Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Całe morze wystaw

Katarzyna Wachowiak
Większość zdjęć z wystawy "68. Środek Peerelu" to obrazki obyczajowe
Większość zdjęć z wystawy "68. Środek Peerelu" to obrazki obyczajowe Sylwia Królikowska
Polecamy: Historyczne fotografie na wrocławskim Rynku.

Wybierając się na spacer do centrum, warto odwiedzić trzy zupełnie różne plenerowe wystawy na wrocławskim Rynku - na placu Solnym poznamy perełki wrocławskiej architektury, powstałe od lat 40. do 90. Na placu Gołębim (koło fontanny) - zobaczymy kilka wielkoformatowych zdjęć z Muzeum Powstania Warszawskiego, a na północnej pierzei - fotografie dokumentujące rok 68.
Tych wystaw właściwie nic nie łączy - ani temat, ani teza. Każda z nich jednak jakąś historię opowiada i każda robi wrażenie.

"Całe morze budowania. Wrocławska architektura 1945-1989" prawdopodobnie wielu wrocławian zaskoczy, bo za osiągnięcie architektoniczne uznaje miejsca, które my zwykliśmy uważać za toporne relikty socjalizmu - na przykład plac Nowy Targ, bloki w okolicach placu Legionów albo Osiedle Przyjaźni na Krzykach. I dopiero na tych fotografiach, opatrzonych komentarzem, dostrzeżemy, że te projekty faktycznie są przemyślane, precyzyjnie skomponowane, w miarę możliwości przyjazne mieszkańcom. Na pewno znacznie bardziej niż dzisiejsze osiedla, budowane przez deweloperów.

Powstanie Warszawskie dokumentuje nam ledwie kilka fotografii-banerów. Wspólny mianownik dla nich? Uroda, młodość, uśmiech. Gdyby nie hełmy i karabiny, a do tego podpisy: że te roześmiane dziewczyny i chłopaki to sanitariuszki, łączniczki, powstańcy tuż po wyjściu z kanału, trudno byłoby uwierzyć, że ci młodzi ludzie naprawdę patrzą śmierci w oczy.

Wystawa "68. Środek Peerelu" to pokazane miesiąc po miesiącu wydarzenia tego pamiętnego roku. Z fotografii nie wygląda on jednak tak niezwykle. Wynika z nich raczej, że wydarzenia polityczne wydarzeniami politycznymi, a ludzie starali się żyć normalnie i to z niezłym skutkiem. Panie w futrach i ażurowych pończochach ze znudzonymi minami kwitnące pod transparentem "Precz z amerykańską agresją w Wietnamie". Panów w koszulach non iron dumnych z wyprodukowanego właśnie fiata 125p.
Nawet jeżeli ci ludzie wreszcie wyszli na ulice, by zaprotestować, aparat złapał ich bynajmniej nie wściekłych, nieszczęśliwych - raczej rozgadanych, chichoczących. Bo obok stał sympatyczny kolega, a z drugiej strony atrakcyjna sąsiadka. Taką, bardzo ludzką twarz ma ten rok.

"Całe morze budowania. Wrocławska architektura 1945-1989" - będzie czynna do 13 sierpnia. "68. Środek Peerelu" - do 25 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska