Reklamy nie będą szpeciły zabytków

  Reklamy nie będą szpeciły zabytków

  Janusz Krzeszowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Naciągają prawo, by zarabiać na reklamach. Miasto skończy z samowolą kamieniczników.
  Olbrzymie reklamy denerwują odwiedzających Wrocław turystów. - Przyjechałam, żeby zobaczyć wrocławską architekturę, a tutaj jedna czwarta budynków zasłonięta reklamami - skarży się Mariola Wolszczak z Lublina.
  - Nie jest łatwo znaleźć pieniądze na remont elewacji. Remontując jeden budynek, na reklamach zarobię na odnowienie drugiego - tłumaczy Igor Wójcik, zastępca dyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki.

  Za powieszenie ogromnej reklamy na rusztowaniu budynku w centrum Wrocławia trzeba zapłacić nawet 60 tys. zł. Warunek - musi wisieć pół roku. Rzecz w tym, że zgodnie z prawem takie reklamy mogą wisieć tylko na budynkach, które są remontowane i mają pozwolenie na budowę. Kamienicznicy naciągają przepisy i zostawiają ogromne reklamy na budynkach, nawet kilka miesięcy po zakończeniu remontu.

  Tak jest w przypadku Ośrodka Kultury i Sztuki przy Rynek-Ratusz 24.
  - Jest tylko jedno pozwolenie, a dwa rusztowania. Jak nie zniknie w najbliższych dniach, to zgłosimy sprawę do nadzoru budowlanego - zapowiada Beata Urbanowicz, koordynator ds. wystroju plastycznego miasta z wydziału architektury wrocławskiego ratusza.

  Urzędnicy i konserwator zabytków zapowiadają ostrą walkę z ogromnymi reklamami w centrum. Wspomóc ma ich w tym nowe rozporządzenie, które właśnie weszło w życie. Mówi, że teraz reklama będzie mogła zajmować tylko 20 proc. rusztowania, a reszta powierzchni ma być odwzorowaniem oryginalnej fasady.
  - Udało się już ściągnąć gigantyczne reklamy z rogu Świdnickiej i Rynku. Na kilku są odwzorowania fasad, np. na budynku Ossolineum - mówi Katarzyna Hawrylak-Brzozowska, miejski konserwator zabytków.

  Od stycznia zniknie też reklama na domu handlowym Feniks. Nie wszyscy jednak popierają zaostrzenie przepisów.
  - Urzędnicy nie powinni kontrolować formatu reklam, tylko pilnować czasu ich zawieszenia - komentuje Bronisław Zathey, przewodnik miejski. - Reklamy zapewniają część pieniędzy na remonty, a skąd je brać?

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama