Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

25 lat historii miasta na niepublikowanych zdjęciach. Niesamowity Wrocław, inne miasto!

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Ćwierć wieku historii Wrocławia na zdjęciach naszych fotoreporterów. Wiele z nich nie było dotychczas publikowanych w internecie. Prezentujemy lata 70. 80. oraz początek lat 90. Tak wyglądał wówczas Wrocław
Ćwierć wieku historii Wrocławia na zdjęciach naszych fotoreporterów. Wiele z nich nie było dotychczas publikowanych w internecie. Prezentujemy lata 70. 80. oraz początek lat 90. Tak wyglądał wówczas Wrocław Archiwum Gazety Wrocławskiej
Korzystając z naszego redakcyjnego archiwum, cofamy się w czasie do... innego miasta. Tak trzeba powiedzieć o Wrocławiu w latach 70. 80. i wczesnych 90. To ćwierć wieku życia miasta i jego mieszkańców w dwóch różnych systemach politycznych i z ówczesnymi wydarzeniami, które wyznaczały rytm. Z jednej strony kolejki przed sklepami, puste półki, groźne pożary i kontrowersyjne wyburzenia. Z drugiej wydarzenia historyczne, jak wizyta papieża Jana Pawła II podczas stanu wojennego, budowa nowoczesnego i efektownego wówczas Poltegoru czy rekord świata Sobiesława Zasady w dużym fiacie i mistrzostwo Polski piłkarskiego Śląska Wrocław. Zobaczcie Wrocław i jego mieszkańców z tamtych czasów, na wyjątkowych fotografiach.

Z naszego bogatego, redakcyjnego archiwum, prezentujemy dziś zdjęcia Wrocławia w latach 70. 80. i na początku lat 90. Zobaczcie te ćwierć wieku dziejów miasta na wyjątkowych, często nie publikowanych jeszcze w internecie, fotografiach.

Ćwierć wieku historii Wrocławia na zdjęciach naszych fotoreporterów. Wiele z nich nie było dotychczas publikowanych w internecie. Prezentujemy lata 70. 80. oraz początek lat 90. Tak wyglądał wówczas Wrocław

25 lat historii miasta na niepublikowanych zdjęciach. Niesam...

Co działo się we Wrocławiu podczas tego ćwierćwiecza? Czym żyli jego mieszkańcy?

28 czerwca 1972 roku Bolesław Kominek został oficjalnie arcybiskupem, metropolitą wrocławskim – pierwszym od śmierci poprzedniego arcybiskupa w 1945 roku. Niestety, nie pozostał długo na tym stanowisku, zmarł 10 marca 1974 roku i został pochowany w kaplicy św. Kazimierza w katedrze na Ostrowie Tumskim.

ZOBACZ TEŻ:

W 1973 roku Wrocław zasłynął z bicia światowego rekordu. W dniach 15–30 czerwca 1973 roku ośmiu kierowców z Sobiesławem Zasadą na czele pobiło rekord świata w średniej prędkości w jeździe długodystansowej. Działo się to dokładnie na podwrocławskim odcinku autostrady A4. Kierowcy przejechali łącznie dystans 50 tys. km, a uzyskana średnia prędkość wyniosła 138,27 km/h. Jechano popularnym dużym fiatem.

1975 rok przyniósł kontrowersyjną decyzję ówczesnego prezydenta Wrocławia, Mariana Czulińskiego. Zadecydował on o wysadzeniu w powietrze trzynastowiecznych młynów św. Klary na wyspie Słodowej i Bielarskiej. Za tę decyzję Czuliński został odwołany ze stanowiska.

Także w 1975, a później jeszcze raz w 1976 roku doszło do pożaru w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety. Gotycki zabytek tuż przy wrocławskim Rynku zapalił się najpierw 20 września 1975 roku. W akcji gaśniczej prowadzonej w wieży, w wąskiej klatce schodowej utknęło 12 strażaków. Na szczęście nie doznali oni poważnych obrażeń. Niestety, niespełna rok później w kościele znów pojawiły się płomienie, tym razem zagrożenie było znacznie poważniejsze. 9 czerwca 1976 roku od ognia mocno ucierpiało wnętrze świątyni i znajdujące się w nim dzieła sztuki. Spłonęły m.in. najcenniejsze na Śląsku barokowe organy. Odbudowa ciągnęła się przez wiele lat, a zakończono ją dopiero w 1997 roku.

Koniec lat 70 i początek 80. to bardzo dobra gra piłkarskiego Śląska Wrocław. W 1977 roku nasi piłkarze zdobyli mistrzostwo kraju, a na podium w rywalizacji w innych dyscyplinach znalazły się także drużyny koszykarzy i piłkarzy ręcznych.

Lata 80. we Wrocławiu, rozpoczęły się wielkim wydarzeniem inwestycyjnym. W 1981 roku udało się zakończyć budowę wyjątkowego na tamte czasy budynku Poltegoru przy ul. Powstańców Śląskich. Poltegor Centre miał 90-metrów wysokości i aż 25 kondygnacji, co na lata uczyniło go najwyższym i najbardziej rozpoznawalnym wieżowcem w całym Wrocławiu. Zdetronizował go dopiero Sky Tower.

21 czerwca 1983 roku to również wyjątkowa data w historii Wrocławia. Miasto, podczas swojej drugiej wizyty w Ojczyźnie, odwiedził papież Jan Paweł II. Odprawił mszę na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych. Wzięło w niej udział ponad milion osób!

W 1985 roku we wrocławskim Rynku został odsłonięty pręgierz, który przez lata był niezwykle popularnym miejscem spotkań młodzieży i nie tylko. Warto wspomnieć, że oryginalny wrocławski pręgierz został zniszczony podczas działań wojennych w 1945 roku. Ten odsłonięty 40 lat później, to tylko kopia, ale wykonana z dużą dbałością o szczegóły.

ZOBACZ TAKŻE - RYNEK BEZ PRĘGIERZA I INNE ZDJĘCIA Z WROCŁAWIA

14 czerwca 1985 roku w specjalnie w tym celu zbudowanej rotundzie, otwarto dla zwiedzających Panoramę Racławicką. Wybitne dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka przed II wojna prezentowane było we Lwowie. Do Wrocławia trafiło w 1946 roku i długo czekało na moment zaprezentowania szerszej publiczności.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska