Jelenia Góra: Na ekranie zobaczysz, gdzie jest autobus

  Jelenia Góra: Na ekranie zobaczysz, gdzie jest autobus

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Szykuje się rewolucja w jeleniogórskiej komunikacji miejskiej. Na przystankach pojawi się system informacji dla pasażerów on-line. Na monitorach przy wiatach przystankowych będą wyświetlane czasy przyjazdu autobusów na poszczególne przystanki. Teraz każdy z oczekujących pasażerów od razu zobaczy, za ile minut na przystanek podjedzie jego autobus.
  Jeleniogórzanie będą jeździć nowymi autobusami

  Jeleniogórzanie będą jeździć nowymi autobusami ©Marcin Oliva Soto

  - To dobry pomysł. Teraz będę od razu widział, czy np. zdążę jeszcze skoczyć do bankomatu przed przyjazdem autobusu - cieszy się Roman Wojtczak z jeleniogórskiego Zabobrza.

  Rozkład jazdy "na żywo" będzie można również śledzić w internecie, a także za pomocą telefonu komórkowego.

  - Taki system funkcjonuje w wielu miastach i zdaje egzamin. Pozwoli pasażerom miejscowym i turystom lepiej zaplanować podróż - dodaje Marek Woźniak, p.o. prezesa MZK w Jeleniej Górze.

  Elektroniczne tablice pojawią się na przystankach: Mała Poczta kierunek Podwale, Podwale kierunek Kiepury, Podwale kierunek Zajezdnia MZK, Ogińskiego Rondo kierunek Podwale, Ogińskiego kierunek Kiepury i Sygietyńskiego kierunek Podwale.


  Dodatkowo na ulicach miasta pojawi się pięć nowych autobusów. Wybudowana zostanie również myjnia autobusowa (działająca obecnie jest już przestarzała).

  Cały projekt pochłonie prawie 6 mln zł i będzie dofinansowany przez Unię Europejską. Procedury mają się zakończyć w tym roku, a w styczniu mogą zostać ogłoszone pierwsze przetargi. Na razie w kilku miejscach miasta postawiono nowe wiaty przystankowe, m.in. przy ul. Bankowej, Wolności i al. Jana Pawła II.

  Inne dolnośląskie miasta również inwestują w komunikację miejską. W 25 autobusach w Legnicy montowane są właśnie monitory LCD, na których będą emitowane reklamy. Pierwsze od lat spoty namawiające w autobusach do kupna proszku do prania pojawią się z początkiem grudnia.

  Od 18 listopada po ulicach Wałbrzycha kursują dwa nowe autobusy napędzane gazem. W wałbrzyskim taborze są już 33 pojazdy zasilane gazem ziemnym, najwięcej na Dolnym Śląsku. W Polsce lepszym wynikiem może pochwalić się tylko Rzeszów.

  - Cena jednego pojazdu z klimatyzacją to 950 tys. zł - tłumaczy Andrzej Welc, dyrektor ds. technicznych MPK Wałbrzych. - Na razie oba wydzierżawiliśmy na rok. Może je odkupimy.

  3,6 mln zł będzie kosztować pięć nowych autobusów, które kupi jeleniogórski MZKNa terenie zajezdni trzeba było wybudować stację zasilającą autobusy sprężonym gazem ziemnym. Dla nowych, jeżdżących na gaz skroplony, nie trzeba jej uruchamiać. Wystarczy zbiornik na paliwo LNG.

  Najważniejsza jest jednak ekologia. W spalinach z autobusów zasilanych skroplonym gazem jest ok. 1 proc. zanieczyszczeń, w spalinach autobusów na sprężony gaz ziemny ok. 7 proc., a zasilanych olejem napędowym aż 93 proc. Ponadto litr gazu jest o połowę tańszy od oleju napędowego.

  - W Jeleniej Górze również przymierzamy się do wprowadzenia autobusów na gaz. Na razie jednak zakupiliśmy standardowy, używany autobus z Holandii - mówi Marek Woźniak. Autobus ten pojawi się na ulicach w połowie grudnia.

  Po ulicach stolicy Karkonoszy jeździ 89 autobusów. 30 z nich nadaje się do wymiany.

  Współpraca: ARS, PEKA

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ piipi

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 31

   Czyżby w cenie biletu MZK (2,24 zł) spodziewała się Pani obejrzeć chippendales'ów?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ~C.d. ..

   piipi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 33

   ..Widziałam ! ~SMUTNE ..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ..do autora *postu ..z godz.10:26 !

   piipi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 39

   ~Wieszcz ..*Hi ! ~Dla *Ciebie moje pierwsze ~POUCZENIE ! ..kierowcy-MĘŻCZYŹNI mają *fajne BRZUSZKI ..a to oznacza, że *autobusy są cięższe .. i *WOLNIEJ jadą ! ~PA.*piipi

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bogato.

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 21

   Nie prościej byłoby spowodować, żeby jeleniogórskie autobusy trzymały się rozkładu jazdy? Zamiast wywalać ciężkie pieniądze na zabawki zawiadamiające podróżnych, że ich autobus się spóźni lub nie...rozwiń całość

   Nie prościej byłoby spowodować, żeby jeleniogórskie autobusy trzymały się rozkładu jazdy? Zamiast wywalać ciężkie pieniądze na zabawki zawiadamiające podróżnych, że ich autobus się spóźni lub nie przyjedzie, może lepiej wymienić kilka autobusów na nowe, które o czasie zdążą przyjechać na przystanek i na czas dowieźć pasażerów. W przeciwieństwie do pana prezesa Woźniaka uważam, że taki system on-line niczego nie pozwoli zaplanować, gdyż - kto podróżował koleją to wie - "opóźnienie może się zmniejszyć lub zwiększyć". No cóż, ale w niedzielę w Jeleniej Górze jest II tura wyborów, a kampania wyborcza ma swoje prawa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A we Wrocławiu tylko tramwaj minus

   Wrockanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 19

   ... i 71%. Po pracować, jak można bezmyślnym wyborcą manipulować.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama