Pracodawco - nie bój się Głuchych!

  Pracodawco - nie bój się Głuchych!

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Pracodawco - nie bój się Głuchych!
  1/2
  przejdź do galerii
  Człowiek – najlepsza inwestycja

  Krajowa kampania Informacyjno-Promocyjna wspierająca osoby głuche i niedosłyszące w powrocie na rynek pracy i jako wartościowych pracowników.
  Żyją wśród nas, jest ich w naszym kraju ponad 900 tysięcy. To osoby głuche i niedosłyszące. W Polsce trwa kampania, która ma przekonać pracodawców, że człowiek niedosłyszący może być takim samym wartościowym pracownikiem, jak człowiek słyszący.  Musimy mówić o tym problemie, przekonywać ludzi, że osoby głuchonieme mają prawo do komunikowania się w języku migowym, mają prawo do informacji w tym języku, mają prawo do pracy i normalnego życia – mówi - Piotr Krupa, koordynator projektu z Rzeszowskiego Klubu Sportowego Głuchych „Res-Gest”, który bierze udział w kampanii informacyjnej.
  I dodaje, że osoby niedosłyszące, tak samo, jak ci, którzy słyszą, chcą zdobywać kwalifikacje, pracować i godnie zarabiać. – Mamy dużo do zaoferowania: solidną pracę, uczciwość i lojalność – wylicza koordynator. – I ogromną motywacje do nauki i pracy..

  Res Gest

  Cierpią z powodu izolacji
  Olivier Sacks, brytyjski neurolog, zamieszkały w USA, autor wielu książek popularnonaukowych, profesor neurologii na Uniwersytecie Columbia, wyjawił, iż rozpoznał u siebie zespół Charlesa Bonneta, który charakteryzuje się m.in. wadami słuchu, powiedział, że głusi cierpią z powodu izolacji, a jednocześnie potrafią stać się częścią społeczności międzynarodowej, przekraczając bariery językowe i kulturowe – coś, o czym my słyszący, możemy jedynie marzyć. Być może od niedosłyszących moglibyśmy się jeszcze wiele nauczyć.

  Trudno się z tą tezą nie zgodzić, trudno nie zauważyć, że ludzie z wadami słuchu są w naszym społeczeństwie izolowani, czują się wyobcowani. Problemy ze słuchem krępują nie tylko ich, ale także ich otoczenie. – Takim ludziom najbardziej dokucza wyobcowanie, innym trudno zrozumieć świat ciszy i zniekształconych dźwięków. - A przecież to niedosłyszący mają problem ze zmysłowym odbieraniem świata. Naszym obowiązkiem i zwykłym ludzkim odruchem jest im pomóc. Postarać się zrozumieć. A tymczasem otoczenie zwykle nie jest przygotowane na specjalne warunki w rozmowie, dlatego z czasem zaczyna unikać osoby niedosłyszącej. A ta unika kontaktów z otoczeniem.

  Res Gest
  Jak możemy im pomóc?
  Realizowany właśnie krajowy projekt pomocy przewiduje do realizacji działania na rzecz osób niedosłyszących i głuchych mające na celu pomoc w rozwiązywaniu ich problemów związanych z zatrudnieniem, jak też z dyskryminacją osób niepełnosprawnych na rynku pracy, w tym: pomoc doradcy zawodowego, pomoc psychologa, pomoc prawnika, prezentacje filmów w polskim języku migowym.

  Pomagają także znane osoby, które mówią o tym problemie. Olga Bończyk, znana aktorka, w jednym z wywiadów powiedziała, że urodziła się w rodzinie, w której oboje rodzice byli głusi, dlatego musiała się nauczyć języka migowego i zaakceptować świat ciszy. I dodała, że dobrze zna środowisko osób niedosłyszących i głuchych oraz ich problemy. Powiedziała także, że docieranie mediów do tych osób jest znikome, a głusi muszą do wszystkiego dotrzeć sami i żyją w błogiej nieświadomości, co do tego, co ich omija. – Dlatego ci ludzie zamykają się w swojej enklawie ciszy. Nie chcę powiedzieć, że ci ludzie czują się odrzuceni, ale na pewno czują się w jakimś stopniu ludźmi, których się krzywdzi i odsuwa na drugi plan – ocenia aktorka. – Ludzie głusi często postrzegani są, jako ludzie głupsi. A to nie jest prawdą.

  Warto tutaj dodać, że problemy ze słuchem mają także ludzie z pierwszych stron gazet. To choćby Bill Clinton, były prezydent USA, czy znana aktorka, laureatka Oscara Halle Berry.

  Pracodawco, zatrudnij nas!
  Zatrudnienie osób niedosłyszących i głuchych wymaga uwzględnienia wielu warunków, ale nie są one trudne do spełnienia: wystarczy na szkolenia, czy do rozmowy kwalifikacyjnej zaprosić tłumacza języka migowego. A dodać trzeba, że kursy Polskiego Języka Migowego są dofinansowywane przez PFRON.  - Ci ludzie chcą z nami rozmawiać, to my powinniśmy uczyć się języka migowego, bo przecież oni uczą się pisać. Chcieliby także być traktowani jak inni ludzie – tłumaczy koordynator projektu – od nas zależy, czy ich życie się zmieni. A przykładów na to, że człowiek głuchy to dobry pracownik, mamy bardzo dużo – zapewnia.
  Właściciele firm, które zatrudniają takich pracowników nie mają wątpliwości, że są to cenni pracownicy. – Mam w firmie osobę niedosłyszącą, z którą komunikujemy się językiem migowym – mówi prezes firmy sprzątającej z Podkarpacia. – Moi pracownicy w większości już się nauczyli tego języka. A ta osoba pracuje w księgowości i jest po prostu dobra, w tym, co robi. Dlatego apeluję, zatrudniajcie tych ludzi, bo warto. I jeszcze dostaje się refundacje z PFRON-u.

  W zależności od stopnia niepełnosprawności są to kwoty: 450 zł (niepełnosprawność w stopniu lekkim), 1125 zł (niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym) i 1800 zł (niepełnosprawność w stopniu znacznym). Do tego dochodzi refundacja składek na ubezpieczenie społeczne. Jakby nie patrzeć – zatrudnienie osób niepełnosprawnych po prostu się opłaca – dodaje przedsiębiorca.

  Res Gest
  Rzeszowski Klub Sportowy Głuchych „RES-GEST" realizuje projekt „Krajowa kampania informacyjno-promocyjna wspierająca osoby głuche i niedosłyszące w powrocie na rynek pracy i jako wartościowych pracowników".

  Głównym celem projektu jest zwrócenie uwagi na osoby głuche, na szeroką skalę promocyjną, a także filmy, spoty, skierowane do niepełnosprawnych, ale również dla osób funkcjonujących, bez barier komunikacyjnych.

  Pomoc ta obejmuje:
  - na stronie www.glusitv.pl/rownosc, znajdują się potrzebne informacje dla osób niedosłyszących dotyczące, m. in. dyżurów doradcy zawodowego (dyżury te będą odbywać się w każdy wtorek od godz. 10:00 do godz. 12:00, oraz w każdy czwartek od godz. 16:00 do 18:00),
  - w ramach projektu zostanie wyreżyserowanych 12 filmów o tematyce związanej z problemami dnia codziennego osób głuchych, które będą prezentowane na stronie internetowej,
  - w zakładce ankiet są dostępne krótkie ankiety, które będą dostosowane do każdego filmu,
  - w ramach realizacji projektu będą przesyłane materiały promocyjne oraz zostaną stworzone krótkie informacje na temat osób głuchych w 5 spotach, a także krótkie ankiety analogiczne do tych spotów.

  Projekt trwa do 30 września 2014 roku i przewiduje pomoc doradcy zawodowego, psychologa oraz prawnika.
  W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat działań podejmowanych w ramach tego projektu, zapraszamy na stronę internetową: www.glusitv.pl/rownosc
  Pod tym adresem można obejrzeć spoty http://glusitv.pl/rownosc/spoty/

  Warto je obejrzeć, są dynamiczne, rzeczowe, mówią w nich sami zainteresowani, czyli ludzie niedosłyszący i głusi. Ludzie, którzy mają pracę i potrafią egzystować wśród słyszących. Te krótkie filmy mówią więcej o problemach tych ludzi i sposobach ich rozwiązania, niż niejeden wykład, czy artykuł na ten temat.
  Zachęcamy do obejrzenia!

  Rzeszowski Klub Sportowy Głuchych "RES-GEST”
  ul.Langiewicza 22
  35 – 085 Rzeszów
  tel./fax 17 852-92-33
  e-mail: resgest.rownosc@wp.pl
  www.glusitv.pl/

  Res Gest

  PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama