ptasie mleczko kawka i wbijając w problem oraczy. Jedyny problem to któremu koledze dać projekt do zrobienia i jakiś ten skromny obywatelski torcik podzielić. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niepełnosprawny mieszkaniec

   artur (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jeszcze proszę wziąść pod uwagę że na ulicy graczy mieszka znacznie Niepelnosprawny


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Artur

   ah (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Oraczy córka przeprasza za ppomyłkę

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niepełnosprawny mieszkaniec.......

   artur (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   od czasu wypadku tj. od 26 lat walczę z napotkanymi barierami ale przebrnąć wózkiem inwalidzkim przez te dziury z czterokończynowym niedowaładem jest nie możliwe a po deszczu bez karty pływackiej...rozwiń całość

   od czasu wypadku tj. od 26 lat walczę z napotkanymi barierami ale przebrnąć wózkiem inwalidzkim przez te dziury z czterokończynowym niedowaładem jest nie możliwe a po deszczu bez karty pływackiej nie ma sensu wychodzić z domu. Proponuje nazwać tą ulica integracji i przetrwania:)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do moich poddanych z ulicy Oraczy:

   Rafał Dutkiewicz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   "Chcę jednak wyraźnie podkreślić, że Wrocław zaspokaja na przyzwoitym poziomie większość potrzeb swoich mieszkańców."

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Du du ru du du

   Zgłoś naruszenie treści / 16

   Głosujcie dalej na specjalistę ds. wyrzucania pieniędzy w błoto.
   Pieprzyć wasz chodnik ( nasz na Krzyckiej z resztą też) ważne aby sushi było zawsze świeże.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   5 lat temu na ołtaszynie

   Ołtaszyn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8


   Chodnik na Pszczelarskiej wyrzucony w błoto
   ...
   Magda Nogaj 2009-10-06, ostatnia aktualizacja 2009-10-06 10:31:27

   Mieszkańcy ul. Pszczelarskiej na Ołtaszynie mieli dość bezczynności...rozwiń całość


   Chodnik na Pszczelarskiej wyrzucony w błoto
   ...
   Magda Nogaj 2009-10-06, ostatnia aktualizacja 2009-10-06 10:31:27

   Mieszkańcy ul. Pszczelarskiej na Ołtaszynie mieli dość bezczynności urzędników i postanowili ich wyręczyć. Zrobili składkę i wybudowali sobie chodnik. Magistrat twierdzi, że to samowola i trzeba go rozebrać. Innego zdania jest inspektor nadzoru budowlanego

   Artykuł otwarty

   Artykuł otwarty

   - Bijemy się w piersi. Popełniliśmy błąd, budując ten chodnik bez projektu i pozwoleń - mówi Edyta Gawrzoł, mieszkanka Pszczelarskiej. - Błagamy jednak, by urzędnicy nie kazali nam go rozbierać. Tu jesienią jest takie błoto, że nie da się przejść, zwłaszcza z wózkiem, a mamy małe dzieci.

   Mieszkańcy przekonują, że nielegalny chodnik wybudowali z desperacji. - Bezskutecznie wnioskowaliśmy do miasta, by ułożyło nawierzchnię na ulicy - mówi Dominika Blok. - Na sąsiednich ulicach przy okazji niedawnej budowy kanalizacji zostały ułożone chodniki, a naszą zostawiono. Wykonawca nawet jej nie wyrównał, zostawił na środku wąwóz głęboki na pół metra. Baliśmy się, że jak zaczną się opady, to potopimy się tu w błocie.

   Chodnik powstał w trzy dni

   Trzy rodziny złożyły się i za 15 tys. zł wynajęła ekipę budowlaną, a ta w trzy dni wyrównała drogę i położyła chodnik. Jednak cieszyli się nim tylko dwa tygodnie. - Malowałem płot, gdy nagle podeszły do mnie urzędniczki i zaczęły strasznie krzyczeć - mówi Zenon Kozik z Pszczelarskiej. - Szału dostały, że te nasze puzzle położyliśmy.

   Urzędniczki, jak się okazało, reprezentowały Biuro Funduszu Spójności, które z ramienia miasta nadzoruje kanalizację osiedla.

   - Wykonawca prac, firma Hydrobudowa, kazał nam rozebrać chodnik - mówi Dominika Blok. - Dał nam czas do przyszłego poniedziałku. Jeśli tego nie zrobimy, zagroził, że wjedzie z ciężkim sprzętem.

   Najpierw człowiek, potem paragraf

   Mieszkańcy rozpoczęli starania, by zalegalizować chodnik. Wsparł ich zarząd osiedla. - Paragraf nie może przysłaniać człowieka - mówi Ryszard Jarosławski, przewodniczący zarządu. - Urzędnicy powinni wziąć pod uwagę, że tym ludziom jest potrzebny chodnik, a miasto nie chciało im go wybudować. Trzeba znaleźć jakieś rozsądne rozwiązanie, zamiast od razu żądać rozbiórki. Wystarczy trochę dobrej woli.

   W Biurze Funduszu Spójności dowiedzieliśmy się, że legalizacja chodnika pod żadnym pozorem nie jest możliwa. - Mieszkańcy wybudowali chodnik, łamiąc prawo - tłumaczy Iliana Arent-Rabiej z BFS. - Wykonawca zwrócił się do nich, by go rozebrali, bo zobowiązany jest oddać inwestycję zrealizowaną zgodnie z projektem. A projekt budowy kanalizacji na ul. Pszczelarskiej zakładał jedynie odtworzenie nawierzchni z tłucznia.

   Biuro poradziło mieszkańcom, by rozebrali chodnik i zbudowali go ponownie, tym razem legalnie. - Poinformowaliśmy, że chodnik mógłby powstać na przykład w ramach inicjatyw lokalnych. Część kosztów poniosłaby wtedy gmina, a część mieszkańcy - mówi Rabiej.

   Gwarancja na błotnistą ulicę

   Mieszkańcy zapewniają, że próbowali skorzystać z tej możliwości, zanim wzięli budowę chodnika w swoje ręce. - Dowiedzieliśmy się, że po wybudowaniu kanalizacji nasza ulica przez pięć lat objęta będzie gwarancją i nie można w tym czasie realizować na niej żadnych inwestycji - mówi Dominika Blok. - Tymczasem my chcemy normalnie żyć, a nie grzęznąć w błocie, ilekroć chcemy wyjść z domu.

   Urzędnicy zapewniają, że rozbiórka chodnika jest jedynym wyjściem z tej sytuacji.

   Może da się chodnik zalegalizować

   Co innego twierdzi jednak inspektor nadzoru budowlanego Marek Adamowicz: - Mieszkańcy mogą zgłosić do nas samowolę, a my sprawdzimy, czy możliwa jest jej legalizacja. Zależy m.in., czy inwestycja nie koliduje z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Kluczowe jest też stanowisko zarządcy drogi. Jeśli zakwalifikowalibyśmy to jako przebudowę, mieszkańcy nie musieliby nawet płacić kar. Wykonawca nie może domagać się od mieszkańców, by usunęli chodnik, bo tylko nadzór budowlany ma uprawnienia, by wyzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To się nazywa wparcie inicjatyw lokalnych we wrocławskim wydaniu:(

   Janek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 1

   Przykład ul. Oraczy pokazuje, że bezwład urzędniczy może zniszczyć zaangażowanie lokalnej społeczności. Może gdyby urzędnicy z własnej kieszeni partycypowali w projekcie mieliby szansę zrozumieć...rozwiń całość

   Przykład ul. Oraczy pokazuje, że bezwład urzędniczy może zniszczyć zaangażowanie lokalnej społeczności. Może gdyby urzędnicy z własnej kieszeni partycypowali w projekcie mieliby szansę zrozumieć mieszkańców, a tak szafują liczbami, to ich nic nie kosztuje. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jedni już zrobili sobie chodnik

   Ołtaszynianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Mieszkańcy ul. Pszczelarskiej na Ołtaszynie mieli dość bezczynności urzędników i postanowili ich wyręczyć. Zrobili składkę i wybudowali sobie chodnik. Magistrat twierdzi, że to samowola i trzeba go...rozwiń całość

   Mieszkańcy ul. Pszczelarskiej na Ołtaszynie mieli dość bezczynności urzędników i postanowili ich wyręczyć. Zrobili składkę i wybudowali sobie chodnik. Magistrat twierdzi, że to samowola i trzeba go rozebrać. Innego zdania jest inspektor nadzoru budowlanego

   http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,7113497,Chodnik_na_Pszczelarskiej_wyrzucony_w_bloto.htmlzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   masakra

   Biskupin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   co za patalogia w UM

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   6 domów

   15 tys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 1

   2,5 zł od domu już zapłacili, a teraz miast chce od nich jeszcze po 5 tysięcy, żeby zaoszczędzić 10% inwestycji (45 tys.), za które później można by kupić donice po 11 tys. zł przed redakcję...rozwiń całość

   2,5 zł od domu już zapłacili, a teraz miast chce od nich jeszcze po 5 tysięcy, żeby zaoszczędzić 10% inwestycji (45 tys.), za które później można by kupić donice po 11 tys. zł przed redakcję Gazety Wrocławskiej.

   Urzędnicy w tym mieści nie są dla mieszkańców, smutnezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co z

   ulicą (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Osobowicka, od pętli do Lipskiej ????????????????????????


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kostka

   ZdiUM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Lepiej niech zostawią tą kostkę, po jak zrobią asfalt to po każdej ulewie będzie was zalewać.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   listopad już blisko

   wyborca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13

   teraz płacz nic nie pomoże, a listopadzie choćby się waliło i paliło, żeby coś się wreszcie zmieniło, koniecznie WSZYSCY pójdźcie na wybory, bo jak zostaniecie w domach, to znowu zachwycona obecnym...rozwiń całość

   teraz płacz nic nie pomoże, a listopadzie choćby się waliło i paliło, żeby coś się wreszcie zmieniło, koniecznie WSZYSCY pójdźcie na wybory, bo jak zostaniecie w domach, to znowu zachwycona obecnym pseudopostępem mniejszość wybierze dla większości.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   x

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   trzeba bylo za ta kase kupic kilkanascie wywrotek tlucznia, wysypac, rozgarnac i po sprawie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama