Małe Jatki obok synagogi? Najpierw miasto musi wykupić...

  Małe Jatki obok synagogi? Najpierw miasto musi wykupić garaże (ZDJĘCIA)

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Przejściem obok garaży idziemy z ul. Włodkowica do ul. św. Antoniego
  1/7
  przejdź do galerii

  Przejściem obok garaży idziemy z ul. Włodkowica do ul. św. Antoniego ©Janusz Wójtowicz

  Czy przy ul. św. Antoniego powstaną tzw. małe Jatki? Miasto ma pomysł na to miejsce, ale przeszkadzają mu prywatne garaże. Trzeba je wyburzyć, ale najpierw miasto musi je wykupić. I tu pojawia się problem co do ceny.
  Jest pomysł na plac za kamienicami przy ul. św. Antoniego, nieopodal synagogi Pod Białym Bocianem. Mogłoby to być miejsce otwarte z przestrzenią na kulturę i rekreację. Podobne do Jatek na północ od Rynku, gdzie działają galerie sztuki i sklepy z rękodziełem.

  Plac na tyłach synagogi jest własnością miasta. - Jako Gmina Żydowska, która sąsiaduje z tym placem, uczestniczyliśmy w konsultacjach zorganizowanych przez miasto.
  Pomysł na to miejsce jest jasny: mają tu powstać tzw. małe Jatki. Z miejscem na kawiarnie, może restaurację i sztukę - mówi Aleksander Gleichgewicht, przewodniczący Gminy Żydowskiej we Wrocławiu.

  Według wstępnych planów, garaże, które znajdują się tuż obok synagogi Pod Białym Bocianem (z tyłu kamienic przy ul. św. Antoniego), mają być wyburzone. To główne zamierzenie planu, który pozwoli stworzyć otwartą przestrzeń w Dzielnicy Czterech Świątyń. Na ich miejscu mógłby powstać budynek, najwyżej dwukondygnacyjny. Znalazłyby się w nim np. kawiarnia czy sklep z dziełami sztuki, pamiątkami i rękodziełem. Byłoby to także miejsce prezentacji sztuki.

  W miarę upływu czasu koncepcje się zmieniały. - Na jednym ze spotkań była także mowa, że mogłaby powstać przestrzeń amfiteatralno-koncertowa - opowiada architekt Anna Kościuk, która czuwała nad odnowieniem synagogi. Jej też nie podoba się pomysł pozostawienia wolnej przestrzeni na miejscu garaży.

  - Przed synagogą mamy już ładny plac, który może służyć jako miejsce na koncerty czy wystawy. Boimy się, że tak duża otwarta przestrzeń będzie po godzinie 18 pusta. I będą tam przebywać głównie osoby wracające z nocnych imprez - mówi Anna Kościuk.

  Podstawowym problemem, który trzeba rozwiązać, by zrealizować pomysł nowych Jatek w centrum Wrocławia, są jednak garaże. Miasto jest właścicielem części z nich, pozostałe musi odkupić od prywatnych osób. A z tym jest już problem. Jeden z właścicieli nieruchomości przy ul. św. Antoniego potwierdza, że miasto zwróciło się do niego kilka lat temu z propozycją kupna garażu.

  - Urzędnicy oferowali około 40 tysięcy złotych. To dla mnie zdecydowanie za mało. Garaż w centrum Wrocławia, tuż obok Rynku, jest wart naprawdę o wiele więcej. Chciałbym go sprzedać za co najmniej 90 tysięcy złotych - mówi nam wrocławianin.

  Jak widać, miasto będzie musiało wydać więcej pieniędzy na wykup garaży lub pożegnać się z pomysłem dużych zmian na placu koło synagogi.

  Przejściem obok garaży idziemy z ul. Włodkowica do ul. św. Antoniego. W głębi kino Nowe Horyzonty

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (46)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polandia

  Wolf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  U nas zawsze problem. 90 tys za garaż, chyba sie ludziom w dupa_h poprzewracalo. Dac po 20 tys za miejsce , a jak sie nie zgodzi to sposob "na Putina" -jak to zrobili w Soczi


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wolf chyba wolfik

  Wrocek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Kolega wolfik to chyba idiota jakich mało.
  Bez wątpienia "sprawny inaczej" .
  Po pierwsze co to za porównanie "na Putina".
  Po drugie waz słowa , bo któregoś dnia ktoś taki mógłby zapukać i do...rozwiń całość

  Kolega wolfik to chyba idiota jakich mało.
  Bez wątpienia "sprawny inaczej" .
  Po pierwsze co to za porównanie "na Putina".
  Po drugie waz słowa , bo któregoś dnia ktoś taki mógłby zapukać i do twoich drzwi ;) .
  Po trzecie cena wynika z popytu i podaży.
  O ile ceny nieruchomości podlegają wahaniom , czasem spadają o tyle w centrum jedynie rosną.
  Skoro są pomysły na działalność w tym miejscu galeri, restauracji, mooze hoteliku ... to cena 40tys od miasta jest śmieszna, skoro działki miejskie w centrum sprzedają za tysiące ... od m2
  Garaż ma do 15m2 czyli 40000/15 = 2666 pln
  2666 X 150m2 (już ładna działka pod mały budynek) = 399900
  Na ten moment znajdę 15 znajomych , którzy wyłozą te pieniądze , choć nie sa deweloperami, restauratorami, ot, tak, inwestycyjnie. ;)
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomysl dobry, popieram ALE czemu od razu tam?

  maruda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  na jednej z Bocznych uliczek Swidnickiej (zapomnialem nazwy - idzie do Solnego) jest tez takie g.... pt stare PRL garaze, jeszcze blizej rynku i nie sa odmalowane i jakos konserwowane jak te na...rozwiń całość

  na jednej z Bocznych uliczek Swidnickiej (zapomnialem nazwy - idzie do Solnego) jest tez takie g.... pt stare PRL garaze, jeszcze blizej rynku i nie sa odmalowane i jakos konserwowane jak te na zdjeciu.

  Dudi wywalil Krzywdow to i tych moze jak nie beda chcieli normalnej ceny. Dac im za to miejsce postojowe za free w strefie parkowania i tyle. I zaczac od tych najbizej rynku bo ogromny wstyd...

  Albo sprzedac dzialke i dewelopera umownie zmusic do zapewninenia zamykanych garazy w podziemnym garazu w nowej inwestycji, to by bylo z sensem - i garaze zachowane i teren jakos wyglada. Te garaze przy Swidnickiej to blizej im do koczowiska.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cudowny pomysł, nie ma wazniejszych spraw!!!

  prawie jak wrocławski bigos (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Zadzwońcie z jakąś interwencją do służb miejskich - ZZK, ZDiUM - nie ma kasy, może potem, nie w tym roku, czekamy na zatwierdzenie środków itp. A nieoficjalnie pracownicy mówią o obcinaniu funduszy...rozwiń całość

  Zadzwońcie z jakąś interwencją do służb miejskich - ZZK, ZDiUM - nie ma kasy, może potem, nie w tym roku, czekamy na zatwierdzenie środków itp. A nieoficjalnie pracownicy mówią o obcinaniu funduszy co skutkuje przesuwaniem remontów w czasie albo ich brakiem.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak słyszę o tych pomysłach to wiem jedno -

  Długi ale z małym (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  znowu jakiś dupkowy wałek oparty na finansowaniu z pieniędzy publicznych czyichś prywatnych biznesów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nowy pomysł

  jar365 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Ach te pomysły. Jak ja im zazdroszczę tej kreatywności. Czy oni nie widzą rzeczywistych spraw do załatwienia w mieście.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co ma żyd do czyjegoś garażu?

  Pierścionkowski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Własnośc to jest własność a jakaś kawiarnia to nie autostrada i może powstać w innym miejscu.Niech sie gmina zydowska lepiej sama stamtąd wywłaści.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja bym nie sprzedał

  maćko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Gdybym mieszkał w tej okolicy nie sprzedałbym garażu. Miasto dokłada kolejne płatne miejsca i powoli zaczyna brakować miejsc dla mieszkańców okolicy. Czasami trzeba zrobić 3 okrążenia zanim się...rozwiń całość

  Gdybym mieszkał w tej okolicy nie sprzedałbym garażu. Miasto dokłada kolejne płatne miejsca i powoli zaczyna brakować miejsc dla mieszkańców okolicy. Czasami trzeba zrobić 3 okrążenia zanim się miejsce zwolni. Poza tym strach trzymać auto na zewnątrz bo pijana hołota z Pasażu Niepolda pourywa lusterka. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomysł urwał mi dupę

  prawy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Normalnie urwało mi dupę! Pomysłodawca powinien dostać nagrodę Nobla w dziedzinie inżynierii a Gazeta Wrocławska nominację do artykułu roku!
  Przeżwywam wstrząs!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jak to a SPECUSTAWA

  W-w (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  zabrać, zburzyć i zapłacić po 10 zł za m kwadratowy - przecież jak to sie załatwia przećwiczono na rodzinie Krzywdów

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NASZE TE ULICE I KAMIENICE! ODDACIE WSZYSTKO

  FAJGEŁE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  MY CIERPLIWIE POWOLI, POWOLI CO NASZE I NIEMCÓW ODZYSKAMY. UNIA POMOŻE

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo