Od poniedziałku koniec palenia w restauracjach. Co Ty na to?

  Od poniedziałku koniec palenia w restauracjach. Co Ty na to?

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Papieros przy drinku czy piwku w pubie? Nic z tego. Od poniedziałku zapalisz tylko w wydzielonych pomieszczeniach

  Papieros przy drinku czy piwku w pubie? Nic z tego. Od poniedziałku zapalisz tylko w wydzielonych pomieszczeniach ©Fot. Tomasz Hołod

  Koniec palenia papierosów we wrocławskich restauracjach, pubach i dyskotekach. W poniedziałek wchodzi w życie ustawa, która zabrania palenia tytoniu w miejscach publicznych.
  Papieros przy drinku czy piwku w pubie? Nic z tego. Od poniedziałku zapalisz tylko w wydzielonych pomieszczeniach

  Papieros przy drinku czy piwku w pubie? Nic z tego. Od poniedziałku zapalisz tylko w wydzielonych pomieszczeniach ©Fot. Tomasz Hołod

  Lokale już przygotowują się do zmiany przepisów. W większości palić po prostu nie będzie można. Dlatego też z knajp powoli znikają popielniczki. Trafiają na śmietnik. W niektórych lokalach będą specjalnie wydzielane miejsca dla palaczy.

  - W mniejszej sali Manany goście będą mogli puścić sobie dymka - mówi Beata Sałek, współwłaścicielka Manany i Il Gusto przy ulicy św. Mikołaja. - Do dyspozycji będzie również podgrzewany taras.


  W Il Gusto nie było możliwości wydzielenia miejsca, więc w środku nie będzie można palić. - Zapraszamy na zewnątrz - dodaje Beata Sałek.

  Osobne sale będą miały Jatki (ul. Na Jatkach) i Obsesja (św. Mikołaja). - Pomieszczenie dla palaczy zostanie oddzielone szczelnymi drzwiami - mówi Przemysław Amerek, menedżer klubu Obsesja. - Są tam zamontowane dodatkowe dmuchawy.

  Żadnych dmuchaw ani wydzielonych sal nie będzie w klubokawiarni PRL na Rynku. - Jeśli gość zechce zapalić, powinien wyjść na zewnątrz - mówi Andrzej Dobek, właściciel.

  I przypomina, że jeśli gość zdecyduje się na zapalenie w lokalu, może ponieść surowe konsekwencje. Ustawa została bowiem tak skonstruowana, że za palenie odpowiada palacz, a nie właściciel lokalu. I tak, przyłapany amator dymka może zapłacić nawet 500 złotych grzywny.
  Restauratorzy też powinni mieć się na baczności. Jeśli nie wywieszą np. naklejek z napisem "zakaz palenia", również mogą zapłacić grzywnę. Nawet dwa tysiące złotych.

  Andrzej Dobek zauważa również, że pierwsze tygodnie od wejścia w życie ustawy będą trudne. - Poprzez wspólny, społeczny dozór możemy to wdrożyć. I nie przez burdy, wzywanie policji czy straży miejskiej. Tylko cierpliwym przypominaniem o zakazie - mówi Dobek.
  I przypomina, że dawniej panowała moda na plucie gdzie popadnie. W miejscach publicznych ustawiano nawet spluwaczki. - Dziś właściwie nikt już nie pluje i sądzę, że podobnie będzie z papierosami - kończy.

  Co o nowej ustawie sądzą wrocławianie?

  - Pomysł bardzo mi się podoba. Nie palę papierosów, a każda wizyta w lokalu kończyła się zawsze tak samo. Po prostu cały śmierdziałem dymem tytoniowym - mówi Mateusz Śmiałek, wrocławianin. - Nie wspomnę nawet o względach zdrowotnych.

  Co ciekawe, również niektórzy palacze nie mają pretensji.
  - W Irlandii, gdzie mieszkałem dwa lata, również nie można palić w klubach. Efekt jest taki, że przed pubami zbierają się spore grupki miłośników nikotyny. Dzięki temu można łatwo nawiązać nowe znajomości, jest wesoło, a w środku da się normalnie oddychać - mówi Adam Zieńczuk, miłośnik nocnego życia.

  Oczywiście, większość palaczy nie kryje jednak oburzenia.
  - Jakoś sobie tego nie wyobrażam - mówi Marta Gawron, studentka Uniwersytetu Wrocławskiego. - Kawa bez papierosa? To jak, mam się trochę napić, a później wyjść na dwór? I tak w koło? To absurd. Są lokale dla niepalących i ci, którym dym przeszkadza, mogą przecież tam chodzić na piwo czy kawę.

  Podyskutuj na forum:
  Czy wierzysz, że zakaz palenia będzie respektowany w nocnych klubach?

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama