Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: To oni rządzili miastem

Violetta Pietrzak
Fot. Marcin Oliva Soto
Przedstawiamy ludzi, którzy od 1945 roku rządzili Jelenią Górą. Warto pamiętać o prezydentach i naczelnikach miasta. Każdy z nich musiał się borykać z innymi problemami. Antoni Mataczyński w 1945 roku budował polską administrację. Marek Obrębalski w 2010 zaczął budowę term i obwodnicy

Trudno porównywać zadania, które stały przed Antonim Mataczyńskim czy Kazimierzem Grochulskim, pierwszymi po wojnie włodarzami Jeleniej Góry, z problemami Józefa Kusiaka czy Marka Obrębalskiego, prezydentami ostatnich 8 lat. Trudno tym bardziej, że Jelenia Góra nie doczekała się podobnego podsumowania. Może nasz poczet stanie się impulsem dla studentów Kolegium Karkonoskiego czy Uniwersytetu Ekonomicznego? Warto pokazywać takich ludzi, jak choćby Tadeusz Żebrowski związany z jeleniogórskim przemysłem czy Zbigniew Daroszyński, który budował Zabobrze.

Przeczytajcie, co zrobili i czym się zasłużyli dla miasta.

Antoni Mataczyński. Pełnomocnik rządu RP, który został oddelegowany do Jeleniej Góry, by budować tu polską administrację. Rządził miastem od czerwca do września 1945 roku. Wcześniej był pracownikiem Zarządu Miejskiego Krakowa.

Kazimierz Grochulski. Prezydent miasta od września 1945 do lutego 1948 roku. Członek Polskiej Partii Socjalistycznej. Został przez przeciwników oskarżony o niegospodarność i narażenie Skarbu Państwa na straty. Sąd jednak uniewinnił go, co spotkało się z aprobatą jeleniogórzan.

Stanisław Gorczyca: prezydent miasta od lutego 1948 do czerwca 1950 roku.

Zenon Perkowski. Rządził miastem jako przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej od czerwca 1950 do grudnia 1954 roku.

Tadeusz Żebrowski. Włodarz miasta od grudnia 1954 do lutego 1958 roku. Pierwszy prezydent wybrany w tajnych i bezpośrednich wyborach. Związany z miejscowym przemysłem jako dyrektor Jeleniogórskich Zakładów Przemysłu Odzieżowego.

Zbigniew Daroszewski. Prezydent miasta od lutego 1958 do maja 1972 roku. Z wykształcenia prawnik. Jako jeden z nielicznych polityków w tym okresie nigdy nie związał się z żadną partią. Autor słynnych tez jeleniogórskich. Za jego kadencji powstało osiedle Zabobrze i zajezdnia MZK. Był pomysłodawcą "Września Jeleniogórskiego", który dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych imprez w mieście. Zmarł we Wrocławiu w 2003 roku.

Tadeusz Bugaj. Rządził miastem od maja 1972 do grudnia 1973 roku jako przewodniczący Miejskiej i Powiatowej Rady Narodowej. Politykę szybko porzucił i poświęcił się swojej pasji - dzieciom. W latach 1964-1972 był dyrektorem miejscowego Domu Dziecka. Później związał się z Karkonoskim Towarzystwem Naukowym. Wykładał na wszystkich filiach wyższych uczelni, które miały wówczas siedzibę w naszym mieście.

Maciej Szadkowski. Funkcję naczelnika miasta pełnił od grudnia 1973 do maja 1975 roku. Z wykształcenia historyk i nauczyciel. Po rozstaniu z polityką wrócił do swojego zawodu i pracował w ośrodku dokształcania nauczycieli w Jeleniej Górze. Zmarł w czerwcu 2007 roku.

Kazimierz Żurawski. Prezydent miasta od czerwca 1975 do czerwca 1982 roku. Doprowadził do powiększenia granic miasta o Cieplice, Sobieszów, Maciejową i Goduszyn. W 1982 roku objął stanowisko dyrektora Urzędu Statystycznego w Jeleniej Górze, którym kierował do 1998 roku, gdy przeszedł na emeryturę. Zmarł w lutym 2004 roku.

Jan Karbowski. Funkcję prezydenta miasta pełnił od czerwca 1982 do marca 1988 roku. Później wciąż był związany z polityką. W Karpaczu, gdzie nadal mieszka, pełnił funkcję radnego. Obecnie jest na rencie i razem z żoną prowadzi w Karpaczu ośrodek wypoczynkowy.
Jerzy Piekarski. Prezydentem miasta był od marca 1988 do czerwca 1990 roku. Obecnie prowadzi rodzinną aptekę w Jeleniej Górze.

Marcin Zawiła. Pierwszy niekomunistyczny prezydent Jeleniej Góry. Funkcję tę pełnił od czerwca 1990 do lipca 1994 roku. Wciąż związany z polityką. Obecnie poseł ziemi jeleniogórskiej, który ponownie startuje na prezydenta Jeleniej Góry.

Zofia Czernow. Pierwsza i jedyna kobieta rządząca Jelenią Górą. Wybrana na urząd prezydenta w 1994 roku. Rolę tę pełniła do 1998 roku. Teraz jest radną miejską i ponownie startuje w wyborach do Rady Miasta.

Józef Kusiak. Prezydent Jeleniej Góry w latach 1998-2006. W roku 2007 został wicekanclerzem Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Legnicy. Obecnie kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Marek Obrębalski. Obecny prezydent Jeleniej Góry. Funkcję tę pełni od 2006 roku. Ponownie ubiega się o ten urząd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska